Przejdź do treści

Pfizer przeprowadzi „żywy eksperyment”. Całe miasto ma otrzymać szczepionkę przeciw COVID-19

Pfizer przeprowadzi „żywy eksperyment”. Całe miasto ma otrzymać szczepionkę przeciw COVID-19
Pfizer przeprowadzi „żywy eksperyment”. Całe miasto ma otrzymać szczepionkę przeciw COVID-19 / fot. Getty Images, Luis Alvarez
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Wszyscy mieszkańcy brazylijskiego miasta Toledo mają zostać zaszczepieni przeciw COVID-19. Pierwszą dawkę przyjęło tam aż 98 proc. z nich! Dokończyć „dzieła” ma Pfizer – w ramach „żywego eksperymentu”.

Pierwszy taki eksperyment

98 proc. zaszczepionych mieszkańców jednej miejscowości – biorąc pod uwagę wyniki w poszczególnych państwach, gdzie poziom zaszczepienia to często ok. 50-60 proc., Toledo może mieć powody do dumy. Sukces miasta przykuł uwagę koncernu farmaceutycznego Pfizer, który zachęcony ufnością mieszkańców (większość osób zaszczepiło się preparatem amerykańskiego koncernu), chce w ramach eksperymentu zaszczepić pełną dawką wszystkich powyżej 12. roku życia.

Po przyjęciu szczepionki mieszkańcy Toledo mają pozostać po obserwacją przez rok. Przez ten czas Pfizer ma sprawdzać, na jakim poziomie utrzymuje się ochrona przeciw wirusowi SARS-CoV-2 i jego nowym wariantom. Wyniki eksperymentu mają pomóc rozwiać wątpliwości na temat skuteczności szczepionki Pfzier/BioNTech i odpowiedzieć na wiele nowych pytań, które się wciąż pojawiają.

To nie pierwszy tego typu „żywy ekspert” przeprowadzony w Brazylii. Podobne badania odbyły się już w Serranie, jednak były znacznie krótsze – trwały trzy miesiące. Wtedy sprawdzano skuteczność szczepionki Sinovac. Kraj nie bez powodu poddaje się takim eksperymentom. Należy on do najbardziej dotkniętych pandemią miejsc na świecie. W sumie w Brazylii odnotowano 21,6 mln przypadków zarażenia SARS-CoV-2 i ponad 600 tys. zgonów. Władze korzystają więc z każdej możliwej szansy na zaszczepienie jak największej liczby osób.

Ręka chorej

Szczepionki wcale nie tak skuteczne?

Najnowsze doniesienia brytyjskich naukowców pokazują, że szczepienia przeciw COVID-19 chronią krócej, niż początkowo zakładano.

Ochrona przed zakażeniem wirusem SARS-CoV-2, zgodnie z badaniami przeprowadzonymi  na King’s College London, ma słabnąć po upływie 5-6 miesięcy od przyjęcia szczepionki Pfizer/BioNTech. Jej skuteczność spada z 88 proc. (taka jest w miesiąc po otrzymaniu drugiej dawki) do 74 proc.

Badacze sprawdzili również, jak wraz z upływem czasu zmienia się ochrona po przyjęciu preparatu wyprodukowanego przez AstraZenekę. Tu również odnotowano spadek – z 77 do 67 proc. po 4-5 miesiącach.


Źródła: Polsat News/ AP

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.