Pacjenci skąpo i bezobjawowi otrzymają pulsoksymetr – zapowiedział Adam Niedzielski. Co to za urządzenie i jak z niego korzystać?

się ten artykuł?
Jak zapowiedział Minister Zdrowia Adam Niedzielski, w opiece nad osobami zainfekowanymi koronawirusem, u których nie ma objawów COVID-19 lub są one skąpe, będą stosowane pulsoksymetry. Do czego służą te urządzenia i jak ich używać?
„W opiece nad pacjentami skąpo lub bezobjawowymi będziemy wykorzystywali pulsoksymetry”
Epidemia koronawirusa w Polsce nie słabnie. Ostatnie dni i tygodnie przynoszą rekordy zakażeń i zgonów, a w odpowiedzi na sytuację rząd wprowadza nowe obostrzenia i procedury medyczne. Jedną z nich zapowiedział Adam Niedzielski na konferencji 30 października, podczas której ogłoszono zamknięcie cmentarzy i nakaz pracy zdalnej dla całej administracji publicznej.
„W opiece nad pacjentami skąpo lub bezobjawowymi będziemy wykorzystywali pulsoksymetry mierzące poziom natlenienia krwi; urządzenia będą otrzymywać osoby z dodatnim wynikiem na obecność koronawirusa wskazane przez lekarzy rodzinnych” – ogłosił szef resortu zdrowia.
Niedzielski wyjaśnił również, jak to ma wyglądać w praktyce:
„Każda osoba wskazana przez lekarza Podstawowej Opieki Zdrowotnej, która ma dodatni wynik (na obecność koronawirusa – red.), jest skąpo lub bezobjawowa, będzie otrzymywać pulsoksymetr. Zapis z niego będzie monitorowany przez specjalne centrum monitoringu, które będzie powołane przez Ministerstwo Zdrowia”.
Minister @a_niedzielski w #KPRM: Nowością, którą będziemy wprowadzali, jest opieka na poziomie podstawowym. Pacjenci skąpo i bezobjawowi otrzymają pulsoksymetr, a jego zapisy będą analizowane przez specjalne centrum analizy.
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) October 30, 2020
Jak działa pulsoksymetr i jak z niego korzystać?
Pulsoksymetr to nieduże urządzenie służące do mierzenia poziomu wysycenia krwi tlenem (saturacja krwi) oraz tętna. Sprzęt pozwala nam sprawdzić, czy dobrze oddychamy. A, jak wiadomo, problemy z układem oddechowym (napady duszności) to jeden z najbardziej charakterystycznych objawów COVID-19.
Używanie pulsoksymetru nie jest skomplikowane. Urządzenie – w zależności od tego, jaki jego rodzaj posiadamy – należy umieścić na palcu lub nadgarstku (u niemowląt i dzieci najczęściej na stopie). Należy pamiętać jedynie o tym, by miejsce, na którym założymy urządzenie, było suche i czyste. Poziom natlenienia zostanie zmierzony w kilka sekund.
Prawidłowa wartość, którą powinno wskazać urządzenie, wynosi ok. 99-95. Wynik poniżej 94 świadczy o niedostatku tlenu w krwi – to sygnał, że należy pilnie zgłosić się do lekarza.
Zobacz także

„Wciskamy hamulec z całej siły” – oznajmił Adam Niedzielski. Znamy decyzje Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego

Klauzula dobrego Samarytanina. Błędy nieumyślne w ramach walki z koronawirusem nie będą karane

Lekarz z Przemyśla promuje metodę leczenia COVID-19, która ma inaktywować wirusa w 48 godzin. Mamy komentarz specjalistki chorób zakaźnych
Polecamy

Nowy śmiertelny wirus atakuje tuż za naszą granicą. Ogłoszono alert w całym kraju

Koronawirus znów w natarciu, alarmujące dane. „Mamy tyle zakażeń COVID-19, ile jesienią 2020 roku” – ostrzega Paweł Grzesiowski

Kora wierzby działa przeciwwirusowo. Może być przełomem w walce z groźnymi infekcjami
