Przejdź do treści

Podróże w pandemii z dziećmi. Kto jest zwolniony z testów?

Podróże w pandemii / gettyimages
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Wakacje w Europie nadal wiążą się z przymusem wykonywania testów na obecność koronawirusa. I chociaż najczęściej zwolnieni są z tego najmłodsi, nie ma jasno określonych zasad. Dla przykładu: do Chorwacji bez badania wjadą dzieci do 12 lat, a do Grecji – do 5 lat. A jak jest w innych krajach?

Wakacje w Europie w pandemii

Niedługo rozpoczyna się okres wakacyjny. W związku z tym pojawia się coraz więcej pytań dotyczących wyjazdów za granicę. W pandemii w Europie nie ma takich samych reguł podróżowania, warto więc wiedzieć co nas czeka podczas wakacji z rodziną.

  • Bułgaria

Testu nie wymaga się od dzieci, które nie ukończyły 5. roku życia. Pozostali turyści muszą przy wjeździe wylegitymować się negatywnym wynikiem badania antygenowego (maksymalnie sprzed 48 godz.) lub PCR (nie starszych niż sprzed 72 godz.).

Zamiast testu można okazać świadectwo szczepień (druga dawka musi być przyjęta najpóźniej 2 tygodnie przed wjazdem) lub zaświadczenie o przebyciu infekcji.

  • Chorwacja

Z testów zwolnione są dzieci do 12. roku życia podróżujące z rodzicami lub opiekunami. Z kolei dorośli muszą przedstawić negatywny wynik testu antygenowego – nie starszego niż sprzed 48 godz. – lub PCR – wykonanego najwcześniej 72 godz. przed przybyciem.

Można też okazać świadectwo szczepień przeciw COVID-19 (musi minąć 14 dni od drugiej dawki) lub test potwierdzający przebycie infekcji w ciągu od 180 do 11 dni przed planowanym wjazdem.

  • Cypr

Z obowiązku przedstawiania wyniku badań zwolnione są dzieci do 12. roku życia. Dorośli muszą okazać negatywny wynik testu PCR wykonanego do 72 godz. przed podróżą lub dokument potwierdzający przyjęcie szczepień.

  • Czarnogóra 

W tym kraju nie wymaga się badania na obecność koronawirusa dzieci, które nie skończyły 5. roku życia. Reszta podróżnych musi okazać negatywny wynik testu (PCR lub antygenowego), świadectwo szczepień lub nie starsze niż 30-dniowe badanie potwierdzające wytworzenie przeciwciał przeciw SARS-CoV-2.

  • Egipt

Bez testu mogą podróżować dzieci do 6. roku życia.

  • Grecja

Tutaj nie trzeba okazywać testu dla dzieci do 5. roku życia. Starsze dzieci obowiązują te same zasady co dorosłych. Podróżujący muszą się wylegitymować negatywnym wynikiem testu PCR przeprowadzonym nie wcześniej niż 72 godz. przed przyjazdem.

Podobnie jak w Chorwacji, można też okazać świadectwo szczepień przeciw COVID-19 lub zaświadczenie o przejściu infekcji (od 9 do 2 miesięcy przed przyjazdem).

  • Hiszpania

Turyści wybierający się do Hiszpanii muszą przedstawić negatywny wynik testu antygenowego lub PCR wykonanego nie wcześniej niż na 72 godz. przed przyjazdem. Z tego obowiązku zwolnione są dzieci poniżej 6. roku życia.

Od 7 czerwca bez konieczności przedstawiania wyniku badania będą mogły wjechać osoby, które co najmniej dwa tygodnie wcześniej przyjęły drugą dawkę szczepionki.

  • Malta

Turyści z Polski muszą na lotnisku przedstawić negatywny wynik badania PCR nie starszego niż sprzed 72 godz. Nie dotyczy to dzieci do 5. roku życia.

  • Portugalia

Nie ma potrzeby wykonywania testu dla dzieci, które nie skończyły 2 lat. Pozostałe osoby muszą przedstawić wyniki badania wykonanego nie wcześniej niż 72 godziny przed lotem.

test na koronawirusa
  • Turcja

Wjeżdżając do Turcji trzeba przedstawić negatywny wynik badania PCR, wykonanego nie wcześniej niż 72 godziny. Z tego obowiązku zwolnione są dzieci do 6. roku życia.

  • Włochy

Z obowiązku przedstawienia wyników tekstu są zwolnione dzieci do 2 lat. Dorośli przy przekraczaniu granicy Włoch muszą natomiast okazać negatywny wynik testu antygenowego lub PCR sprzed maksymalnie 48 godz.

Gdzie bez testu?

Bez konieczności przedstawiania wyniku testu Polacy mogą wjechać do Albanii i Macedonii Północnej.

Unijny certyfikat COVID-19

Według zaleceń Komisji Europejskiej z 31 maja 2021 r. dotyczących stopniowego łagodzenia ograniczeń w podróżowaniu, towarzyszący rodzicom nieletni powinni być zwolnieni z kwarantanny, jeśli nie muszą jej przechodzić ich opiekunowie. KE rekomenduje również, by od dzieci do 6. roku życia nie wymagano związanych z podróżą badań.

Od 1 lipca we wszystkich państwach Unii Europejskiej ma działać Unijny Certyfikat COVID-19, który ułatwi podróżowanie po Europie. Zaświadczenie, mające formę elektroniczną lub papierową, będzie zawierać kod QR potwierdzający zaszczepienie przeciwko COVID-19, wynik testu na obecność koronawirusa lub przebycie infekcji. Polska jest jednym z siedmiu państw Unii, które już wydają i honorują ten certyfikat.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.