2 min.
Pandemia COVID-19 ma tragiczny wpływ na kobiety w ciąży – wskazują badania

Jaki wpływ ma pandemia COVID-19 na kobiety w ciąży? / iStock
Od początku pandemii COVID-19 liczba poronień oraz zgonów kobiet w ciąży wzrosła o jedną trzecią – wynika z opracowania opublikowanego na łamach magazynu „The Lancet”. Wnioski zostały wysnute na podstawie analizy danych z 40 badań przeprowadzonych w 17 krajach świata.
Ciężarne ucierpiały w trakcie pandemii
Naukowcy z St. George’s University w Londynie alarmują, że ciężarne są grupą, która w trakcie pandemii szczególnie ucierpiała z powodu braku dostępu do systemu ochrony zdrowia. Napływ chorych na COVID-19 spowodował przeciążenie szpitali i innych placówek medycznych, w związku z czym kobiety w ciąży nie były przyjmowane przez specjalistów na czas. Z opracowania wynika też, że wiele przyszłych matek obawiało się wizyt u lekarzy w związku z ryzykiem zakażenia się koronawirusem i możliwymi powikłaniami.
Przedstawiona analiza wskazuje, że w trakcie pandemii SARS-CoV-2 liczba poronień oraz zgonów kobiet w ciąży wzrosła o ok. 30 proc. w stosunku do czasu przed pandemią. Między styczniem 2020 a styczniem 2021 roku sześciokrotnie wzrosła też liczba kobiet, które potrzebowały operacji w związku z ciążą pozamaciczną.
Zwiększyła się także liczba ciężarnych z objawami depresji.
Tych śmierci można było uniknąć
Jedna z autorek opracowania opublikowanego w „The Lancet”, dr Asma Khalil, zwraca uwagę, że – zwłaszcza w krajach słabo i średnio rozwiniętych – pandemia przyczynia się do zgonów matek i ich nienarodzonych dzieci, których można byłoby uniknąć przy odpowiednim zarządzaniu opieką zdrowotną.
„Wzywamy polityków i osoby odpowiedzialne za systemy ochrony zdrowia do priorytetowego potraktowania kwestii bezpiecznej, dostępnej i godnej opieki dla ciężarnych w ramach działań podejmowanych w związku z pandemią” – apeluje specjalistka.
Warto dodać, że – jak pokazały analizy – jedynym parametrem, który w odniesieniu do ciężarnych nie zmienił się globalnie w czasie pandemii, jest liczba przedwczesnych urodzeń. Tylko w krajach wysoko rozwiniętych ten odsetek zmalał (o 10 proc.) – badacze nie potrafią wytłumaczyć dlaczego.
Poleć artykuł
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

29.05.2023
„20 proc. pacjentek, niejednokrotnie nawet z zaawansowaną endometriozą, nie ma żadnych dolegliwości bólowych” – mówi dr Jan Olek

27.05.2023
Uważano, że kobietom papierosy szkodzą szczególnie, niszcząc nie tyle ich zdrowie, co moralność. Jak kiedyś leczono tytoniem

25.05.2023
„Perspektywa psychoterapeuty nie ogranicza się do spojrzenia na indywidualne cierpienie. Sięga do tego, co się dzieje między światem a człowiekiem” – mówi Bogdan de Barbaro

23.05.2023