Przejdź do treści

Pierwszy lek na koronawirusa? Producent wyjaśnił, w jaki sposób działa tabletka

Pierwszy lek na koronawirusa
Pierwszy lek na koronawirusa / istock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Lek na koronawirusa do kupienia w aptece? Jest bardzo prawdopodobne, że niedługo będzie to możliwe. Koncern farmaceutyczny Merck & Co. stworzył Molnupiravir – eksperymentalną tabletkę przeciwko COVID-19. Wyniki badań nad preparatem są obiecujące. „Molnupiravir zmniejsza prawdopodobieństwo hospitalizacji i śmierci z powodu choroby o połowę” – poinformowała w piątek firma. 

Pierwszy lek na koronawirusa

Merck & Co. poinformowała, że już niedługo wystąpi o dopuszczenie leku na amerykański rynek. Jeżeli firma otrzyma zezwolenie, ​Molnupiravir będzie pierwszym na świecie lekiem przeciwko COVID-19 dostępnym dla chorych. Koncern zapowiedział, że już niedługo rozpocznie rozmowy z amerykańską Agencją Leków i Żywienia (FDA).

„Rezultaty przewyższyły moje oczekiwania w badaniach klinicznych tego leku. Gdy widzisz 50 proc. spadek liczby hospitalizacji lub zgonów, oznacza to, że lek ma znaczny potencjał kliniczny” – powiedział dr Dean Li, zastępca pionu badawczego Merc & Co.

Ręka chorej

Molnupiravir – jak działa lek?

Molnupiravir wchodzi w reakcję z enzymem koronawirusa, który odpowiada za kopiowanie jego kodu genetycznego i reprodukcję. Pigułka działa podobnie także w reakcji z innymi wirusami.

Podczas badań klinicznych zarówno osoby przyjmujace Molnupiravir, jak i te łykające placebo, zgłaszały skutki uboczne. Koncern jednak nie podaje więcej szczegółów. Nie jest więc jasne, na jakie objawy skarżyły się osoby biorące udział w badaniach. Koncern Merck & Co. dodał jednak, że więcej zgłoszeń o skutkach ubocznych otrzymano od grupy otrzymującej placebo.

Jeżeli Molnupiravir zostanie dopuszczony do użycia przez FDA, amerykański rząd zakupi 1,7 mln dawek leku. Koncern zapowiedział, że do końca roku będzie w stanie wyprodukować 10 mln dawek. Cena tabletki nie jest jeszcze znana.

Nad lekiem na COVID-19 pracują obecnie także koncerny farmaceutyczne Pfizer i Roche Holding AG.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.