Przejdź do treści

Odwiedziny w szpitalach w czasie pandemii COVID-19. Rekomendacje Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektoratu Sanitarnego

Pacjent w szpitalu
Odwiedziny w szpitalach w czasie pandemii COVID-19. Rekomendacje Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektoratu Sanitarnego/ Zdjęcie: iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Ministerstwo Zdrowia wraz z Głównym Inspektoratem Sanitarnym ogłosiło rekomendacje dotyczące odwiedzin pacjentów w szpitalach. Dokument opisuje dokładne zasady wizyt w szpitalach w zależności od tego, czy dana osoba jest zaszczepiona bądź nie. 

Nowe zasady odwiedzin w szpitalach

Rekomendacje dotyczące odwiedzin pacjentów w szpitalach opracowano w związku z realizacją Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19, w tym zaszczepieniem znaczącej części osób z grup ryzyka poważnych skutków zachorowania, jak czytamy na stronie rządowej.

Dokument został opublikowany we wtorek i określa, na jakich zasadach mogą być odwiedzani pacjenci. Wszystko zależy od zaszczepienia nie tylko chorego pacjenta, ale także odwiedzających.

Odwiedziny w szpitalu pacjenta zaszczepionego

W dokumencie opisano, że jeśli pacjent szpitala jest zaszczepiony na COVID-19 lub przebył zakażenie, rekomenduje się umożliwienie odwiedzin przez osoby:

  • zaszczepione,
  • niezaszczepione, które posiadają negatywny wynik testu na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 lub przebyły zakażenie.

Wizytę mogą także złożyć pacjentowi osoby niezaszczepione, które nie uzyskały negatywnego wyniku testu oraz nie są ozdrowieńcami. W takim przypadku odwiedziny mogą odbyć się jedynie z zachowaniem wzmożonego reżimu sanitarnego.

Kobieta w maseczce ochronnej

Odwiedziny niezaszczepionych pacjentów

MZ i GiS w swoich rekomendacjach określili zasady odwiedzin pacjentów, którzy nie zostali zaszczepieni na COVID-19, nie przeszli zakażenia oraz nie mają negatywnego testu na obecność koronawirusa. W takiej sytuacji chorego mogą odwiedzić osoby:

  • zaszczepione,
  • ozdrowieńcy,
  • ci, którzy uzyskali negatywny wynik testu na COVID-19.

Nie rekomenduje się wizyt niezaszczepionego pacjenta przez osoby niezaszczepione przeciw COVID-19, niemające negatywnego wyniku testu i takie, które nie przebyły zakażenia.

Wyjątkiem są jedynie sytuacje szczególne, które powinny zostać określone przez kierownika podmiotu leczniczego. Mowa tu np. o wizytach pożegnalnych.

Szczepienia w Polsce

Loteria szczepionkowa raczej nie zachęciła niezdecydowanych Polek i Polaków do szczepień. Taki wniosek można wyciągnąć z ostatnich statystyk dostępnych na rządowych stronach.

Jak pokazują, obecnie w Polsce podano ponad 36,6 mln dawek szczepionki na COVID-19. W pełni zaszczepiło się 19 mln osób, czyli 50 proc. ogólnej populacji naszego kraju.

Niestety wychodzi na to, że liczba zaszczepionych osób już dawno utknęła w martwym punkcie i wszyscy, którzy chcieli się zaszczepić, prawdopodobnie już to zrobili. Teraz zdecydowanie więcej niż chętnych do przyjęcia swojej dawki mamy szczepionek. Choć część z nich odsprzedaliśmy innym krajom (m.in. Australii – aż milion dawek), to i tak wiele preparatów trafiło do kosza. Z rządowego raportu wynika, że zutylizowanych zostało ponad 391 tys. dawek.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.