Przejdź do treści

Pierwszy kraj zawiesza program szczepień przeciwko COVID-19. „Kontrolujemy epidemię, która wydaje się ustępować”

Dania
Pierwszy kraj zawiesza program szczepień przeciwko COVID-19. "Kontrolujemy epidemię, która wydaje się ustępować"/ Pexels, fot. Nhi Uyen
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Dania stała się pierwszym państwem, który wstrzymał program szczepień na COVID-19. Skierowania na szczepienie w tym kraju przestaną być wydawane 15 maja. „Jednak nadal można szczepić się wiosną i latem, a my nadal zalecamy szczepienie osobom o szczególnie podwyższonym ryzyku poważnego przebiegu choroby COVID-19” – mówiła Bolette Soborg, dyrektor departamentu chorób zakaźnych.

Dania wstrzymuje program szczepień na COVID-19

Dania, która w lutym zniosła wszelkie ograniczenia związane z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2, teraz  zawiesza ogólny program szczepień na COVID-19. Urzędnicy z duńskiej Krajowej Rady Zdrowia wyjaśnili, że epidemia w ich kraju jest obecnie pod kontrolą, a poziom wyszczepienia wysoki.

 „Dobrze kontrolujemy epidemię, która wydaje się ustępować. Wskaźniki przyjęć do szpitala są stabilne i spodziewamy się, że wkrótce spadną. Dlatego zawieszamy program masowych szczepień przeciwko COVID-19” – powiedziała Bolette Soborg, dyrektor departamentu chorób zakaźnych.

Duńska kampania szczepień przeciwko COVID-19 rozpoczęła się wkrótce po Bożym Narodzeniu w 2020 roku. Jak podał urząd ds. zdrowia, od tej pory 82,3 proc. z 5,8 miliona mieszkańców Danii otrzymało dwie dawki szczepionki, a 62,2 proc. otrzymało również dawkę przypominającą.

Mieszkańcy Szanghaju z powodu zagrożenia COVID-19 są ogradzani płotami. „Szanghajskie zoo homo sapiens”

Będzie wznowienie programu szczepień?

Liczba zaszczepionych obywateli Danii znacznie wzrosła, kiedy fala wariantu Omikron uderzyła w ten kraj w listopadzie ubiegłego roku. Dania zintensyfikowała kampanię szczepień, przyspieszając dostęp do dawek przypominających i oferując czwartą dawkę szczepionki dla osób najbardziej narażonych na zakażenie. Jak informuje duńskie ministerstwo, skierowania na szczepienie przeciw koronawirusowi nie będą wydawane od 15 maja.

„Jednak nadal można szczepić się wiosną i latem, a my nadal zalecamy szczepienie osobom o szczególnie podwyższonym ryzyku poważnego przebiegu choroby COVID-19. Dotyczy to zwłaszcza osób w wieku powyżej 40 lat oraz kobiet w ciąży, jeśli nie są one szczepione. Nadal zalecamy również ukończenie rozpoczętej serii szczepień” – tłumaczyła Soborg.

Dania stała się pierwszym krajem, który posunął się tak daleko w zniesieniu zasad bezpieczeństwa w czasie pandemii COVID-19. I choć Europa i Stany Zjednoczone zrezygnowały z większości ograniczeń związanych z pandemią wraz ze stopniowym spadkiem zachorowań i spadkiem liczby zgonów związanych z zakażeniem koronawirusem, Chiny walczą z ponownym wzrostem nowych przypadków zachorowań. Wirus rozprzestrzenia się w dużych miastach, takich jak Pekin czy Szanghaj, w którym od niemal miesiąca 25 mln mieszkańców i mieszkanek nie wychodzi z domów z powodu zagrożenia COVID-19.

Duński Urząd ds. Zdrowia i Leków, daleki od całkowitego zarzucenia programu szczepień, powiedział, że prawdopodobnie będzie potrzeba ponownego zaszczepienia się przeciwko COVID-19 jesienią, ponieważ wirus wciąż krąży w społeczeństwie i mutuje.

„Planujemy wznowienie programu szczepień jesienią. Będzie to poprzedzone dokładną, profesjonalną oceną tego, kto i kiedy szczepić i jakimi szczepionkami” – powiedziała Soborg.

Zaszczepiłeś się na COVID-19 dawką przypominającą?

NIE
TAK
Zobacz wyniki ankiety

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.