Przejdź do treści

Dentysta a kryzys psychiczny. Pacjenci odsyłani do psychiatry? Rzecznik Praw Pacjenta komentuje

kobieta w maseczce
Pacjenci w kryzysie psychicznym są przez dentystów odsyłani do psychiatry. Rzecznik Praw Pacjenta komentuje / Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Do Rzecznika Praw Pacjenta wpłynęła informacja, że część pacjentów doświadczających kryzysu psychicznego jest odsyłanych przez lekarzy dentystów do lekarza psychiatry po zaświadczenie o możliwości zastosowania w ich przypadku znieczulenia” – czytamy w komunikacie RPP. Czy jest to uzasadniona praktyka?

RPP: „Wysyłanie pacjentów po zaświadczenie do psychiatry nie jest uzasadnione”

Rzecznik Praw Pacjenta zainteresował się tematem i poprosił konsultantów wojewódzkich w dziedzinie stomatologii zachowawczej i endodoncji o opinię: czy wskazania medyczne rzeczywiście wymagają takiego działania ze strony dentystów?

„Z przekazanych informacji wynika, że każdy lekarz ma prawo w przypadku uzasadnionych wątpliwości wysłać pacjenta na konsultację do innego specjalisty, jednak każdorazowe wysyłanie pacjentów po zaświadczenie do psychiatry z uwagi na leczenie psychiatryczne w wywiadzie nie jest uzasadnione”.

W swojej pracy stomatolodzy zajmują się wieloma pacjentami obciążonymi różnymi schorzeniami, przyjmują rozmaite leki i produkty farmaceutyczne zalecone bądź przepisane przez innych specjalistów. Z racji tego ewentualna potrzeba zmodyfikowania leczenia dentystycznego powinna być każdorazowo ustalana podstawie badania podmiotowego i przedmiotowego pacjenta.

„W większości pacjentów przyjmujących leki psychoaktywne lekarz dentysta powinien samodzielnie ocenić ryzyko i możliwość wystąpienia interakcji na podstawie cech typowych dla danych grup leków lub na podstawie powszechnie dostępnych i publikowanych informacjach na temat konkretnego leku i jego indywidualnych możliwych interakcjach” – czytamy na stronie internetowej RPP.

W wątpliwych sytuacjach (np. w przypadku gdy ryzyko zastosowania znieczulenia miejscowego wynika z możliwych interakcji ze środkami obkurczającymi naczynia) dentysta ma możliwość skorzystania z preparatów o obniżonej zawartości takich dodatków lub całkowicie ich pozbawionych – przypomina Rzecznik Praw Pacjenta.

Znieczulenie można stosować w każdym niemalże przypadku, warunkiem jest jednak współpraca pacjenta z lekarzem. Jeśli zaburzenia psychiczne uniemożliwiają tę współpracę i zastosowanie znieczulenia miejscowego nie jest możliwe, zabiegi stomatologiczne należy wykonywać w znieczuleniu ogólnym”.

Jak informuje RPP, specjaliści potwierdzają, że stomatolodzy nie muszą (a wręcz nie powinni) wysyłać każdego pacjenta leczonego lekami psychoaktywnymi do psychiatry w celu uzyskania zaświadczenia o możliwości zastosowania znieczulenia miejscowego. Takie praktyki nie tylko mogą utrudnić dostęp do opieki zdrowotnej pewnej grupie chorych, ale także są stygmatyzujące dla osób, które znalazły się w kryzysie psychicznym.

Dziewczyna w gabinecie dentystycznym

Doświadczasz kryzysu psychicznego? Tu znajdziesz pomoc

Jakiś czas temu na swoim profilu na Instagramie „Mama na kozetce” Izabela Markiewicz – psycholożka, terapeutka – pisała, że życie w czasach pandemii to doświadczenie wymagające dla wszystkich. Przedłużająca się  izolacja od części rodziny, przyjaciół, znajomych oraz zmiana rytmu życia, przyzwyczajeń, codziennych rytuałów mogą nasilać w ludziach lęk, poczucie zagrożenia i niepewności.

„Badania pokazują, że ludzie, którzy poddani są kwarantannie, doświadczają ogromnego stresu. W 2003 roku zbadano psychologiczne skutki kwarantanny 129 osób z Kanady poddanych kwarantannie wówczas ze względu na podejrzenie SARS. Wykazano, że u wiele osób poddanych kwarantannie cierpiało z powodu wystąpienia u nich objawów depresji i zespołu stresu pourazowego. Objawy zespołu stresu pourazowego (PTSD) i depresji zaobserwowano odpowiednio u 28,9 proc. i 31,2 proc. badanych (*)” – opisywała Markiewicz.

Jeśli aktualnie doświadczasz kryzysu psychicznego, pamiętaj, że ze swoimi problemami nie jesteś sama. Umów się na telekonsultację u psychiatry bądź rozważ konsultację z psychologiem.

Pomoc znajdziesz również tutaj:

116 123 – Telefon Zaufania dla osób dorosłych w kryzysie emocjonalnym, czynny od poniedziałku do piątku w godz. 14:00 – 22:00.

116 111 – Telefon Zaufania dla dzieci i młodzieży Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, czynny w godz. 12:00 – 02:00.

800 702 222 – Centrum Wsparcia Fundacji Itaka, jest całodobowe. Możesz także napisać tutaj: porady@liniawsparcia.pl.

800 080 222 – Telefon Zaufania dla dzieci i młodzieży Fundacji Itaka, jest całodobowy.

22 484 88 01 – Antydepresyjny Telefon Zaufania Fundacji Itaka, czynny w poniedziałek i czwartek w godzinach 17:00 – 19:00.

22 594 91 00 – Antydepresyjny Telefon Forum Przeciw Depresji, czynny w środę i czwartek w godzinach 17:00 – 19:00.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.