Przejdź do treści

Pierwsze zarażenia wśród nauczycieli. Kolejne szkoły przechodzą w tryb nauki zdalnej

Kolejne szkoły zawieszają zajęcia
Kolejne szkoły zawieszają zajęcia z powodu koronawirusa / Pexels
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Osobowość unikająca (APVD) – objawy, przyczyny, leczenie
Gaz pieprzowy a karmienie piersią. Mgr farmacji Karolina Morze radzi, co kobieta karmiąca powinna zrobić, jeśli zostanie nim zaatakowana
Gaz pieprzowy a karmienie piersią. Ekspertka radzi, co kobieta karmiąca powinna zrobić, jeśli zostanie nim zaatakowana
Seks i rutyna – to normalne! Dlaczego nuda w łóżku pcha nas w kierunku przygód?
Kontempluj każdy kęs! Jaki ma związek jedzenie z medytacją?
Ser kozi wycofany ze sprzedaży. GIS ostrzega: „Nie można wykluczyć obecności bakterii Listeria monocytogenes”
Ser kozi wycofany ze sprzedaży. GIS ostrzega: nie można wykluczyć obecności bakterii Listeria monocytogenes

Gdy Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło, że uczniowie wrócą we wrześniu do szkoły, wśród nauczycieli i rodziców pojawiły się wątpliwości: czy to na pewno dobra decyzja? Czy to przypadkiem nie za wcześnie? Na pierwsze zarażenia koronawirusem nie trzeba było długo czekać. Pojawiły się tuż po rozpoczęciu roku szkolnego.

Koronawirus w szkołach na Pomorzu

W dwóch szkołach w woj. pomorskim wprowadzono zdalne nauczanie po tym, jak u dwóch nauczycieli pracujących w tych placówkach wykryto koronawirusa. Ponieważ ci dwaj pedagodzy byli obecni na radach pedagogicznych organizowanych w placówkach, sanepid objął kwarantanną wszystkich pracowników obu szkół i wydał pozytywną opinię dotyczącą zdalnego nauczania. Potrwa ono co najmniej dwa tygodnie.

O wprowadzeniu zdalnego nauczania w dwóch pomorskich szkołach poinformowała Anna Obuchowska – zastępczyni pomorskiego państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego. Jak wyjaśniła, sytuacja dotyczy jednej placówki działającej na terenie powiatu kościerskiego i jednej z powiatu kartuskiego. 

Sanepid nie informuje, o jakie konkretnie szkoły chodzi, ale – według lokalnych mediów – są to I Liceum Ogólnokształcące w Kościerzynie oraz Szkoła Podstawowa w Kiełpinie w powiecie kartuskim.

Obuchowska poinformowała, że jeszcze w jednej z gdańskich szkół stwierdzono zakażenie koronawirusem u jednego dziecka i jednego nauczyciela. Dyrektor tej placówki nie wystąpił jednak o zmianę trybu nauczania, jedynie kilka osób jest na kwarantannie. Jak mówi zastępczyni pomorskiego państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego, rok szkolny rozpoczął się tam normalnie. Oczywiście z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.

Na Podkarpaciu szkoły zawieszają funkcjonowanie

Na Podkarpaciu w związku z wykryciem koronawirusa u pracowników cztery szkoły zawiesiły na kilka dni swoje funkcjonowanie. Tak się stało m.in. w Liceum Ogólnokształcącym w Kołaczycach oraz Zespole Szkół w Brzózie Królewskiej. O zawieszeniu funkcjonowania dyrektorzy placówek poinformowali m.in. na swoich stronach internetowych.

Dyrekcja Szkoły Podstawowej w Bieździedzy k. Kołaczyc poinformowała o zamknięciu od środy placówki. Jak można przeczytać na stronie internetowej szkoły, ma to związek z wykryciem u jednego z pracowników  zakażenia koronawirusem. Placówka zawiesiła działalność do piątku. „O dalszym przebiegu kwarantanny zadecyduje sanepid” – napisano w komunikacie.

Z kolei dyrektor LO w Kołaczycach Antoni Salacha poinformował we wtorek, że zajęcia zostały zawieszone do najbliższego piątku. Szkoła zawiesiła funkcjonowanie „ze względu na aktualną sytuację epidemiologiczną powodującą zagrożenie zdrowia uczniów”.

