Przejdź do treści

Pandemia COVID-19 w Polsce. Gwałtowny wzrost liczby zgonów na wschodzie Polski

Test na COVID-19
Zgony z powodu COVID-19 / istock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Czwarta fala pandemii trwa. Tylko wczoraj Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 19 935 nowych zakażeniach COVID-19. 398 osób zmarło. Mapę z zaznaczonym procentowym wzrostem śmiertelności w województwach odnotowanym w ciągu ostatnich 5 tygodni przedstawił na Twitterze Łukasz Pietrzak, farmaceuta zajmujący się danymi i analizami. Najwięcej zgonów odnotowano na wschodzie kraju. 

Rekordowa liczba zgonów

„Procentowy wzrost śmiertelności w województwach odnotowany w ciągu ostatnich 5 tygodni. W przypadku podlaskiego i lubelskiego brak reakcji doprowadził do rekordowej liczby zgonów, większej niż w 3 fali. Podkarpackie mimo niskiej liczby zakażeń z 3 wzrostem zgonów w kraju” – napisał Łukasz Pietrzak, niezależny badacz danych statystycznych pandemii, na swoim profilu na Twitterze.

Z mapy możemy odczytać, że najgorsza sytuacja jest obecnie we wschodniej części Polski. Najwyższy przyrost zgonów jest w woj. podlaskim (ponad 66 proc.), lubelskim (niemal 61 proc.) oraz podkarpackim (30 proc.).

Na post badacza zareagowało wiele osób.

  • „Pomimo tych danych, w dalszym ciągu są ludzie, którzy nie wierzą w koronawirusa i w dalszym ciągu są ludzie, którzy podważają te dane (nie wiadomo na jakiej podstawie)”,
  • „Nie zaszczepiłeś się, nie masz ochrony, prawdopodobieństwo zgonu, jeśli złapiesz COVID-19, wysokie. Tak, ponosisz odpowiedzialność za rozprzestrzenianie się wirusa. Zaprzeczanie pozwala Ci się śmiać, ale nie chroni przed zakażeniem”,
  • „Nic dziwnego sądząc po widoku ludzi bez jakichkolwiek maseczek, olewających wiszące nakazy, kłócących się w sklepach i załatwiających lewe zaświadczenia, by nie mieć problemów w hotelach, szpitalach, na wyjazdach. A potem umierają, bo wstyd przyznać, że są kłamcami i oszustami” – czytamy w komentarzach.

Rośliny w laboratorium

Koronawirus w Polsce – statystyki

Do tej pory w Polsce odnotowano 3,38 mln zakażeń COVID-19. 81 228 osób zmarło. Podano 40,7 mln dawek szczepionki przeciwko COVID-19. Pełną dawką zaszczepiono 20,3 mln, co daje 53,4 proc. populacji po pełnym szczepieniu.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.