3 min.
Pfizer i BioNTech wnioskują o zezwolenie na stosowanie szczepionki przeciw COVID-19 u nastolatków

Pfizer i BioNTech wnioskują o zezwolenie na stosowanie szczepionki przeciw COVID-19 u nastolatków/ Freepik
Pfizer i BioNTech ogłosiły, że złożyły wniosek do amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) o zezwolenie na awaryjne stosowanie szczepionki przeciw COVID-19 u dzieci w wieku 12 – 15 lat. Jest to kolejny krok w kierunku rozpoczęcia szczepień w tej grupie wiekowej, zanim dzieci wrócą jesienią do szkoły.
Spis treści
Pfizer dostanie zielone światło, by szczepić dzieci w wieku 12-15 lat?
Amerykański koncern Pfizer wraz ze swoim niemieckim partnerem BioNTech zwrócił się w piątek do Agencji Żywności i Leków (FDA) o rozszerzenie zezwolenia na stosowanie swojej szczepionki przeciw COVID-19 w nagłych wypadkach. Umożliwi to stosowanie preparatu u dzieci w wieku od 12 do 15 lat.
Jeśli organy regulacyjne w USA dadzą zielone światło, szczepionka Pfizera i BioNTechu będzie pierwszą dostępną dla tej grupy wiekowej. Obecnie preparat Pfizera jest również jedynym dopuszczonym dla 16- i 17-latków. Rozszerzenie grupy wiekowej, która będzie przyjmować szczepionkę, może przyspieszyć harmonogram powrotu uczniów do szkoły.
Firmy w najbliższych dniach planują złożyć wnioski o podobne zezwolenia od agencji zdrowia na całym świecie, jak poinformowały we wspólnym oświadczeniu.
BREAKING: Today, with @BioNTech_Group, we submitted a request to US FDA to expand emergency use of our COVID-19 vaccine to adolescents 12 to 15 years of age. pic.twitter.com/AHjc2khnUj
— Pfizer Inc. (@pfizer) April 9, 2021
Badania szczepionki na COVID-19 wśród najmłodszych
Tydzień wcześniej firmy Pfizer i BioNTech stwierdziły, że prowadzone przez nie badanie wykazało, że szczepionka jest wysoce skuteczna w tej grupie wiekowej. Mowa tu o danych z 3 fazy badania przeprowadzonego na 2260 dzieciach w wieku od 12 do 15 lat. Wstępne dane wykazały, że nie wystąpiły przypadki COVID-19 wśród w pełni zaszczepionych nastolatków. Dzieci w tej grupie wiekowej wytwarzały także wyższy poziom przeciwciał niż starsza młodzież i młodzi dorośli.
Pfizer podał także, że skutki uboczne występujące po szczepionce u dzieci są takie same jak u dorosłych. Głównymi działaniami niepożądanymi są ból, gorączka, dreszcze i zmęczenie, szczególnie po drugiej dawce. Badanie będzie kontynuowane przez następne dwa lata, by uzyskać więcej informacji na temat długoterminowej ochrony i bezpieczeństwa.
W marcu firma Pfizer rozpoczęła także testy swojej szczepionki u dzieci poniżej 12 roku życia. Wyniki badań spodziewane są w drugiej połowie 2021 roku. Pfizer nie jest jedynym koncernem, który przeprowadza badania szczepionki na COVID-19 wśród dzieci. Amerykański koncern Moderna rozpoczął badania swojej szczepionki przeciw COVID-19 na dzieciach w wieku od sześciu miesięcy do 12 lat. Najmłodsi otrzymali już pierwsze dawki szczepionki. Natomiast firma Johnson & Johnson ogłosiła plany badań szczepionki u nastolatków w wieku od 12 do 18 lat.
Podeślij znajomym!
Zobacz także
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

07.06.2023
Uważano, że są siedliskiem duszy, uczuć i akumulatorem ciepła ludzkiego ciała. Jak kiedyś leczono nerki

07.06.2023
„Kiedy doświadczamy poważnych urazów psychicznych, nasz umysł może wyłączyć odczuwanie doznań z ciała” – mówi psychoterapeutka Anna Uściłowska

06.06.2023
„Nie sztuka, a serce liczy się w tej pracy. Nasze osobiste znaczenie, które nadajemy obrazowi”. O terapeutycznej mocy fotografii mówi Joanna Szeluga

02.06.2023