3 min.
Od poniedziałku rusza wysyłka SMS-ów z zaproszeniem na badanie na obecność koronawirusa

Od poniedziałku rusza wysyłka SMS-ów z zaproszeniem na badanie na obecność koronawirusa/ Rawpixel
Wiadomości będą słane do osób przebywających na obowiązkowej kwarantannie. SMS powinien dotrzeć dzień przed wyznaczonym terminem badania w specjalnym punkcie drive-thru.
Spis treści
Kto i kiedy dostanie SMS-a z zaproszeniem na badania na obecność koronawirusa?
Jak poinformował na Twitterze prezes NFZ Adam Niedzielski:
„Od poniedziałku ruszy wysyłka SMS-ów do osób objętych kwarantanną. SMS z zaproszeniem na badanie otrzyma osoba w 11-tej dobie kwarantanny tak, aby w 12-tej dobie wykonać badanie. W serwisach NFZ, MZ i GIS znajdzie się info o procedurze i lista punktów pobrań”.
Innymi słowy: od 11 kwietnia w mobilnych punktach pobrań wymazów będą badani ci wszyscy, którzy są w trakcie 12 dnia kwarantanny – do 14 dnia powinni otrzymać wynik. Osoby zaproszone na testy powinny przyjeżdżać w wyznaczone miejsca własnym autem – jest to krótkie przerwanie kwarantanny, dopuszczone obecnie przez Ministerstwo Zdrowia.
„Jeżeli ktoś nie ma własnego transportu, wymazówka do niego dojedzie” – zapowiedział Wojciech Andrusiewicz, rzecznik resortu zdrowia.
Centrala Narodowego Funduszu Zdrowia nie opublikowała jeszcze pełnej rozpiski miejsc pobrań, ale oddziały NFZ przekazują informacje o uruchomieniu kolejnych mobilnych punktów do testowania.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Aplikacja Kwarantanna domowa
SMS-y z zaproszeniem na testy to nie jedyna zmiana, którą NFZ wprowadził dla przebywających na kwarantannie. Od 1 kwietnia osoby objęte nakazem izolacji społecznej są zobowiązane do korzystania z aplikacji Kwarantanna domowa. To apka, która ma ułatwiać i usprawniać przeprowadzenie obowiązkowej kwarantanny w warunkach domowych.
Jak czytamy na stronie Ministerstwa Zdrowia, program ten umożliwia potwierdzenie miejsca, w którym przebywasz, podstawową ocenę stanu zdrowia i bezpośrednie zgłoszenie zagrożenia.
„W aplikacji wykorzystywana jest geolokalizacja oraz system porównywania twarzy. Dzięki nim wiadomo, że to na pewno ta konkretna osoba i że przechodzi kwarantannę w miejscu zadeklarowanym w formularzu lokalizacyjnym” – wyjaśnia minister cyfryzacji Marek Zagórski.
Po aktywowaniu aplikacji dostaniesz zadanie polegające na zrobieniu sobie zdjęcia (selfie). Posłuży ono jako tzw. zdjęcie referencyjne. Jest ono niezbędne do korzystania z apki – do niego system będzie porównywał wszystkie fotografie, które wykonasz w trakcie korzystania z aplikacji. Następnie czekasz na kolejne zadania – każdego dnia kwarantanny są takie same: to prośba o zrobienie i przesłanie zdjęcia. Na wykonanie zadania jest 20 minut. Nieprzesłanie fotografii w tym czasie to znak dla służb, by sprawdziły, czy nie są łamane zasady odbywania kwarantanny.
Apkę należy pobrać zApp Store lub Google Play.
Poleć artykuł znajomym
Zobacz także
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

29.03.2023
„Sami zapracowaliśmy na to, że wyżej cenimy wiedzę celebrytki niż profesora psychiatrii”. O fake newsach w kontekście zdrowia psychicznego mówi Marta Glanc, analityczka Stowarzyszenia Demagog

26.03.2023
Są wyrafinowanymi myśliwymi, którzy w wymyślny sposób uśmiercają swoje ofiary. Czy grzyby mogą uratować świat?

24.03.2023
Uważano, że ich przyczyną może być smutek, post, a nawet ciąża. Jak kiedyś leczono galopujące suchoty, czyli gruźlicę

22.03.2023