3 min.
Piąta szczepionka przeciwko COVID-19 dopuszczona w Unii Europejskiej. Antygen będzie powstawać w Polsce

Szczepionka Novavax / istock
26.05.2022
Loren Schauers, który stracił połowę ciała w wypadku, ma dość tych samych pytań. „Nie spytałbyś przypadkowej pary na ulicy, jak uprawia seks”
26.05.2022
Po udarze partnerka ReZigiusza ma niedowład ciała. Apeluje do kobiet o badania przed sięgnięciem po antykoncepcję
26.05.2022
„Powiedział, że według jego mamy Alba jest chora i brzydka”. Oburzony ojciec trzylatki ma nam coś ważnego do przekazania
26.05.2022
Wibrator powinien być wypisywany na receptę – uważają naukowcy z Los Angeles
26.05.2022
„Jak strasznie dużo wymagamy od naszych (i cudzych) ciał, które noszą, rodzą, karmią, nie dosypiają…”. Anna Czartoryska-Niemczycka zwróciła się do mam z ważnym apelem
Komisja Europejska, zgodnie z zaleceniami Europejskiej Agencji Leków, zatwierdziła kolejną, piątą szczepionkę przeciwko COVID-19, do użytku na terenie Unii Europejskiej. Badania kliniczne nad preparatem stworzonym przez Novavax pokazują, że szczepionka wykazuje skuteczność na poziomie 89-90 proc.
Spis treści
Novavax dopuszczona w krajach Unii Europejskiej
W krajach Unii Europejskiej dopuszczono kolejną, piątą szczepionkę przeciwko COVID-19. Już kilka godzin po rekomendacji Europejskiej Agencji Leków szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała o tym na swoim Twitterze.
„Dzięki pięciu zatwierdzonym szczepionkom UE dysponuje zróżnicowanym portfolio, opartym zarówno na nowatorskich technologiach, takich jak mRNA, jak i klasycznych, takich jak Novavax, który jest oparty na białkach. Szczepienia i dawki przypominające to nasza najlepsza ochrona przed COVID-19” – napisała.
Novavax – co to za preparat?
Preparat Novavax jest szczepionką inaktywowaną na bazie białka, zawierającą genetycznie zmodyfikowany antygen wirusowy. Ten dostarczany jest do komórek przez nanocząsteczki, dzięki czemu organizm wytwarza przeciwciała. Novavax zawiera też adiuwant – substancję wzmacniającą odpowiedź immunologiczną na szczepionkę.
Preparat Novavax, podobnie jak większość stosowanych szczepionek na COVID-19, podawany jest w dwóch dawkach. Między pierwszą a drugą dawką powinno upłynąć trzy tygodnie.
Warto wspomnieć, że antygen do preparatu Novavax będzie tworzony w Polsce, przez spółkę Mabion spod Łodzi. Polska firma zarobi na tym ok. 1,5 mld zł.
Skuteczność preparatu Novavax
W badaniach klinicznych preparatu Novavax wzięło udział łącznie ponad 45 tys. osób. W pierwszym badaniu ok. 2/3 uczestników otrzymało szczepionkę, a pozostali placebo. W drugim badaniu taka sama liczba uczestników otrzymała preparat, jak i placebo. Pierwsze z badań przeprowadzono w Meksyku i USA. Wykazało ono zmniejszenie liczby objawowych przypadków COVID-19 o 90,4 proc. po upływie 7 dni od podania drugiej dawki. Drugie badanie, przeprowadzone w Wielkiej Brytanii, wykazało skuteczność na poziomie 89,7 proc.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Szczepionki dopuszczone w krajach Unii Europejskiej
Przypomnijmy. Do tej pory w krajach Unii Europejskiej dopuszczono:
- szczepionkę mRNA o nazwie Comirnaty (BNT162b2) firm Pfizer i BioNTech. Szczepionka została dopuszczona do obrotu w całej Unii Europejskiej w procedurze warunkowego dopuszczenia do obrotu (decyzja Komisji Europejskiej z 21.12.2020).
- szczepionkę mRNA Moderna (mRNA 1273). Szczepionka została dopuszczona do obrotu w całej Unii Europejskiej w procedurze warunkowego dopuszczenia do obrotu (decyzja Komisji Europejskiej z 06.01.2021).
- szczepionkę wektorową AstraZeneca o nazwie Vaxzevria (ChAdOx1 nCoV-19). Szczepionka została dopuszczona do obrotu w całej Unii Europejskiej w procedurze warunkowego dopuszczenia do obrotu (decyzja Komisji Europejskiej z 29.01.2021).
- szczepionkę wektorową Janssen (Ad26.COV.2-S). Szczepionka została dopuszczona do obrotu w całej Unii Europejskiej w procedurze warunkowego dopuszczenia do obrotu (decyzja Komisji Europejskiej z 11.03.2021).
Udostępnij!
Zobacz także

Politico: szczepionka Novavax na COVID-19 może wkrótce stać się „znaczącym graczem”

Dlaczego porównywanie jakości szczepionek przeciw COVID-19 na podstawie ich skuteczności jest błędem? Tłumaczy lekarz Bartosz Fiałek

Która szczepionka chroni w 100 proc. przed ciężkim przebiegiem COVID-19 i hospitalizacją? Odpowiada farmaceutka
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

26.05.2022
Paulina Holtz: „Daję moim córkom szansę, aby same ogarnęły swoje życie”

25.05.2022
„Mnóstwo kobiet kumuluje napięcia w różnych rejonach ciała, część gromadzi je w miednicy. A te mięśnie nie są ze stali” – mówi Katarzyna Chanowska, fizjoterapeutka

23.05.2022
Dr Maciej Mazurec: Cytologia powoli przechodzi do lamusa. Mamy znacznie skuteczniejszy test, który zwiększa bezpieczeństwo pacjentek nawet do 70 proc.

22.05.2022