Przejdź do treści

Odszkodowania za skutki uboczne szczepionek przeciw COVID-19. Rząd Japonii pokryje koszty leczenia

Odszkodowania za skutki uboczne szczepionek przeciw COVID-19
Odszkodowania za skutki uboczne szczepionek przeciw COVID-19 / Zdjęcie: Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Japoński rząd pokryje koszty leczenia 29 osób, których stan zdrowia miał pogorszyć się po przyjęciu szczepionki przeciw COVID-19. Jak poinformował dziennik „Mainichi Shimbun”, to pierwsza tego typu decyzja w tym kraju.

Japonia: odszkodowania za powikłania po szczepieniu

Japońska gazeta podała, że decyzja o pokryciu kosztów leczenia została podjęta na podstawie ustawy o immunizacji, która nakazuje rządowi wypłatę odszkodowań osobom cierpiącym w wyniku szczepień.

Podkomitet ministerstwa zdrowia, pracy i opieki społecznej w Japonii rozpatrywał wnioski 41 osób w wieku 18-83 lat, które wnioskowały o zwrot kosztów leczenia, wizyt lekarskich i hospitalizacji. Każda z tych osób skarżyła się na skutki uboczne po szczepieniu przeciw COVID-19, w tym anafilaksję. To ciężka, zagrażająca życiu reakcja alergiczna, której najgroźniejszą postacią jest wstrząs anafilaktyczny.

„Urzędnicy zatwierdzili zwrot kosztów leczenia w 29 przypadkach, a w pozostałych 12 odroczyli decyzję. Żaden z wniosków nie został odrzucony” – informuje dziennik „Mainichi Shimbun”.

Nowa Zelandia

Skutki uboczne szczepionek przeciw COVID-19 – statystyki z Japonii

Japońskie ministerstwo zdrowia poinformowało, że do 25 lipca w tym kraju podano ponad 74 mln dawek szczepionki Pfizera, a wśród zaszczepionych zgłoszono 360 przypadków anafilaksji. Z kolei na 3,38 mln dawek szczepionki Moderny odnotowano 8 przypadków anafilaksji.

Do końca lipca stwierdzono 919 zgonów wśród osób zaszczepionych niedawno przeciw COVID-19. Specjalny podkomitet ds. skutków ubocznych nie stwierdził jednak związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy szczepieniami a zgonami.

Na podstawie danych statystycznych japońskie ministerstwo zdrowia oceniło, że dwie dawki szczepionki drastycznie zmniejszają ryzyko śmierci na COVID-19 wśród osób starszych, nawet jeśli dojdzie do infekcji. Wśród zaszczepionych pacjentów po 64. roku życia zakażonych koronawirusem współczynnik zgonów był ok. 5 razy niższy niż wśród ich niezaszczepionych rówieśników.

We Wrocławiu powstał mural przekonujący do szczepień przeciw COVID-19. „Musimy zrobić wszystko, by przekonać osoby niezdecydowane”

Czwarta fala COVID-19 w Japonii

Japonia notuje obecnie wzrost zakażeń na COVID-19, co wiąże się z obawami o przeciążenie ochrony zdrowia. Lokalne media informują, że niektórzy chorzy są odsyłani ze szpitali do domów, ponieważ system ochrony zdrowia osiąga granice wydolności.

„Większa część Japonii została objęta w piątek stanem wyjątkowym lub mniej restrykcyjnymi obostrzeniami określanymi jako 'quasi stan wyjątkowy’, jednak w kraju pojawiają się wątpliwości co do ich skuteczności” – informuje AP.

Obostrzenia w Japonii mają obowiązywać do 12 września. W tym czasie restauracje i bary – znajdujące się w prefekturach objętych stanem wyjątkowym – muszą zamykać się o 20:00 i nie mogą serwować alkoholu. W galeriach handlowych wprowadzono limit klientów, którzy mogą przebywać w nich jednocześnie.

„Dobowa liczba zakażeń w Japonii wzrosła do 25 146. W ciągu tygodnia średnia dobowa liczba zakażeń w Japonii wzrosła do 20 307 (tydzień temu wynosiła 14 729)” – informuje japoński resort zdrowia.

 

Źródło: PAP/AP

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.