Przejdź do treści

Pacjenci skąpo i bezobjawowi otrzymają pulsoksymetr – zapowiedział Adam Niedzielski. Co to za urządzenie i jak z niego korzystać?

Pulsoksymetr dla osób chorych na COVID-19 / pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Jak zapowiedział Minister Zdrowia Adam Niedzielski, w opiece nad osobami zainfekowanymi koronawirusem, u których nie ma objawów COVID-19 lub są one skąpe, będą stosowane pulsoksymetry. Do czego służą te urządzenia i jak ich używać?

„W opiece nad pacjentami skąpo lub bezobjawowymi będziemy wykorzystywali pulsoksymetry”

Epidemia koronawirusa w Polsce nie słabnie. Ostatnie dni i tygodnie przynoszą rekordy zakażeń i zgonów, a w odpowiedzi na sytuację rząd wprowadza nowe obostrzenia i procedury medyczne. Jedną z nich zapowiedział Adam Niedzielski na konferencji 30 października, podczas której ogłoszono zamknięcie cmentarzy i nakaz pracy zdalnej dla całej administracji publicznej.

W opiece nad pacjentami skąpo lub bezobjawowymi będziemy wykorzystywali pulsoksymetry mierzące poziom natlenienia krwi; urządzenia będą otrzymywać osoby z dodatnim wynikiem na obecność koronawirusa wskazane przez lekarzy rodzinnych” – ogłosił szef resortu zdrowia.

Niedzielski wyjaśnił również, jak to ma wyglądać w praktyce:

„Każda osoba wskazana przez lekarza Podstawowej Opieki Zdrowotnej, która ma dodatni wynik (na obecność koronawirusa – red.), jest skąpo lub bezobjawowa, będzie otrzymywać pulsoksymetr. Zapis z niego będzie monitorowany przez specjalne centrum monitoringu, które będzie powołane przez Ministerstwo Zdrowia”.

Nowe wytyczne rządu. Przez trzy najbliższe dni będą zamknięte cmentarze, od poniedziałku nakaz pracy zdalnej dla pracowników biurowych

Jak działa pulsoksymetr i jak z niego korzystać?

Pulsoksymetr to nieduże urządzenie służące do mierzenia poziomu wysycenia krwi tlenem (saturacja krwi) oraz tętna. Sprzęt pozwala nam sprawdzić, czy dobrze oddychamy. A, jak wiadomo, problemy z układem oddechowym (napady duszności) to jeden z najbardziej charakterystycznych objawów COVID-19.

Używanie pulsoksymetru nie jest skomplikowane. Urządzenie – w zależności od tego, jaki jego rodzaj posiadamy – należy umieścić na palcu lub nadgarstku (u niemowląt i dzieci najczęściej na stopie). Należy pamiętać jedynie o tym, by miejsce, na którym założymy urządzenie, było suche i czyste. Poziom natlenienia zostanie zmierzony w kilka sekund.

Prawidłowa wartość, którą powinno wskazać urządzenie, wynosi ok. 99-95. Wynik poniżej 94 świadczy o niedostatku tlenu w krwi – to sygnał, że należy pilnie zgłosić się do lekarza.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.