Przejdź do treści

Pojawił się nowy wariant koronawirusa. Jest bardziej odporny na obecnie stosowane szczepionki

Pojawił się nowy wariant koronawirusa. Jest bardziej odporny na obecnie stosowane szczepionki
Pojawił się nowy wariant koronawirusa. Jest bardziej odporny na obecnie stosowane szczepionki / iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Do tej pory głośno było o trzech wariantach koronawirusa: brytyjskim, południowoafrykańskim i brazylijskim. Teraz pojawił się jeszcze jeden nowy szczep z potencjalnie niebezpiecznymi mutacjami, który zidentyfikowali naukowcy z Wielkiej Brytanii. Co o nim wiemy?

Kolejny wariant SARS-CoV-2

Nowy wariant został wykryty już w grudniu, jednak nieliczne wtedy przypadki nie budziły zaniepokojenia ekspertów. Teraz jednak naukowcy z uniwersytetu w Edynburgu zidentyfikowali w próbkach pobranych do badań w grudniu 33 przypadki wariantu określanego symbolem B.1.525. Jest on podobny do wariantu B.1.1.7, który pod koniec zeszłego roku wykryty został w angielskim hrabstwie Kent, a potem stał się dominującym w Wielkiej Brytanii, ale ma kilka dodatkowych mutacji, które upodabniają go do wariantów południowoafrykańskiego i brazylijskiego.

Zdaniem naukowców jedna z tych mutacji, E484K, powoduje, że wirus jest bardziej odporny na obecnie stosowane szczepionki.

Skąd pochodzi nowy wariant?

Nowy wariant koronawirusa prawdopodobnie pochodzi z Nigerii, gdzie wykryto go pod koniec grudnia. Nowy szczep stwierdzono w 12 na 51 próbek poddanych sekwencjonowaniu kodu genetycznego. Afrykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom alarmowało już wtedy, że nowy szczep różni się od brytyjskiego wariantu.

Eksperci oceniają dopiero, jakie ryzyko stanowi ten wariant w Wielkiej Brytanii. Na całym świecie wykryto do tej pory 108 przypadków wariantu B.1.525 – najwięcej w Danii (35) i właśnie w Wielkiej Brytanii (33), ale najprawdopodobniej ich faktyczna liczba jest znacząco wyższa.

Zarówno w Danii, jak i na Wyspach przypadki pochodzącego z Nigerii wariantu stanowią niewielki odsetek próbek z wynikiem pozytywnym, które poddano sekwencjonowaniu kodu genetycznego. W Danii to jeden przypadek na 268, w Wielkiej Brytanii 1 na 2 142.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.