2 min.
Pierwsza na świecie szczepionka przeciw COVID-19 dla zwierząt zarejestrowana

Pierwsza na świecie szczepionka przeciw COVID-19 dla zwierząt zarejestrowana / Unsplash
CarniVacCov – tak nazywa się szczepionka na koronawirusa dla zwierząt, która właśnie została zarejestrowana w Rosji. Jak poinformowała tamtejsza Federalna Służba Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego (Rossielchoznadzor), preparat jest przeznaczony dla zwierząt futerkowych, psów i kotów.
CarniVacCov – pierwsza szczepionka przeciw COVID-19 dla zwierząt
W Rosji zarejestrowano szczepionkę przeciw COVID-19 dla zwierząt, CarniVacCov – przekazała Federalna Służba Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego Federacji Rosyjskiej. Szczepionka, opracowana przez podlegający temu organowi Centralny Ośrodek Ochrony Zdrowia Zwierząt, jest przeznaczona dla futerkowców, psów i kotów.
– To pierwszy i obecnie jedyny na świecie preparat profilaktyczny przeciwko COVID-19 dla zwierząt – powiedział wiceszef rosyjskiej służby weterynaryjnej Konstantin Sawienkow.
Masowa produkcja szczepionki może ruszyć już w kwietniu br. Eksperci zapewniają, że u zwierząt, którym podano preparat, pojawiły się przeciwciała; teraz trwa ocena, jak długo utrzymuje się odporność. Prace nad szczepionką na SARS-Cov-2 dla zwierzaków trwają obecnie również w USA.
COVID-19 wśród zwierząt
W zasadzie od początku epidemii wiadomo, że człowiek nie jest jedynym gatunkiem zagrożonym przez SARS-CoV-2. Koronawirusem może się zakażać wiele gatunków zwierząt dzikich, hodowlanych i udomowionych, w tym również psy i koty. W Rosji odnotowano dotąd dwa przypadki infekcji wśród zwierząt.
Choć WHO z zapewnia, że nie ma dowodów, by nasi czworonożni towarzysze mogli przenosić COVID-19 na człowieka, według specjalistów długofalowa ewolucja i powstawanie nowych mutacji wirusa może stwarzać zagrożenie zmiany dynamiki tej sytuacji.
Badacze nie wykluczają, że w niedalekiej przyszłości masowe szczepienia domowych psów i kotów mogą okazać się niezbędne, żeby wyeliminować ryzyko rozprzestrzeniania się patogenu.
Poleć artykuł
Zobacz także

Koronawirus a zwierzęta. „Czeka nas fala lęków separacyjnych i innych problemów związanych z rozstaniem, zarówno u psów, jak i kotów” – mówi dr weterynarii

Koronawirus w Polsce. Portal pacjent.gov.pl podaje, jakie są największe mity związane z koronawirusem

Naukowcy alarmują: aby zatrzymać pandemię COVID-19, konieczne może być szczepienie zwierząt
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

07.06.2023
Uważano, że są siedliskiem duszy, uczuć i akumulatorem ciepła ludzkiego ciała. Jak kiedyś leczono nerki

07.06.2023
„Kiedy doświadczamy poważnych urazów psychicznych, nasz umysł może wyłączyć odczuwanie doznań z ciała” – mówi psychoterapeutka Anna Uściłowska

06.06.2023
„Nie sztuka, a serce liczy się w tej pracy. Nasze osobiste znaczenie, które nadajemy obrazowi”. O terapeutycznej mocy fotografii mówi Joanna Szeluga

02.06.2023