Przejdź do treści

Pierwszy zwycięzca w loterii szczepionkowej w USA wygrał milion dolarów. Władze chwalą się wzrostem liczby zaszczepionych

Kolejka do szczepień
Ogłoszono pierwszego zwycięzcę w loterii szczepień na COVID-19. Wygrał milion dolarów/ Photo by Omar Marques/Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Mieszkanka stanu Ohio (USA) wygrała pierwszą nagrodę w wysokości miliona dolarów w loterii dla zaszczepionych na COVID-19. Z kolei nastolatek otrzymał pełne stypendium uniwersyteckie oferowane w ramach programu. Losowanie nagród odniosło zamierzony skutek – przyczyniło się do zwiększenia wskaźnika szczepień w stanie – przekonują tamtejsze władze.

Pomysł wart milion dolarów

Podczas gdy połowa dorosłych w Stanach Zjednoczonych otrzymała przynajmniej jedną dawkę szczepionki na COVID-19, poszczególne stany w państwie starają się zachęcić resztę mieszkańców do szczepień. Jednym z pomysłów w Ohio było zorganizowanie loterii, w której zaszczepieni mogą wygrać siedmiocyfrowy czek. Pierwsze losowanie odbyło się w poniedziałek. Wzięło w nim udział ponad 2,7 miliona dorosłych oraz ponad 104 tys. nastolatków w wieku od 12 do 17. W loterii oprócz głównej wygranej można zdobyć również czteroletnie stypendium, które pokryje wszystkie wydatki związane z uczelnią.

Przedstawiciele loterii Ohio ujawnili w środę wieczorem, że pierwszą nagrodę otrzymała Abbigail Bugenske z Silverton, wygrywając milion dolarów. Natomiast stypendium zdobył Joseph Costello z Englewood, któremu pogratulował na swoim profilu na Twitterze gubernator Mike DeWine.

W każdy poniedziałek czerwca odbędą się cztery kolejne losowania nagrody w wysokości miliona dolarów i stypendiów uniwersyteckich. Mogą wziąć w nim udział zarówno osoby, które dopiero otrzymują preparat, jak i już zaszczepieni.

Plan zwiększenia wskaźnika szczepień w stanie przyniósł rezultaty. W Ohio 45 proc. mieszkańców otrzymało co najmniej jedną dawkę szczepionki. Pomysłodawcy loterii uważają, że ta liczba byłaby znacznie mniejsza, gdyby nie zachęta pieniężna. Pięć dni po wprowadzeniu loterii Departament Zdrowia Ohio poinformował, że kampania doprowadziła do wzrostu wskaźnika szczepień w stanie osób w wieku 16 lat i starszych. Do 12 maja, dnia ogłoszenia loterii, zaszczepiło się prawie 5,3 mln mieszkańców. Następnie liczba ta wzrosła o 6,6 proc.

1 lipca ruszy Narodowa Loteria Szczepionkowa. W puli nagród dla zaszczepionych jest ponad 140 mln zł

Loteria szczepionkowa w Polsce

Pomysł loterii zainspirował również inne stany USA oraz państwa. W Polsce Narodowa Loteria Szczepionkowa ma ruszyć 1 lipca. Będzie mógł w niej uczestniczyć każdy, kto skorzystał z rejestracji i przyjął przynajmniej pierwszą dawkę szczepionki na COVID-19.

W ramach loterii można będzie wylosować nagrody po 50 tys. zł oraz różnego rodzaju nagrody rzeczowe: hulajnogi elektryczne, vouchery na paliwo czy ubezpieczeniowe. Co miesiąc ogłaszane będą również dwie nagrody po 100 tys. zł i samochód hybrydowy. Ponadto w finale możemy spodziewać się dwóch nagród po 1 mln zł. Jak wyliczył pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk, wartość wszystkich nagród w loterii dla zaszczepionych wynosi ponad 140 mln zł.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.