Pojawił się nowy wariant koronawirusa. Jest bardziej odporny na obecnie stosowane szczepionki

się ten artykuł?
Do tej pory głośno było o trzech wariantach koronawirusa: brytyjskim, południowoafrykańskim i brazylijskim. Teraz pojawił się jeszcze jeden nowy szczep z potencjalnie niebezpiecznymi mutacjami, który zidentyfikowali naukowcy z Wielkiej Brytanii. Co o nim wiemy?
Kolejny wariant SARS-CoV-2
Nowy wariant został wykryty już w grudniu, jednak nieliczne wtedy przypadki nie budziły zaniepokojenia ekspertów. Teraz jednak naukowcy z uniwersytetu w Edynburgu zidentyfikowali w próbkach pobranych do badań w grudniu 33 przypadki wariantu określanego symbolem B.1.525. Jest on podobny do wariantu B.1.1.7, który pod koniec zeszłego roku wykryty został w angielskim hrabstwie Kent, a potem stał się dominującym w Wielkiej Brytanii, ale ma kilka dodatkowych mutacji, które upodabniają go do wariantów południowoafrykańskiego i brazylijskiego.
Zdaniem naukowców jedna z tych mutacji, E484K, powoduje, że wirus jest bardziej odporny na obecnie stosowane szczepionki.
Skąd pochodzi nowy wariant?
Nowy wariant koronawirusa prawdopodobnie pochodzi z Nigerii, gdzie wykryto go pod koniec grudnia. Nowy szczep stwierdzono w 12 na 51 próbek poddanych sekwencjonowaniu kodu genetycznego. Afrykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom alarmowało już wtedy, że nowy szczep różni się od brytyjskiego wariantu.
Eksperci oceniają dopiero, jakie ryzyko stanowi ten wariant w Wielkiej Brytanii. Na całym świecie wykryto do tej pory 108 przypadków wariantu B.1.525 – najwięcej w Danii (35) i właśnie w Wielkiej Brytanii (33), ale najprawdopodobniej ich faktyczna liczba jest znacząco wyższa.
Zarówno w Danii, jak i na Wyspach przypadki pochodzącego z Nigerii wariantu stanowią niewielki odsetek próbek z wynikiem pozytywnym, które poddano sekwencjonowaniu kodu genetycznego. W Danii to jeden przypadek na 268, w Wielkiej Brytanii 1 na 2 142.
Zobacz także

„Nawet co dwudziesty przypadek zakażenia koronawirusem w Polsce może dotyczyć tzw. brytyjskiej mutacji” – mówi Adam Niedzielski

Obecne szczepionki mogą być nieskuteczne na nowe warianty wirusa SARS-CoV-2 – uważa prezes Pfizera

„Indyjska odmiana COVID-19 może rozprzestrzeniać się jak ogień wśród niezaszczepionych grup” – ostrzega brytyjski minister zdrowia
Polecamy

Pandemia zmieniła skład mikroflory jelitowej małych dzieci

Pandemię koronawirusa spowodował wyciek z laboratorium? Departament Energii USA wydał swą ocenę

Nowy raport o stanie zdrowia Polek i Polaków nie nastraja optymistycznie. Gdzie w naszym kraju żyje się najkrócej?
