2 min.
Od 4 maja wracają zabiegi planowe. Minister zdrowia: teraz priorytetem będzie odbudowa zdrowia Polaków

Od 4 maja wracają zabiegi planowe. Minister zdrowia: teraz priorytetem będzie odbudowa zdrowia Polaków / Pexels.com
– COVID-19 stał się plagą, pandemią, a liczba zachorowań powoduje, że musimy mieć specjalne narzędzia, które pozwolą odbudować zdrowie – podkreślił w Nałęczowie minister Niedzielski. Zdaniem szefa resortu zdrowia apogeum liczby zachorowań mamy już za sobą i przyszedł czas na zajęcie się innymi priorytetami.
Priorytetem odbudowa zdrowia Polaków
Minister zdrowia na konferencji prasowej podkreślił, że choć trzecia fala zachorowań na COVID-19 dotknęła nas znacznie bardziej niż druga, to zarówno apogeum liczby zakażeń, jak i hospitalizacji i zgonów, mamy już za sobą.
– Z mojego punktu widzenia teraz jest konieczność zajęcia się innymi priorytetami. Tym priorytetem będzie odbudowa zdrowia Polaków. To nie tylko kwestia wychodzenia z COVID-u, problem jest znacznie szerszy, bo pandemia spowodowała też zaniedbania zdrowia powszechnego – podkreślił Niedzielski.
Minister przyznał, że w ostatnich miesiącach dostępność do opieki medycznej była ograniczona, a duża część systemu musiała zająć się walką z koronawirusem.
Pakiet przygotowany przez Ministerstwo Zdrowia
Minister Niedzielski poinformował, że resort zdrowia wspólnie z premierem przygotował pakiet pięciu elementów, które pomogą w wyjściu z pandemii. Zakładają one nie tylko pomoc ozdrowieńcom, ale również tym, którzy nie byli chorzy na COVID-19, a potrzebują pomocy specjalistycznej świadczonej w czasie pandemii w ograniczonym zakresie.
Są to:
- pilotażowy model opieki onkologicznej;
- krajowa sieć kardiologiczna;
- rehabilitacja postcovidowa;
- profilaktyka dla osób powyżej 40. roku życia;
- zniesienie limitów świadczenia usług medycznych specjalistycznych, w tym ograniczenia zabiegów planowych (od 4 maja).
Zapadła też inna ważna decyzja: o przywróceniu 10 tysięcy łóżek do zwykłego systemu opieki zdrowotnej. Zdaniem Niedzielskiego wcześniejsze ograniczenia były „smutną koniecznością” związaną z tym, że wszystkie siły musiały być skierowane na walkę z COVID-19 w trzeciej fali.
„Teraz, kiedy trzecia fala odpuszcza, chcemy przerzucić środki i siły na leczenie w innych zakresach” – powiedział minister.
Zobacz także

„Apogeum, jeśli chodzi o liczbę zakażeń trzeciej fali, mamy za sobą”. Obostrzeń będzie mniej, ale nie we wszystkich województwach

„Bez podania szczepienia, po zachorowaniu na COVID-19, z grupy miliona osób nie przeżyje 30 tysięcy” – alarmują eksperci z PAN

„Brak dowodu na skuteczność nie jest dowodem na brak skuteczności!”. Małgorzata Ponikowska o „maseczka-gate”
Poleć artykuł znajomym
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

29.05.2023
„20 proc. pacjentek, niejednokrotnie nawet z zaawansowaną endometriozą, nie ma żadnych dolegliwości bólowych” – mówi dr Jan Olek

27.05.2023
Uważano, że kobietom papierosy szkodzą szczególnie, niszcząc nie tyle ich zdrowie, co moralność. Jak kiedyś leczono tytoniem

25.05.2023
„Perspektywa psychoterapeuty nie ogranicza się do spojrzenia na indywidualne cierpienie. Sięga do tego, co się dzieje między światem a człowiekiem” – mówi Bogdan de Barbaro

23.05.2023