Zajęcia szkolne zostały zawieszone również w Zespole Szkół w Brzózie Królewskiej i Szkole Podstawowej w Biedaczowie. Jak poinformował we wtorek na swojej stronie internetowej urząd gminy w Leżajsku, placówki zostały zamknięte w związku z potwierdzonym przypadkiem koronawirusa u jednego z nauczycieli, który pracuje w obu szkołach. Od środy w obu placówkach zajęcia będą prowadzone zdalnie.

Jak zrobić własnoręcznie płyny dezynfekujące do domu i ekologiczne środki czystości

Unisław i Bydgoszcz

Kolejne przypadki zarażenia koronawirusem odnotowano w Zespole Szkół w Unisławiu oraz w SP 47 z Oddziałami Mistrzostwa Sportowego w Bydgoszczy (woj. kujawsko-pomorskie).

W placówce w Bydgoszczy zajęcia są zawieszone do 7 września włącznie. U jednego z nauczycieli potwierdzono tam zakażenie korona­wi­rusem. Kontakt z tą osobą mieli wszyscy pracownicy szkoły. Jak dowiedziała się w ratuszu Gazeta Pomorska, dwie osoby z tej szkoły są zakażone koronawirusem.

– 40 osób, w tym nauczyciele i pracownicy administracji obsługi, przebywają na kwarantannie – poinformowała gazetę Marta Stachowiak, rzeczniczka prezydenta Bydgoszczy.

Dyrekcja placówki w Unisławiu dostała informację o zakażeniu już po wtorkowym rozpoczęciu roku w placówce. Trwa postępowanie epidemiologiczne. Na kwarantannę kierowane są kolejne osoby — w tym dwoje uczniów.

– Informację o zakażeniu koronawirusem nauczycielki z Zespołu Szkół w Unisławiu dyrekcja placówki otrzymała od sanepidu dzisiaj. Ta osoba była chora i zgłosiła się na test, który niestety okazał się pozytywny – poinformował PAP wójt gminy Unisław, Jakub Danielewicz.

Zakażony nauczyciel szkoły uczestniczył w ostatnich dniach m.in. w radzie pedagogicznej, jak i innych spotkaniach związanych z ustaleniami odnośnie kolejnego roku szkolnego. Miał też kontakt z dwójką uczniów, którzy – wraz z dyrektorem i wicedyrektorem – trafili na kwarantannę.

Wójt poinformował, że w zespole szkół, na który składają się szkoła podstawowa, branżowa i liceum ogólnokształcące, uczy się kilkaset dzieci. Skierował do powiatowego sanepidu wniosek o przejście na tryb nauki zdalnej. Dyrektor szkoły zadecydował o wykorzystaniu godzin dyrektorskich do piątku 4 września.

– Chcemy dać sobie czas i poczekać na wyniki wszystkich testów, które zostaną przeprowadzone u osób kierowanych na kwarantannę. Do piątku uczniowie nie wrócą więc do szkoły. Co będzie dalej? Tego jeszcze nie wiemy – podkreślił Danielewicz.


Źródło: PAP/ Interia/Gazeta Pomorska

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Nowe wytyczne rządu. Przez trzy najbliższe dni będą zamknięte cmentarze, od poniedziałku nakaz pracy zdalnej dla pracowników biurowych

„Uznałem, że tradycja jest mniej ważna niż życie”. Premier ogłosił, co z cmentarzami w Dzień Wszystkich Świętych, są też nowe wytyczne odnośnie pracy biurowej

Tabletki

Chory na COVID-19 lekarz Dawid Ciemięga radzi, jak wspomagać swoje leczenie w domu

kwarantanna

Poluzowanie zasad kwarantanny. Kto jest z niej zwolniony?

