Przejdź do treści

Po 5 miesiącach skuteczność szczepionki przeciw COVID-19 spada do 39 proc. – wynika z najnowszego badania

Po 5 miesiącach skuteczność szczepionki na Covid-19 spada do 39 proc. - wynika z najnowszego badania
Po 5 miesiącach skuteczność szczepionki na Covid-19 spada do 39 proc. - wynika z najnowszego badania / iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Po pięciu miesiącach od przyjęcia drugiej dawki szczepionki jej skuteczność w zapobieganiu zakażeniu obniża się z 74 do 39 procent – wynika z najnowszego badania włoskiego Instytutu Służby Zdrowia.

Nie rezygnuj z trzeciej dawki szczepionki

Czy warto szczepić się trzecią dawką przeciw COVID-19? Takie pytanie zadaje sobie wielu z nas. Nowe badanie przeprowadzone przez włoski Instytut Służby Zdrowia pokazuje, że nie tylko zdecydowanie warto to zrobić, ale też nie powinno się odkładać szczepienia przypominającego na później.

Włoscy naukowcy wykazali, że trzecia dawka zapobiega w 90 proc. ciężkiemu przebiegowi COVID-19. Instytut podaje, że osoby, które zaszczepiły się w ostatnich pięciu miesiącach, są chronieni przeciw ciężkiemu przebiegowi COVID-19 w 93 procentach, natomiast skuteczność w zapobieganiu zakażeniu wirusem SARS-CoV-2 utrzymuje się na poziomie 74 proc. Po pięciu miesiącach spada ona jednak do 39 proc.

Test na covid

Szczepienia przeciw COVID-19 w Polsce

W Polsce w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19 jest 20 685 210 osób. Jak podało 12 grudnia Ministerstwo Zdrowia, pierwszą dawkę otrzymało 21 171 467 Polek i Polaków, drugą – 18 169 848. Trzecią dawką zaszczepiło się 218 067 osób, a dawką przypominającą – 4 640 649.

16 grudnia ruszają szczepienia dzieci w wieku 5-11 przeciw COVID-19. Dzieciom ma być podawana szczepionka Comirnaty firm Pfizer/BioNTech. Pierwsze e-skierowania zostały wystawione już 12 grudnia. Spora zmiana czeka też niedługo pracownikówochrony zdrowia, służb mundurowych i nauczycieli. Według zapowiedzi MZ, będą oni objęci obowiązkiem przyjęcia szczepionki przeciw COVID-19.

Źródło: PAP

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.