3 min.
Pierwsza osoba w Polsce zaszczepiona przeciwko COVID-19. „Jestem z tego dumna, że zostałam wybrana” – mówiła Alicja Jakubowska po przyjęciu szczepionki

Alicja Jakubowska zaszczepiona / Kancelaria Premiera Facebook (screen)
Alicja Jakubowska, Naczelna Pielęgniarka CSK MSWiA w Warszawie, jako pierwsza w Polsce została zaszczepiona przeciwko koronawirusowi. „Czuję się bardzo dobrze” – mówiła po przyjęciu dawki.
Spis treści
Pierwsi zaszczepieni w Polsce
W Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie zaszczepiono pięć pierwszych osób przeciw COVID-19 w Polsce: Alicję Jakubowską – naczelną pielęgniarkę szpitala, dyrektora Waldemara Wierzbę, ratownika Sławomira Butkiewicza, dr Agnieszkę Szarowską i diagnostę Angelikę Aplas.
„Centralny Szpital Kliniczny MSWiA w Warszawie otrzymał w niedzielę 75 fiolek szczepionek. Pozwoli to zaszczepić 375 osób, ponieważ z jednej porcji tworzy się dawki dla pięciu osób” – poinformowała wcześniej Iwona Sołtys, rzeczniczka CSK MSWiA.
Po szczepieniu Alicja Jakubowska dodała: „Jestem z tego dumna, że zostałam wybrana”.
? Jako pierwsza w Polsce w ramach realizacji #NarodowyProgramSzczepień przeciw #COVID19 została zaszczepiona pani Alicja Jakubowska – Naczelna Pielęgniarka szpitala @CSK_MSWiA. #SzczepimySię pic.twitter.com/sXYDm21GDj
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) December 27, 2020
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
? Rozpoczęły się pierwsze szczepienia personelu medycznego w ramach #NarodowyProgramSzczepień. #SzczepimySię pic.twitter.com/kCItxN8ArE
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) December 27, 2020
Możliwe reakcje alergiczne
Dr Agnieszka Szarowska, która została zaszczepiona jako czwarta osoba w Polsce, po przyjęciu dawki wyjaśniała:
„Po każdym nowym preparacie mogą wystąpić reakcje alergiczne, wstrząs anafilaktyczny, w związku z tym przez 15 minut trzeba przebywać w lokalu pod opieką personelu”
Dawkę szczepionki przyjęła również Angelika Aplas, jedna ze szpitalnych diagnostów laboratoryjnych CSK MSWiA.
„Myślę, że dla wszystkich ta szczepionka ma duże znaczenie, cały świat czekał od początku pandemii na szczepionkę i mam nadzieję, że jeśli Polacy tłumnie i chętnie ruszą na szczepienia, to w końcu wrócimy do normalności” – mówiła.
Szczepionka przeciwko COVID-19 w Polsce
Przed kamerami zaszczepiono tylko pięciu pracowników szpitala.
„Pozostała część szczepionek będzie dystrybuowana w klinikach, w których pracownicy zajmują się pacjentami zakażonymi koronawirusem. Gotowe szczepionki trafią do tych klinik. Tam w gabinetach zabiegowych otrzyma je zgłoszony do szczepień personel. Szczepienia potrwają kilka dni” – wyjaśniła Sołtys, rzeczniczka szpitala.
Kolejny transport szczepionek ma trafić do szpitala 4 stycznia. Pacjenci zaszczepieni w niedzielę zostaną automatycznie zapisani na podanie drugiej dawki szczepionki. Szczepionkę Comirnaty, wyprodukowaną przez Pfizer i BioNTech, podaje się bowiem w dwóch wstrzyknięciach.
Do szczepień przeciwko koronawirusowi zachęca m.in. Adam Niedzielski, minister zdrowia.
„Od dziś możemy zacząć zmieniać naszą przyszłość. Mamy skuteczne narzędzie walki z epidemią. Teraz już w naszych rękach jest nasze jutro. Ważne, żebyśmy jak najbardziej gremialnie tego narzędzia użyli” – mówił minister w rozmowie z PAP.
I dodał, że państwo gwarantuje szczepionkę, ale to my, jako społeczeństwo, zdecydujemy, czy ona będzie nas powszechnie chroniła.
„Pamiętajmy, że im więcej zaszczepionych, tym większa szansa na zakończenie epidemii” – mówił Adam Niedzielski.
Udostępnij
Zobacz także

Grypa i koronawirus mają identyczny obraz kliniczny. Trzeba się szczepić – apeluje prof. Adam Antczak

„Szwedzi nie wzięli pod uwagę, że odporność stadną osiąga się stosunkowo wolno” – mówi prof. Maria Gańczak

„Chcemy, aby szczepienia dotyczyły nie tylko dzieci”. Będą obowiązkowe szczepienia także dla dorosłych
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

26.03.2023
Są wyrafinowanymi myśliwymi, którzy w wymyślny sposób uśmiercają swoje ofiary. Czy grzyby mogą uratować świat?

24.03.2023
Uważano, że ich przyczyną może być smutek, post, a nawet ciąża. Jak kiedyś leczono galopujące suchoty, czyli gruźlicę

22.03.2023
„Neurolog uznał, że nie mam zespołu Tourette’a, bo nie mam tiku przeklinania, który dotyczy 10 proc. chorych” – mówi Piotr, który z zaburzeniem tym żyje od 25 lat

21.03.2023