3 min.
Podanie osocza krwi u ciężko chorych z COVID-19 nie przynosi żadnych korzyści – wskazują wyniki nowych badań

Podanie osocza krwi u ciężko chorych z COVID-19 nie przynosi żadnych korzyści – wskazują wyniki nowych badań / Getty Images
Leczenie ciężko chorych pacjentów z COVID-19 z użyciem osocza ozdrowieńców okazało się nieskuteczne – tak najkrócej można podsumować wyniki międzynarodowych badań klinicznych REMAP-CAP. Jak poinformował Reuters, wobec braku pozytywnych rezultatów rekrutacja ciężko chorych do testów została wstrzymana.
Spis treści
Terapia osoczem u chorych na COVID-19: nowe światło
„Osoby, które przechorowały koronawirusa, mogą pomóc innym chorującym. Ich osocze zawiera przeciwciała, które wspomagają leczenie chorych na COVID-19 z ciężkimi, zagrażającymi życiu objawami zakażenia” – takie komunikaty słyszymy od kilku miesięcy. Polskie Ministerstwo Zdrowia nieprzerwanie apeluje do ozdrowieńców o oddawanie osocza, a rząd zachęca do tego ulgami podatkowymi (chodzi o tzw. ulgę na darowizny, z której najczęściej korzystają podatnicy przekazujący datki na działalność pożytku publicznego czy kultu religijnego).
Niestety najnowsze, realizowane międzynarodowo badania kliniczne REMAP-CAP, sprawdzające potencjalne metody leczenia COVID-19, rzucają nowe światło na sytuację. Prof. dr hab. med. Wojciech Szczeklik na Twitterze krótko podsumował krótko wnioski naukowców. Niestety nie są one pocieszające:
„Leczenie z użyciem tzw. osocza ozdrowieńców okazało się nieskuteczne u ciężko chorych, hospitalizowanych pacjentów z COVID-19. Badanie REMAP-CAP przerwano (n=900). Czekamy jeszcze na wyniki u pacjentów z lżejszym przebiegiem choroby oraz wyniki RECOVERY.
Badanie REMAP-CAP (A Randomised, Embedded, Multi-factorial, Adaptive Platform Trial for Community-Acquired Pneumonia), o którym mowa, zrekrutowano 4100 pacjentów z COVID-19 w ponad 290 ośrodkach klinicznych w Europie, obu Amerykach, Azji, Afryce i Australazji.
Natomiast projekt RECOVERY (Randomised Evaluation of COVid-19 thERapY), o którym pisze prof. Szczeklik, to badania realizowane na Uniwersytecie Oksfordzkim na ponad 6 tysiącach pacjentów chorujących na COVID-19.
Leczenie z użyciem tzw. osocza ozdrowieńców okazało się nieskuteczne u ciężko chorych, hospitalizowanych pacjentów z COVID-19. Badanie REMAP-CAP przerwano (n=900). Czekamy jeszcze na wyniki u pacjentów z lżejszym przebiegiem choroby oraz wyniki RECOVERY.
— Wojciech Szczeklik (@wszczeklik) January 11, 2021
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Amerykanie wycofali zezwolenie na użycie osocza krwi ozdrowieńców w leczeniu COVID-19 już dawno temu
Warto wspomnieć, że nie jest to pierwsze badanie, które pokazało brak wpływu osocza ozdrowieńców na poprawę stanu zdrowia pacjentów z COVID-19. W listopadzie 2020 r. opublikowane w „The New England Journal of Medicine” – jednym z najważniejszych medycznych periodyków na świecie – „randomizowane badanie osocza ozdrowieńców w ciężkim zapaleniu płuc wywołanym przez COVID-19″ przyniosło podobne wnioski. W tym przypadku badanie koordynowane przez Hospital Italiano de Buenos Aires, przeprowadzono na 333 pacjentach w 12 ośrodkach klinicznych w Argentynie pomiędzy majem a sierpniem 2020 r.
Co więcej, Amerykanie już w sierpniu 2020 r. cofnęli zezwolenie na użycie osocza krwi ozdrowieńców w leczeniu COVID-19. Tamtejsza Agencja Żywności i Leków (FDA) podjęła decyzję po apelach ekspertów zajmujących się ochroną zdrowia. Ich argumenty były proste: badania nie dostarczają wystarczających dowodów na skuteczność terapii osoczem w leczeniu osób zakażonych koronawirusem i nie powinna być standardem w opiece nad chorymi.
Poleć artykuł
Zobacz także
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

29.03.2023
„Sami zapracowaliśmy na to, że wyżej cenimy wiedzę celebrytki niż profesora psychiatrii”. O fake newsach w kontekście zdrowia psychicznego mówi Marta Glanc, analityczka Stowarzyszenia Demagog

26.03.2023
Są wyrafinowanymi myśliwymi, którzy w wymyślny sposób uśmiercają swoje ofiary. Czy grzyby mogą uratować świat?

24.03.2023
Uważano, że ich przyczyną może być smutek, post, a nawet ciąża. Jak kiedyś leczono galopujące suchoty, czyli gruźlicę

22.03.2023