2 min.
Pandemia COVID-19 ma tragiczny wpływ na kobiety w ciąży – wskazują badania

Jaki wpływ ma pandemia COVID-19 na kobiety w ciąży? / iStock
13.08.2022
Ile spać, żeby się wyspać? Najzdrowsze pozycje do spania
13.08.2022
„Zbyt dużo seksu, za mało soku z żurawiny”. Obalamy mity o zapaleniu pęcherza
13.08.2022
Kąpiel z dreszczykiem, czyli co na nas czeka na publicznych kąpieliskach?
12.08.2022
Masz problemy z jelitami? Wypróbuj „Metodę 5R”, czyli plan naprawczy polecany przez dietetyka
12.08.2022
5 razy TAK dla wakacyjnego seksu
Od początku pandemii COVID-19 liczba poronień oraz zgonów kobiet w ciąży wzrosła o jedną trzecią – wynika z opracowania opublikowanego na łamach magazynu „The Lancet”. Wnioski zostały wysnute na podstawie analizy danych z 40 badań przeprowadzonych w 17 krajach świata.
Ciężarne ucierpiały w trakcie pandemii
Naukowcy z St. George’s University w Londynie alarmują, że ciężarne są grupą, która w trakcie pandemii szczególnie ucierpiała z powodu braku dostępu do systemu ochrony zdrowia. Napływ chorych na COVID-19 spowodował przeciążenie szpitali i innych placówek medycznych, w związku z czym kobiety w ciąży nie były przyjmowane przez specjalistów na czas. Z opracowania wynika też, że wiele przyszłych matek obawiało się wizyt u lekarzy w związku z ryzykiem zakażenia się koronawirusem i możliwymi powikłaniami.
Przedstawiona analiza wskazuje, że w trakcie pandemii SARS-CoV-2 liczba poronień oraz zgonów kobiet w ciąży wzrosła o ok. 30 proc. w stosunku do czasu przed pandemią. Między styczniem 2020 a styczniem 2021 roku sześciokrotnie wzrosła też liczba kobiet, które potrzebowały operacji w związku z ciążą pozamaciczną.
Zwiększyła się także liczba ciężarnych z objawami depresji.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Tych śmierci można było uniknąć
Jedna z autorek opracowania opublikowanego w „The Lancet”, dr Asma Khalil, zwraca uwagę, że – zwłaszcza w krajach słabo i średnio rozwiniętych – pandemia przyczynia się do zgonów matek i ich nienarodzonych dzieci, których można byłoby uniknąć przy odpowiednim zarządzaniu opieką zdrowotną.
„Wzywamy polityków i osoby odpowiedzialne za systemy ochrony zdrowia do priorytetowego potraktowania kwestii bezpiecznej, dostępnej i godnej opieki dla ciężarnych w ramach działań podejmowanych w związku z pandemią” – apeluje specjalistka.
Warto dodać, że – jak pokazały analizy – jedynym parametrem, który w odniesieniu do ciężarnych nie zmienił się globalnie w czasie pandemii, jest liczba przedwczesnych urodzeń. Tylko w krajach wysoko rozwiniętych ten odsetek zmalał (o 10 proc.) – badacze nie potrafią wytłumaczyć dlaczego.
Poleć artykuł
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

12.08.2022
Katarina Hellstrom: „Obecnie modne jest posiadanie twardego, wciągniętego i płaskiego brzucha. Przepraszam za mocne słowa, ale to powolne samobójstwo”

11.08.2022
„Jeśli kobieta opowiada koleżankom, że jej partner dochodzi wyłącznie, kiedy się masturbuje, zwykle nie kojarzy tego z przemocą. A powinna” – mówi Anna Jastrzębska

10.08.2022
Miażdżące wyniki monitoringu gabinetów ginekologicznych. „W Polsce lekarze zdają się mieć bardzo dużą władzę nad kobietami” – alarmuje Aleksandra Magryta z Fundacji FEDERA

09.08.2022