3 min.
Odszkodowania za skutki uboczne szczepionek przeciw COVID-19. Rząd Japonii pokryje koszty leczenia

Odszkodowania za skutki uboczne szczepionek przeciw COVID-19 / Zdjęcie: Getty Images
Japoński rząd pokryje koszty leczenia 29 osób, których stan zdrowia miał pogorszyć się po przyjęciu szczepionki przeciw COVID-19. Jak poinformował dziennik „Mainichi Shimbun”, to pierwsza tego typu decyzja w tym kraju.
Spis treści
Japonia: odszkodowania za powikłania po szczepieniu
Japońska gazeta podała, że decyzja o pokryciu kosztów leczenia została podjęta na podstawie ustawy o immunizacji, która nakazuje rządowi wypłatę odszkodowań osobom cierpiącym w wyniku szczepień.
Podkomitet ministerstwa zdrowia, pracy i opieki społecznej w Japonii rozpatrywał wnioski 41 osób w wieku 18-83 lat, które wnioskowały o zwrot kosztów leczenia, wizyt lekarskich i hospitalizacji. Każda z tych osób skarżyła się na skutki uboczne po szczepieniu przeciw COVID-19, w tym anafilaksję. To ciężka, zagrażająca życiu reakcja alergiczna, której najgroźniejszą postacią jest wstrząs anafilaktyczny.
„Urzędnicy zatwierdzili zwrot kosztów leczenia w 29 przypadkach, a w pozostałych 12 odroczyli decyzję. Żaden z wniosków nie został odrzucony” – informuje dziennik „Mainichi Shimbun”.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Skutki uboczne szczepionek przeciw COVID-19 – statystyki z Japonii
Japońskie ministerstwo zdrowia poinformowało, że do 25 lipca w tym kraju podano ponad 74 mln dawek szczepionki Pfizera, a wśród zaszczepionych zgłoszono 360 przypadków anafilaksji. Z kolei na 3,38 mln dawek szczepionki Moderny odnotowano 8 przypadków anafilaksji.
Do końca lipca stwierdzono 919 zgonów wśród osób zaszczepionych niedawno przeciw COVID-19. Specjalny podkomitet ds. skutków ubocznych nie stwierdził jednak związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy szczepieniami a zgonami.
Na podstawie danych statystycznych japońskie ministerstwo zdrowia oceniło, że dwie dawki szczepionki drastycznie zmniejszają ryzyko śmierci na COVID-19 wśród osób starszych, nawet jeśli dojdzie do infekcji. Wśród zaszczepionych pacjentów po 64. roku życia zakażonych koronawirusem współczynnik zgonów był ok. 5 razy niższy niż wśród ich niezaszczepionych rówieśników.
Czwarta fala COVID-19 w Japonii
Japonia notuje obecnie wzrost zakażeń na COVID-19, co wiąże się z obawami o przeciążenie ochrony zdrowia. Lokalne media informują, że niektórzy chorzy są odsyłani ze szpitali do domów, ponieważ system ochrony zdrowia osiąga granice wydolności.
„Większa część Japonii została objęta w piątek stanem wyjątkowym lub mniej restrykcyjnymi obostrzeniami określanymi jako 'quasi stan wyjątkowy’, jednak w kraju pojawiają się wątpliwości co do ich skuteczności” – informuje AP.
Obostrzenia w Japonii mają obowiązywać do 12 września. W tym czasie restauracje i bary – znajdujące się w prefekturach objętych stanem wyjątkowym – muszą zamykać się o 20:00 i nie mogą serwować alkoholu. W galeriach handlowych wprowadzono limit klientów, którzy mogą przebywać w nich jednocześnie.
„Dobowa liczba zakażeń w Japonii wzrosła do 25 146. W ciągu tygodnia średnia dobowa liczba zakażeń w Japonii wzrosła do 20 307 (tydzień temu wynosiła 14 729)” – informuje japoński resort zdrowia.
Źródło: PAP/AP
Poleć artykuł znajomym
Zobacz także

Jedno z polskich miast nie zatrudni niezaszczepionych. „Od miesięcy zachęcamy mieszkańców, aby się szczepili”

Wariant Delta sprawił, że skuteczność szczepień jest mniejsza. Pomysł na to mają Rosjanie

Wiemy, kiedy zostaną wprowadzone obostrzenia dla niezaszczepionych. „Trzeba przygotować ochronę zdrowia i zakłady pogrzebowe”
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

21.03.2023
„Czym innym jest spędzać z dzieckiem czas i pytać je o różne rzeczy, a czym innym węszyć, podglądać, nasłuchiwać. To forma agresji”. O nadopiekuńczych rodzicach mówi psycholożka Magdalena Halicka

20.03.2023
„Dla osoby głuchej język polski jest językiem obcym. We własnym kraju czujemy się jak obcokrajowcy” – mówi Zuzanna Szymańska z Akademii Młodych Głuchych

20.03.2023
„Profesjonalna ofiara karmi się zainteresowaniem emocjonalnym i zaangażowaniem innych” – mówi Dominika Cwynar

17.03.2023