Koronawirus. WHO alarmuje o dramatycznych danych w Europie

Jerzy Owsiak

„Wszystkie ręce na pokład”. Owsiak deklaruje, że WOŚP kupi nowe łóżka dla oddziałów „covidowych”

Lekarz z Przemyśla promuje metodę leczenia COVID-19, która inaktywuje wirusa w ciągu 48 godzin. Mamy komentarz specjalistki chorób zakaźnych

Lekarz z Przemyśla promuje metodę leczenia COVID-19, która ma inaktywować wirusa w 48 godzin. Mamy komentarz specjalistki chorób zakaźnych

koronawirus w Polsce

Padł kolejny rekord zarażeń koronawirusem. MZ potwierdziło ponad 20 tys. przypadków

Koronawirus. Niemcy i Francja wprowadzają lockdown, by zapobiec szerzeniu się pandemii

Personel medyczny z własnych środków stworzył „śluzę antycovidową”. Folia szklarniowa i czarne worki na śmieci mają chronić przed wirusem

https://www.hellozdrowie.pl/alarmujace-dane-polska-na-5-miejscu-pod-wzgledem-liczby-zgonow-na-covid-19-w-unii-europejskiej/

Alarmujące dane. Polska na 5. miejscu pod względem liczby zgonów na COVID-19 w Unii Europejskiej

Cała Polska w czerwonej strefie.

Cała Polska w czerwonej strefie! W życie wchodzą nowe obostrzenia dotyczące pandemii COVID-19

covid-19

Słowacja przetestuje wszystkich obywateli, godzina policyjna w Lombardii. Przegląd najważniejszych newsów dotyczących pandemii w Europie

Pacjent w trakcie testu na koronawirusa

Jak przygotować się do testu na koronawirusa? Czego nie robić? Ministerstwo Zdrowia podało zalecenia

Karetka pogowia i SOR

Ratownik medyczny Jan Świtała o koronawirusie: Te igrzyska są dopiero przed nami. Po nich zacznie się rozliczanie z każdego trupa

Maja Bohosiewicz zrobiła test na koronawirusa. Pokazała, jak wygląda badanie

Padł kolejny rekord zarażeń koronawirusem

Padł kolejny rekord zarażeń koronawirusem. Zostało potwierdzonych ponad 10 tys. przypadków

W Częstochowie odbyła się impreza na tysiąc osób w czasie pandemii. Organizatorom grozi nawet 8 lat więzienia

W Częstochowie odbyła się impreza na tysiąc osób. Organizatorom grozi nawet 8 lat więzienia

Dlaczego koronawirus zabił już ponad milion osób? Powstał światowy raport zdrowia, który odpowiada na to pytanie

Owsiak nie zgodził się na przekazanie łóżek psychiatrii dziecięcej na walkę z COVID-19. "Kategorycznie nie wyrażamy zgody na takie działanie"

Owsiak nie zgodził się na przekazanie łóżek psychiatrii dziecięcej na walkę z COVID-19. „Kategorycznie nie wyrażamy zgody na takie działanie”

Dariusz Gnatowski

Nie żyje Dariusz Gnatowski. Aktor miał 59 lat

koronawirus, Mediolan

„Lombardia się poddaje i wywiesza białą flagę”. Włoskie media o lawinowym wzroście zakażeń i nowych obostrzeniach w regionie

Lek. Bartosz Fiałek o zmianach w powoływaniu personelu medycznego: „Zaczyna się łapanka jak na ulicach Mińska”

Prof. Bolesław Samoliński: „Istnieje znacznie więcej sytuacji, gdy teleporada nie może być zastosowana”

koronawirus polska

W ciągu tygodnia osiągniemy granicę 15 tys. zachorowań dziennie? MZ o scenariuszach i narzędziach walki z COVID-19

Najpopularniejsze

Czym jest aborcja eugeniczna? Czy jest legalna w Polsce? Dlaczego budzi kontrowersje?

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Płatki kwiatków na otwartej dłoni

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Kobieta pokazuje język, na nim jest zaznaczony czerwony punkt

Krosta na języku – przyczyny powstawania, leczenie. Skąd się bierze krosta na języku i jakie ma formy?

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

Truskawki - produkty bogate w błonnik

Błonnik – w czym jest go dużo? Sprawdź, jakie owoce i warzywa są bogate w błonnik

kobieta, leżąca na łóżku, z bolącym brzuchem

Jak rozpoznać zakażenie owsikami? Czy pasożytów można pozbyć się domowymi sposobami?

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Wada wzroku minus czy plus? A może astygmatyzm? Rodzaje wad wzroku

Wada wzroku minus czy plus? A może astygmatyzm? Rodzaje wad wzroku

spuchnięta powieka - kobieca powieka

Spuchnięta powieka – przyczyny i leczenie opuchlizny. Domowe sposoby na opuchnięte powieki.