2 min.
Odnotowano znaczny spadek przypadków COVID-19 na całym świecie – informuje WHO

Odnotowano znaczny spadek przypadków COVID-19 na całym świecie - informuje WHO/ Unsplash, fot. Ryoji Iwata
Liczba nowych zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 wykrywanych na całym świecie spada już czwarty tydzień z rzędu. WHO informuje także o znacznym spadku światowych zgonów na COVID-19. Dane przynoszą nadzieję na koniec pandemii i pokazują, że świat zmierza w dobrym kierunku.
Czeka nas koniec pandemii?
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała, że liczba światowych przypadków zarażeń koronawirusem spadła o 17 proc. w zeszłym tygodniu. Mniejszą ilość zachorowań notuje się już czwarty tydzień z rzędu. Jak podaje WHO w swojej cotygodniowej aktualizacji epidemiologicznej, w zeszłym tygodniu na całym świecie zgłoszono ponad 3,1 miliona nowych przypadków COVID-19. To najmniejsza liczba przypadków na świecie od tygodnia rozpoczynającego się 26 października 2020 r.
Ponadto liczba zgonów spowodowanych COVID-19 zgłaszanych na całym świecie spadła drugi tydzień z rzędu. W minionym tygodniu zgłoszono 88 tys. nowych ofiar śmiertelnych, co oznacza 10 proc. spadek w porównaniu z poprzednim tygodniem, według WHO. Dane te oznaczają światełko w tunelu, że po roku pandemii koronawirusa powoli zmierzamy ku jej końcowi.
„Chociaż nadal istnieje wiele krajów, w których liczba przypadków zachorowań rośnie, na poziomie globalnym widać znaczącą różnicę” – czytamy w cotygodniowej aktualizacji WHO.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
2,5 miliarda osób nie otrzymało pierwszej dawki szczepionki
Dane przedstawione przez WHO są bardzo obiecujące i wskazują na potrzebę zaszczepienia jak najszybciej większości społeczeństwa. Niestety, opóźnienia związane z dostawą szczepionek w ostatnich tygodniach znacznie spowalniają ten proces.
„Podczas, gdy niektóre kraje podały już miliony dawek szczepionek, około 130 krajów – zamieszkałych przez około 2,5 miliarda osób – jeszcze nie otrzymało pierwszej dawki” – powiedział dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus podczas piątkowej konferencji.
Naukowcy alarmują więc, aby zaszczepić jak najwięcej osób tak szybko, jak to możliwe, by wirus przestał krążyć, a tym samym mutować. Tylko w ten sposób możemy w końcu pożegnać się z pandemią.
Podeślij znajomym!
Zobacz także

Lek. Bartosz Fiałek prostuje informacje podane przez Kancelarię Premiera odnośnie ozdrowieńców i zaszczepionych

Unia Europejska dała zielone światło rosyjskiej szczepionce Sputnik V. Teraz pora na decyzję Europejskiej Agencji Leków

Ponad 1,6 mln Polaków zaszczepionych na COVID-19. Jakie wystąpiły niepożądane odczyny poszczepienne?
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

22.03.2023
„Neurolog uznał, że nie mam zespołu Tourette’a, bo nie mam tiku przeklinania, który dotyczy 10 proc. chorych” – mówi Piotr, który z zaburzeniem tym żyje od 25 lat

21.03.2023
„Czym innym jest spędzać z dzieckiem czas i pytać je o różne rzeczy, a czym innym węszyć, podglądać, nasłuchiwać. To forma agresji”. O nadopiekuńczych rodzicach mówi psycholożka Magdalena Halicka

20.03.2023
„Dla osoby głuchej język polski jest językiem obcym. We własnym kraju czujemy się jak obcokrajowcy” – mówi Zuzanna Szymańska z Akademii Młodych Głuchych

20.03.2023