3 min.
Ozdrowieńcy z ponownym pozytywnym wynikiem testu na koronawirusa nie są zakażeni – informuje WHO

Ozdrowieńcy z ponownym pozytywnym wynikiem na koronawirusa nie są zakażeni - informuje WHO / Rawpixel
Według Światowej Organizacji Zdrowia dodatni wynik testu na koronawirusa u osób ozdrowiałych nie oznacza ponownej infekcji COVID-19, lecz dalsze wydalanie martwych komórek płuc z organizmu.
Spis treści
Ponowny wynik dodatni testu na koronawirusa u wyleczonych
Do takiego wniosku specjaliści doszli, badając sytuację w Korei Południowej. Ta zgłosiła w kwietniu ponad 100 przypadków osób, które przechorowały COVID-19, a jakiś czas po wyzdrowieniu uzyskały pozytywny wynik testu na koronawirusa. Po dokładnych badaniach nie wykazano jednak infekcji.
W rozmowie z AFP rzecznik WHO oświadczył:
„Jesteśmy świadomi, że niektórzy pacjenci po klinicznym wyzdrowieniu mają pozytywny wynik testu, ale opierając się na najnowszych danych, możemy powiedzieć, że pacjenci ci w procesie zdrowienia wydalają pozostałości martwych komórek z płuc „.
Innymi słowy: zdaniem Według Światowej Organizacji Zdrowia pacjenci, którzy wyzdrowieli z COVID-19, a później uzyskali dodatni wynik testu na obecność wirusa, nie zostali na nowo zarażeni.
Co jednak istotne, WHO wciąż nie wie, czy przechorowanie COVID-19 daje ozdrowieńcom długotrwałą odporność na przyszłe zakażenia. Nikt nie może jeszcze przewidzieć, czy po kilku tygodniach lub miesiącach od infekcji wyleczone osoby nie zakażą się ponownie. Aby uzyskać odpowiedź na to pytanie, niezbędne są rozlegle i rozłożone w czasie badania.
„Potrzebne będzie systematyczne pobieranie próbek od wyleczonych pacjentów, aby lepiej zrozumieć, jak długo organizm człowieka pozbywa się resztek wirusa. Musimy również się upewnić, czy w tym czasie mogą oni zarażać wirusem innych” – podsumował rzecznik WHO.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Koronawirus w Polsce i na świecie
Do tej pory na świecie potwierdzono ponad 4,1 mln przypadków COVID-19. Zanotowano blisko 1,5 mln ozdrowień. Globalna liczba ofiar śmiertelnych z powodu koronawirusa przekracza 280 tys.
Dramatyczna sytuacja epidemiczna panuje w Stanach Zjednoczonych, gdzie potwierdzono blisko 1,4 przypadków zachorowań na COVId-19. W Europie najwyższe statystyki mają: Hiszpania z ponad 260 tys. zakażeń, Włochy – 219 tys. i Wielka Brytania – 219 tys.
Jeśli zaś chodzi o liczbę potwierdzonych przypadków koronawirusa w przeliczeniu na liczbę mieszkańców danego kraju, najgorzej sytuacja wygląda w Katarze, gdzie wynosi ona 7,8 tys. osób. Dla porównania – w Hiszpanii to 5,6 tys. osób, w USA 4,1 tys., a w Polsce 423.
W Polsce liczba osób zakażonych SARS-CoV-2 wynosi obecnie 15996, a 5698 osób pokonało COVID-19. Wystąpiło też 800 przypadków śmiertelnych. Największa liczba zarażonych występuje w województwach śląskim i mazowieckim.
Poleć artykuł znajomym
Zobacz także

„Koronawirus odebrał mi wszystkie siły” – mówi chora na Covid-19 Anna, 40-letnia pielęgniarka z Kalisza

Płuca decydują o tym, kto przeżyje. O potędze oddechu i sile naszych ciał mówi Agata Norek

„Nowotwór nie wie, co to jest reżim sanitarny. Operują wszyscy chirurdzy onkologiczni. Zabiegi odbywają się tak, jak były planowane, bo nie można ich wstrzymać” – mówi profesor onkologii
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

26.03.2023
Są wyrafinowanymi myśliwymi, którzy w wymyślny sposób uśmiercają swoje ofiary. Czy grzyby mogą uratować świat?

24.03.2023
Uważano, że ich przyczyną może być smutek, post, a nawet ciąża. Jak kiedyś leczono galopujące suchoty, czyli gruźlicę

22.03.2023
„Neurolog uznał, że nie mam zespołu Tourette’a, bo nie mam tiku przeklinania, który dotyczy 10 proc. chorych” – mówi Piotr, który z zaburzeniem tym żyje od 25 lat

21.03.2023