Przejdź do treści

Odszkodowania za niepożądany odczyn poszczepienny. Będzie specjalny fundusz

Kobieta ma podawaną szczepionkę
Odszkodowania za niepożądany odczyn poszczepienny. Rząd powołał specjalny fundusz/ Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Rząd przyjął projekt zmian w prawie o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Zostanie powołany Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych, który ma zapewnić pacjentom odszkodowania pieniężne, jeśli wystąpi u nich niepożądany odczyn po szczepieniu. Świadczeniem zostaną objęte również szczepienia na COVID-19.

Odszkodowania za powikłania po szczepieniach

Za projekt nowelizacji ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi odpowiada Ministerstwo Zdrowia. Na jego mocy powstanie specjalny fundusz, dzięki któremu pacjenci, u których wystąpią powikłania po szczepieniu, będą mieć zapewnione środki prawne umożliwiające otrzymanie odszkodowania.

„Rada Ministrów przyjęła dziś projekt ustawy powołującej Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych, który zapewni pacjentom możliwość uzyskania świadczenia pieniężnego w sytuacji wystąpienia niepożądanych odczynów poszczepiennych (NOP)” – czytamy na profilu ministerstwa na Twitterze.

Kiedy będzie przysługiwało świadczenie?

  • w sytuacji wystąpienia działań niepożądanych, które zostały wymienione w Charakterystyce Produktu Leczniczego szczepionki i doprowadziły do hospitalizacji pacjenta przez minimum 14 dni;
  • w razie wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego prowadzącego do hospitalizacji w okresie do 14 dni;
  • w sytuacji hospitalizacji zarówno w wyniku bezpośredniej przyczyny wystąpienia NOP oraz kiedy następstwem niepożądanego odczynu będzie pogorszenie stanu zdrowia pacjenta wymagającego hospitalizacji nie krócej niż przez 14 dni.

Świadczenia będą przysługiwały w przypadku ochronnych szczepień obowiązkowych oraz nieobowiązkowych przeprowadzanych w czasie zagrożenia epidemicznego. Obejmą więc również wszystkie szczepienia na COVID-19, które odbyły się po 26 grudnia 2020 roku. 

Obowiązkowe szczepienia dla medyków w Polsce

Wysokość odszkodowania za NOP

Kwota, jaką otrzyma pacjent, będzie uzależniona przede wszystkim od długości hospitalizacji. Dolny limit świadczenia wyniesie 10 tys. w przypadku hospitalizacji trwającej od 14 do 30 dni. Górny limit wyniesie 100 tys. w razie hospitalizacji trwającej dłużej niż 120 dni.

W sytuacji wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego po szczepieniu wymagającego obserwacji na szpitalnym oddziale ratunkowym lub izbie przyjęć oraz hospitalizacji do 14 dni, odszkodowanie wyniesie 3 tys. zł.

Świadczenia będą przydzielane w wyniku decyzji administracyjnej Rzecznika Praw Pacjenta. Maksymalny termin na rozpatrzenie wniosku to 60 dni.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.