2 min.
Odnotowano pierwsze przypadki nowego wirusa ptasiej grypy u ludzi. „Wszystkie osoby pozostają pod obserwacją”

W Rosji odnotowano pierwsze przypadki nowego wirusa ptasiej grypy u ludzi. "Wszystkie osoby pozostają pod obserwacją" / Pexels.com
W Rosji wykryto pierwsze na świecie przypadki zakażenia ludzi nowym wirusem ptasiej grypy A(H5N8). Choć nie odnotowano jeszcze transmisji wirusa pomiędzy ludźmi, to zdaniem naukowców to kwestia czasu, bo wirus cały czas mutuje.
Siedem zakażonych osób
Jak przekazała Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) w komunikacie, do tej pory w Rosji A(H5N8) zakaziło się siedem osób, które przechodzą infekcję bezobjawowo. To pracownicy fermy drobiu na południu Rosji. W grudniu 2020 r. odnotowano tam przypadki wirusa u ptaków.
„Wszystkie te osoby pozostają pod obserwacją i żadna z nich nie wykazuje objawów choroby” – podała WHO.
Organizacja odradziła też specjalne kontrole podróżnych lub ograniczenia podróży i handlu z Federacją Rosyjską.
– Na razie zaobserwowaliśmy, że nowy wirus może być przekazywany pomiędzy ptakiem i człowiekiem, pokonał barierę międzygatunkową. Wirus nie przenosi się na razie z człowieka na człowieka – uspokaja Anna Popowa, szefowa Federalnej Służby Ochrony Praw Konsumentów oraz Dobrobytu Człowieka.
Jednak zdaniem naukowców transmisja między ludźmi może być kwestią czasu, bo wirus cały czas mutuje.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Wirus ptasiej grypy w Polsce?
Szczep H5N8, którego zakażenie odnotowano w Rosji, jest obecny również w Polsce. W ciągu minionego roku potwierdzono 11 jego ognisk w województwach wielkopolskim, lubelskim i zachodniopomorskim. W tym roku jest ich już co najmniej 16.
Ogniska wirusa H5N8 wśród drobiu lub dzikiego ptactwa odnotowano w zeszłym roku poza Rosją także w Wielkiej Brytanii, Bułgarii, Czechach, Egipcie, Niemczech, Iraku, Japonii, Kazachstanie, Holandii, Rumunii oraz na Węgrzech.
Inny szczep wirusa ptasiej grypy H1N1, który przenosił się na ludzi, wywołał w latach 2009-2010 pandemię. Ludzie przechodzili chorobę łagodnie, jednak dla drobiu była ona śmiertelna.
Zobacz także
Spodobał ci się artykuł? Poleć go koleżance
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

31.03.2023
„Jak się żyje w szpitalu psychiatrycznym, na oddziale zamkniętym? Trochę jak w małej wiosce, gdzie wszyscy się znają i wiele ich łączy” – mówi Krystyna Piątkowska

31.03.2023
Uważano, że jest karą za zepsucie moralne. Chorym podawano opium i kamienie szafiru. Jak kiedyś leczono dnę moczanową

31.03.2023
Aktywność może być praktykowana nie po to, żeby „wyglądać”, a żeby „się czuć” – dobrze i zdrowo. Jak nie zrezygnować z siłowni po miesiącu

29.03.2023