3 min.
Pojawiły się zmiany w rozporządzeniu dot. COVID-19. Dwie grupy szybciej dostaną szczepionkę

Pojawiły się zmiany w rozporządzeniu dot. COVID-19. Dwie grupy szybciej dostaną szczepionkę / iStock
Rząd zapowiadał wcześniej, że ozdrowieńcy będą szczepieni po sześciu miesiącach od zakażenia. W nowelizacji rozporządzenia widnieje jednak co innego. Takich zmian dokonanych na ostatnią chwilę jest więcej, między innymi dopisano do szybszych szczepień dwie grupy pacjentów. Sprawdź, co ostatecznie znalazło się w nowelizacji rozporządzenia.
Zmiany dotyczące ozdrowieńców
Nowy zapis, który pojawił się w rozporządzeniu rządu mówi o tym, że ozdrowieńcy będą poddawani szczepieniu przeciw COVID-19 nie wcześniej niż trzy miesiące od dnia uzyskania pozytywnego wyniku testu na obecność koronawirusa.
„Wynika to z przesłanek klinicznych, bowiem w przypadku ozdrowieńców szczepienie stanowi drugi kontakt ich organizmów z antygenem, stąd dla zapewnienia właściwego poziomu odporności wystarczające jest zaszczepienie takich osób jedną dawką szczepionki” – wyjaśniono w uzasadnieniu rozporządzenia.
Są jednak pewne wyjątki, jeśli chodzi o trzymiesięczną przerwę pomiędzy dawkami. Zasada ta nie dotyczy osób przewlekle chorych oraz ozdrowieńców, którym już wystawiono skierowanie na szczepienie. Grupy te będą mogły przyjąć swoją dawkę bez konieczności odczekania trzech miesięcy.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Znowu zmiana w kolejności szczepień
Kolejność szczepień przeciw COVID-19 zmienia się w Polsce tak szybko, że niektórym ciężko się już połapać w cnowych doniesieniach na ten temat. Teraz czeka nas kolejna zmiana. W ramach etapu I będą mogły zaszczepić się osoby, u których zdiagnozowano chorobę nowotworową, a nie rozpoczęły jeszcze leczenia oraz biorcy przeszczepu oczekający na operację.
Została wprowadzona również dodatkową grupa, która nie będzie musiała nosić maseczki. Od 11 marca takiego obowiązku nie będą miały osoby obciążone zaawansowanymi schorzeniami układu oddechowego, krążenia lub neurologicznymi, u których występuje niewydolność oddechowa albo niewydolność krążenia.
Nowelizacja dodaje też przepis, mówiący o tym, że kwarantanny nie będą musieli odbywać ozdrowieńcy, którzy w ciągu ostatnich sześciu miesięcy byli poddani izolacji lub izolacji w warunkach domowych albo byli hospitalizowani z powodu COVID-19.
Dz.U. 2021 poz. 436
Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 10 marca 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemiihttps://t.co/ZGD6uaSKqm pic.twitter.com/FyMryjCQNI— Dziennik Ustaw (@Dziennik_Ustaw) March 10, 2021
Zobacz także

Ozdrowieńcy z ponownym pozytywnym wynikiem testu na koronawirusa nie są zakażeni – informuje WHO

„Kto chorował na COVID-19 i honorowo oddaje osocze, ma prawo do ulgi podatkowej”. Nowa zachęta dla ozdrowieńców

Brytyjscy psychiatrzy przestrzegają przed kolejnymi negatywnymi skutkami pandemii. To trauma, lęki czy zaburzenia snu
Spodobał ci się artykuł? Poleć go koleżance
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

22.03.2023
„Neurolog uznał, że nie mam zespołu Tourette’a, bo nie mam tiku przeklinania, który dotyczy 10 proc. chorych” – mówi Piotr, który z zaburzeniem tym żyje od 25 lat

21.03.2023
„Czym innym jest spędzać z dzieckiem czas i pytać je o różne rzeczy, a czym innym węszyć, podglądać, nasłuchiwać. To forma agresji”. O nadopiekuńczych rodzicach mówi psycholożka Magdalena Halicka

20.03.2023
„Dla osoby głuchej język polski jest językiem obcym. We własnym kraju czujemy się jak obcokrajowcy” – mówi Zuzanna Szymańska z Akademii Młodych Głuchych

20.03.2023