2 min.
Ograniczenia w zapisywaniu i wydawaniu szczepionek przeciw grypie na jednego pacjenta

Ograniczenie w zapisywaniu i wydawaniu szczepionek przeciw grypie na jednego pacjenta. Obowiązuje od dziś/ iStock
Najnowsze
18.01.2021
Przetestowano nauczycieli wracających do szkół. Pozytywny test na COVID-19 otrzymało 2,4 tys. z nich
18.01.2021
Top 10 produktów chroniących przed rakiem
17.01.2021
Seks podczas okresu – czy można go uprawiać? Fakty i mity
17.01.2021
Depresja ma różne oblicza. O tym objawie rzadko się mówi
17.01.2021
Starość zaczyna się od mózgu
Ministerstwo Zdrowia wprowadziło reglamentację szczepionek na grypę. Ma ona eliminować możliwość wypisania kilku czy kilkunastu dawek szczepionki na jedną osobę. Ograniczenia wchodzą w życie 18 września.
Spis treści
Ministerialna reglamentacja szczepionek na grypę
Już jakiś czas temu farmaceuci alarmowali, że szczepionki przeciw grypie są zagrożone brakiem dostępności. Zgłaszali, że zainteresowanie jest ogromne, a problemy z dostępnością są jeszcze większe. Mówili o tym, że tegoroczne dostawy są niewystarczające.
Odpowiedzią na tę sytuację ma być obwieszczenie w sprawie reglamentacji liczby wydawanych w aptekach i punktach aptecznych szczepionek przeciw grypie, które opublikowano wieczorem 17 września w Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia.
Mówi ono, że od 18 września obowiązuje ograniczenie ilości wydawanego na jednego pacjenta w wieku od 9. roku życia – w aptece ogólnodostępnej lub punkcie aptecznym – produktu leczniczego Fluarix Tetra, Influvac Tetra, VaxigripTetra.
Obwieszczenie zawiera m.in. dawkę, postać, wielkość opakowania, kod GTIN (Globalny Numer Jednostki Handlowej) lub inny kod odpowiadający kodowi GTIN, ilość opakowań możliwych do wydania pacjentowi w określonej jednostce czasu oraz jednostkę czasu, na którą produkt leczniczy może zostać wydany (180 dni).
Szczepionek na grypę dla Polaków jest za mało?
Specjaliści powtarzają, że szczepienie się przeciw grypie jest szczególnie ważne w sezonie 2020/2021 ze względu na pandemię COVID-19. Ponieważ skutecznej i bezpiecznej szczepionki na koronawirusa SARS-CoV-2 jeszcze nie ma na rynku, lekarze apelują, by budować odporność przeciwko wirusowi wirus grypy. Tak, by nie dopuścić do wystąpienia dwu epidemii jednocześnie.
Z informacji przekazanych przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego wynika, że Polska na ten moment ma zapewnione 1,8 mln dawek szczepionek na grypę z możliwością domówienia kolejnych 200 tys. Mimo to resort zdrowia zapewnia, że każdy, kto będzie chciał – będzie miał możliwość zaszczepienia się.
7 września Ministerstwo Zdrowia wydało jednak obwieszczenie w sprawę produktów leczniczych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Polski. Na liście znajduje się 306 pozycji, w tym szczepionki przeciw grypie właśnie.
Poleć artykuł znajomym
Zobacz także
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

17.01.2021
Siwa przed trzydziestką. „Nie zamierzam robić z siebie pajaca. Tak bym się czuła, gdybym szła na kompromisy odnośnie tego, co można robić ze swoim ciałem”

16.01.2021
Kim Cattrall: Bezsenność? To jakby trzytonowy goryl siedział mi na piersi

15.01.2021
Minął 13. miesiąc, od kiedy Julia nie opuściła domu. „Nie chcę ryzykować życiem”

14.01.2021