2 min.
Pandemia COVID-19 ma tragiczny wpływ na kobiety w ciąży – wskazują badania

Jaki wpływ ma pandemia COVID-19 na kobiety w ciąży? / iStock
Najnowsze
14.04.2021
Zmęczone oczy po ciężkim dniu? Mamy na to sposób – joga oczu
14.04.2021
Luzowanie obostrzeń? Minister zdrowia przedstawił plan na najbliższy tydzień
14.04.2021
„Testy-lizaki” na koronawirusa. Nowa forma diagnozowania dzieci w Niemczech
14.04.2021
Lek na astmę skuteczny w walce z COVID-19. „To badanie to kamień milowy w walce z pandemią koronawirusa”
14.04.2021
USA wzywa do wstrzymania szczepień preparatem Johnson & Johnson. Powód – zakrzepy krwi po podaniu szczepionki
Od początku pandemii COVID-19 liczba poronień oraz zgonów kobiet w ciąży wzrosła o jedną trzecią – wynika z opracowania opublikowanego na łamach magazynu „The Lancet”. Wnioski zostały wysnute na podstawie analizy danych z 40 badań przeprowadzonych w 17 krajach świata.
Ciężarne ucierpiały w trakcie pandemii
Naukowcy z St. George’s University w Londynie alarmują, że ciężarne są grupą, która w trakcie pandemii szczególnie ucierpiała z powodu braku dostępu do systemu ochrony zdrowia. Napływ chorych na COVID-19 spowodował przeciążenie szpitali i innych placówek medycznych, w związku z czym kobiety w ciąży nie były przyjmowane przez specjalistów na czas. Z opracowania wynika też, że wiele przyszłych matek obawiało się wizyt u lekarzy w związku z ryzykiem zakażenia się koronawirusem i możliwymi powikłaniami.
Przedstawiona analiza wskazuje, że w trakcie pandemii SARS-CoV-2 liczba poronień oraz zgonów kobiet w ciąży wzrosła o ok. 30 proc. w stosunku do czasu przed pandemią. Między styczniem 2020 a styczniem 2021 roku sześciokrotnie wzrosła też liczba kobiet, które potrzebowały operacji w związku z ciążą pozamaciczną.
Zwiększyła się także liczba ciężarnych z objawami depresji.
Tych śmierci można było uniknąć
Jedna z autorek opracowania opublikowanego w „The Lancet”, dr Asma Khalil, zwraca uwagę, że – zwłaszcza w krajach słabo i średnio rozwiniętych – pandemia przyczynia się do zgonów matek i ich nienarodzonych dzieci, których można byłoby uniknąć przy odpowiednim zarządzaniu opieką zdrowotną.
„Wzywamy polityków i osoby odpowiedzialne za systemy ochrony zdrowia do priorytetowego potraktowania kwestii bezpiecznej, dostępnej i godnej opieki dla ciężarnych w ramach działań podejmowanych w związku z pandemią” – apeluje specjalistka.
Warto dodać, że – jak pokazały analizy – jedynym parametrem, który w odniesieniu do ciężarnych nie zmienił się globalnie w czasie pandemii, jest liczba przedwczesnych urodzeń. Tylko w krajach wysoko rozwiniętych ten odsetek zmalał (o 10 proc.) – badacze nie potrafią wytłumaczyć dlaczego.
Poleć artykuł
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

14.04.2021
„Wiem, że moi podopieczni na mnie czekają i to daje mi siłę do pokonania wszelkich barier” – mówi pracownica socjalna Renata Orłowska, która jeździ na wózku inwalidzkim

12.04.2021
Alicja Sekret: Chodzi o to, by chorzy „uczyli” siebie nawzajem, że mimo danej przypadłości mogą i mają pełne prawo żyć tak, jak tego pragną

12.04.2021
Dr Ewa Kuchowicz: W starym budownictwie paprocie o wiele lepiej rosną niż w nowych blokach. Coś im niespecjalnie służy, a rośliny potrafią być wrażliwe, dużo bardziej wrażliwe niż my

10.04.2021