3 min.
Pierwsza roślinna szczepionka na COVID-19 zatwierdzona

Pierwsza roślinna szczepionka na COVID-19 zatwierdzona/ iStock
03.07.2022
Ignoruj zagrożenia, pamiętaj o lansie, nadużywaj słońca…Sposobów na zepsuty urlop jest znacznie więcej!
03.07.2022
Orgazm pochwowy bez tabu
03.07.2022
Domowe sposoby na zatkane ucho. Jak odetkać ucho zatkane: woskowiną, katarem, wodą?
03.07.2022
Pies kontra upał. Jak pomóc zwierzakowi? Podpowiadamy!
02.07.2022
5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku
Kanada stała się właśnie pierwszym krajem, który zatwierdził stosowanie roślinnej szczepionki przeciw COVID-19. Covifenz jest również pierwszym na świecie preparatem pochodzenia roślinnego przeciw zakażeniu koronawirusem. To historyczny krok!
Spis treści
Pierwsza roślinna szczepionka na COVID-19 zatwierdzona
Pierwszą na świecie roślinną szczepionkę można podawać osobom w wieku 18-64 lata. Kanadyjski rząd zatwierdził stosowanie pionierskiego preparatu Covifenz – opracowanego wspólnie przez Medicago Inc., firmę biofarmaceutyczną należącą do Mitsubishi Chemical i Philip Morris z siedzibą w Quebec City, oraz GlaxoSmithKline Plc – na podstawie badania 24 tys. osób powyżej 18 lat. Stwierdzono w nim, że szczepionka jest w 75,3 proc. skuteczna w przypadku wariantu Delta koronawirusa oraz w 71 proc. przeciw pozostałym wariantom. Teraz Medicago przygotowuje się do badania swojej szczepionki, by dostosować ją do nowego wariantu Omikron oraz rozszerzenia jej na pozostałe grupy wiekowe. Skuteczność szczepionki nie została jeszcze potwierdzona w przypadku osób w wieku poniżej 18 lat i powyżej 64 lat. Naukowcy, którzy opracowali roślinny preparat, mają nadzieję, że przekona on do szczepień tych, którzy obawiają się tradycyjnej szczepionki na COVID-19.
Preparat jest dopuszczony do obrotu w dwudawkowym schemacie 3,75 mikrograma na dawkę, podawanym w odstępie 21 dni. Skutki uboczne, które wystąpiły u uczestników badania po podaniu preparatu, odnotowano jako łagodne. Do najczęściej występujących zaliczono zaczerwienienie, bolesność i obrzęk w miejscu wstrzyknięcia. Inne objawy, które mogą się pojawić, to dreszcze, zmęczenie, bóle stawów, ból głowy, łagodna gorączka, bóle mięśni, przekrwienie błony śluzowej nosa, ból gardła, kaszel, nudności i biegunka. Jak zaznaczają naukowcy, mogą one potrwać od kilku godzin do kilku dni po szczepieniu.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Czym różni się roślinna szczepionka na COVID-19?
Szczepionki na COVID-19 pochodzenia roślinnego wykorzystują zupełnie inną technologię niż obecne do tej pory preparaty. Wszystkie dostępne szczepionki przeciw koronawirusowi mają na celu wytworzenie antygenu – cząsteczki, której celem jest wywołanie odpowiedzi immunologicznej organizmu przeciwko wirusowi SARS-COV-2. Podejście do szczepionek roślinnych jest nieco inne, a szczepionka powstała na bazie rośliny Nicotiana benthamiana – bliskiego krewnego tytoniu.
Według oficjalnej strony internetowej Covifenz, nowo zatwierdzona szczepionka składa się z „roślinnych cząstek wirusopodobnych (VLP) białka kolczastego SARS-CoV-2 (oryginalny szczep)”. Wykorzystuje adiuwant Glaxo AS03, który zawiera DL-alfa-tokoferol, skwalen, polisorbat 80, sól fizjologiczną buforowaną fosforanami. Inne składniki obejmują bezwodny jednozasadowy fosforan potasu, bezwodny chlorek sodu, bezwodny dwuzasadowy fosforan sodu oraz wodę do wstrzykiwań. Mówiąc prościej, szczepionka wykorzystuje białka roślinne do produkcji cząstek przypominających niezakaźny docelowy patogen wirusowy, który jest rozpoznawany przez ludzki układ odpornościowy.
Udostępnij artykuł!
Zobacz także

Koniec ze szpitalami i oddziałami covidowymi? Dr Paweł Grzesiowski: „Absolutnie nie wolno w ten sposób odwoływać pandemii”

„Zdrowotne konsekwencje COVID-19 dopiero przed nami”. Coraz więcej pacjentów z zaostrzeniem chorób przewlekłych po zakażeniu

Ponad 5 mln dzieci straciło opiekunów przez COVID-19. „Pandemia ciągle zbiera swoje żniwo, więc te liczby będą rosły”
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

03.07.2022
„Budzę się i jem, by móc znowu zasnąć”, czyli czym jest zespół nocnego jedzenia (NES). Rozmowa z psycholożką zdrowia Agnieszką Węgiel

01.07.2022
„Nie jesteśmy w stanie odróżnić klinicznie depresji poporodowej od fazy niedoczynności poporodowego zapalenia tarczycy” – mówi dr Dorota Wakuła

29.06.2022
„W 93,5 proc. byłam osobą nieżyjącą. W jednej chwili straciłam wszystko. Ale po stracie też jest życie” – mówi Aleksandra Cymerman, która pomaga osobom dotkniętym traumą

28.06.2022