Przejdź do treści

Polacy nie chcą się szczepić preparatami z Chin i Rosji. Nawet jeśli miałoby przyspieszyć termin szczepienia

szczepionka przeciw COVID-19
Polacy nie chcą się szczepić preparatami z Chin i Rosji / iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

56,6 proc. ankietowanych „zdecydowanie nie” przyjęłoby szczepionek przeciw COVID-19 z Rosji i Chin – wynika z sondażu United Surveys. „Zdecydowanie na tak” było jedynie 7,2 proc. Polaków, których zapytano o zdanie w tej kwestii.

Większość Polaków mówi „nie” szczepionkom z Chin i Rosji

Łącznie zaledwie 16,7 proc. uczestników sondażu United Surveys dla RMF FM i „Dziennika Gazety Prawnej” zadeklarowało, że przyjęłoby szczepionkę przeciw COVID-19 opracowaną w Chinach lub Rosji – nawet gdyby miało to przyspieszyć program szczepień.

Miażdżąca większość ankietowanych – 72,9 proc. – jest przeciwna takiemu rozwiązaniu. 56,6 proc. respondentów zadeklarowało, że „zdecydowanie nie” skorzystałoby z możliwości zaszczepienia rosyjską lub chińską szczepionką, a „raczej na nie” było 16,3 proc. badanych.

Odpowiedź „zdecydowanie tak” wybrało zaledwie 7,2 proc. respondentów, a „raczej na tak” było 9,5 proc. Sondaż zrealizowano 19 lutego na grupie 1000 osób metodą CATI ((ang. computer-assisted telephone interviewing, czyli wspomagany komputerowo wywiad telefoniczny).

Na terenie Unii Europejskiej jedynym państwem, które korzysta ze szczepionek opracowanych w Chinach i Rosji, są Węgry. W Europie tym preparatem szczepią się także m.in. Serbowie.

dziewczyna w maseczce, pandemia COVID-19

Polaków chętnych na zaszczepienie się przeciw koronawirusowi nie przybywa

Jak natomiast wynika z sondażu przeprowadzonego na początku lutego przez Centrum Badania Opinii Społecznej, Polacy w ogóle nie są entuzjastami szczepień przeciw COVID-19 – bez względu na to, przez kogo i gdzie został opracowany i wyprodukowany  preparat.

Zaledwie nieco ponad połowa badanych (55 proc.) zadeklarowała chęć zaszczepienia się na koronawirusa, z czego nieco ponad jedna trzecia (34 proc.), zdecydowanie wyraziła ten zamiar. Jedna trzecia uczestników sondażu CBOS (33 proc.) była szczepieniom przeciwna, przy czym „zdecydowanie na nie” było 18 proc. ankietowanych.

Oznacza to, ze w Polsce nie tylko nie przybywa, ale wręcz spada liczba chętnych do zaszczepienia się przeciw COVID-19. W połowie stycznia chęć przyjęcia szczepionki na koronawirusa deklarowało ponad 60 proc. osób w Polsce (według sondażu IBRIS).

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.