Przejdź do treści

Panna Chirurg: dlaczego bardziej boisz się szczepionki przeciw chorobie, a nie samej choroby?

Szczepienie na COVID-19 / istock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Dlaczego będę szczepić się przeciwko wirusowi SARS-CoV-2? Bo nie boję się, że szczepionka mRNA spowoduje zmiany w moim DNA, ponieważ nie jest to możliwe” – pisze dr n. med. Kalina Jędrzejko, znana w mediach społecznościowych jako „Panna Chirurg”. To kolejna lekarka, która jest za szczepieniami przeciwko koronawirusowi i głośno o tym mówi. 

Szczepionka na COVID-19

Kolejni pracownicy ochrony zdrowia stają się „ambasadorami szczepień”. Po apelu ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, w mediach społecznościowych pojawia się coraz więcej wpisów lekarzy, ratowników medycznych i pielęgniarek, którzy głośno mówią, że zamierzają się zaszczepić przeciwko koronawirusowi. Jedną z takich osób jest dr n. med. Kalina Jędrzejko, czyli „Panna Chirurg”.

„Dlaczego będę szczepić się przeciwko wirusowi SARS-CoV-2? Bo nie boję się, że szczepionka mRNA spowoduje zmiany w moim DNA, ponieważ nie jest to możliwe. Po prostu nie w taki sposób działają te szczepionki, mało tego mRNA nawet „nie wejdzie” do jądra komórkowego, gdzie jest Twoje DNA” – tak zaczyna swój post dr n. med. Kalina Jędrzejko, czyli „Panna Chirurg”.

Dalej lekarka wyjaśnia, że tempo produkcji szczepionki też nie jest powodem by sądzić, że szczepionka doprowadzi do większej liczby działań niepożądanych czy też niekorzystnych skutków długoterminowych. mRNA było badane już przez dziesięciolecia, w chwili obecnej mamy szczepionkę, która jest efektem ogólnoświatowego wysiłku mnóstwa osób.

„Tak naprawdę nie znamy też długofalowych skutków przechorowania COVID-19, dlaczego bardziej boisz się szczepionki przeciw chorobie, a nie samej choroby? Oczywiście po podaniu szczepionki można czuć się zmęczonym, odczuwać bóle głowy, ale to wszystko ustępuje po kilku dniach. Ale co najważniejsze – te nieprzyjemne dolegliwości są objawem wytwarzania przeciwciał przez organizm, a przecież taki właśnie jest cel!” – tłumaczy ekspertka.

Medycyna oparta na faktach

Panna Chirurg dalej pisze, że wierzy w medycynę opartą na faktach. Taką, która została zbadana, udowodniona, a nie taką, która bazuje na stwierdzeniach typu „wydaje mi się”.

„Trzeba rozumieć poziomy dowodów naukowych i znać ich siłę – tzn. większą wartość ma badanie randomizowane na kilku tysiącach osób niż nawet kilkukrotnie powielana przez wiele osób opinia oparta na zasłyszanym w internecie fake newsie. Oczywiście, nauka nie wie wszystkiego, ale to właśnie dzięki niej jesteśmy tu, gdzie jesteśmy!

Dodam więcej, to niesamowite, że do tej pory nigdy w tak krótkim czasie nie dowiedzieliśmy się tyle o nowej, zakaźnej chorobie! Ale nie stało się to dzięki antyszczepionkowcom, reptilianom czy innym płaskoziemcom, tylko naukowcom, którzy swoje życie zawodowe poświęcili nauce. Wielu z nas nie rozumie astrofizyki, ani po prostu fizyki, ale czy to jest powód do tego, żeby z góry zakładać, że grawitacja nie istnieje?” – pisze dalej lekarka.

Panna Chirurg – kim jest?

„Wiele osób mówi mi, że chirurgia to świat tylko dla mężczyzn. Codziennie muszę udowadniać, że się mylą” – mówi o sobie „Panna Chirurg”, czyli dr n. med. Kalina Jędrzejko. Specjalistka jest aktywna w mediach społecznościowych. Jej profil na Instagramie obserwuje obecnie niemal 19 tys. osób.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.