2 min.
Polacy nie chcą się szczepić preparatami z Chin i Rosji. Nawet jeśli miałoby przyspieszyć termin szczepienia

Polacy nie chcą się szczepić preparatami z Chin i Rosji / iStock
Najnowsze
19.04.2021
„Hej, dziewczyny”, okresową rewolucję w szkołach czas zacząć. Oto poradnik, z którym staniecie do walki w ubóstwem menstruacyjnym
19.04.2021
Niezaszczepieni urzędnicy mogą zostać zwolnieni, jeśli odmówią testu na COVID-19 – podaje izraelski dziennik
19.04.2021
Ozdrowieńcy zostaną wystawieni na działanie koronawirusa. Badanie ma sprawdzić reakcje ich układu odpornościowego
19.04.2021
„Chcemy, aby od 10 maja każdy dorosły mógł zapisywać się na szczepienie” – zapowiada premier
19.04.2021
UE może nie przedłużyć umowy z AstraZeneką. Jednym z powodów opóźnienia w dostawach szczepionki
56,6 proc. ankietowanych „zdecydowanie nie” przyjęłoby szczepionek przeciw COVID-19 z Rosji i Chin – wynika z sondażu United Surveys. „Zdecydowanie na tak” było jedynie 7,2 proc. Polaków, których zapytano o zdanie w tej kwestii.
Spis treści
Większość Polaków mówi „nie” szczepionkom z Chin i Rosji
Łącznie zaledwie 16,7 proc. uczestników sondażu United Surveys dla RMF FM i „Dziennika Gazety Prawnej” zadeklarowało, że przyjęłoby szczepionkę przeciw COVID-19 opracowaną w Chinach lub Rosji – nawet gdyby miało to przyspieszyć program szczepień.
Miażdżąca większość ankietowanych – 72,9 proc. – jest przeciwna takiemu rozwiązaniu. 56,6 proc. respondentów zadeklarowało, że „zdecydowanie nie” skorzystałoby z możliwości zaszczepienia rosyjską lub chińską szczepionką, a „raczej na nie” było 16,3 proc. badanych.
Odpowiedź „zdecydowanie tak” wybrało zaledwie 7,2 proc. respondentów, a „raczej na tak” było 9,5 proc. Sondaż zrealizowano 19 lutego na grupie 1000 osób metodą CATI ((ang. computer-assisted telephone interviewing, czyli wspomagany komputerowo wywiad telefoniczny).
Na terenie Unii Europejskiej jedynym państwem, które korzysta ze szczepionek opracowanych w Chinach i Rosji, są Węgry. W Europie tym preparatem szczepią się także m.in. Serbowie.
Polaków chętnych na zaszczepienie się przeciw koronawirusowi nie przybywa
Jak natomiast wynika z sondażu przeprowadzonego na początku lutego przez Centrum Badania Opinii Społecznej, Polacy w ogóle nie są entuzjastami szczepień przeciw COVID-19 – bez względu na to, przez kogo i gdzie został opracowany i wyprodukowany preparat.
Zaledwie nieco ponad połowa badanych (55 proc.) zadeklarowała chęć zaszczepienia się na koronawirusa, z czego nieco ponad jedna trzecia (34 proc.), zdecydowanie wyraziła ten zamiar. Jedna trzecia uczestników sondażu CBOS (33 proc.) była szczepieniom przeciwna, przy czym „zdecydowanie na nie” było 18 proc. ankietowanych.
Oznacza to, ze w Polsce nie tylko nie przybywa, ale wręcz spada liczba chętnych do zaszczepienia się przeciw COVID-19. W połowie stycznia chęć przyjęcia szczepionki na koronawirusa deklarowało ponad 60 proc. osób w Polsce (według sondażu IBRIS).
Poleć artykuł
Zobacz także

Białostoccy naukowcy wykryli kilkanaście wariantów koronawirusa. Wśród nich jest jeden nowy, dotychczas nieopisywany

Kiedy będzie możliwe zwolnienie z kwarantanny po powrocie do Polski? Sprawdź zmiany w rozporządzeniu

Na jak długo można stracić węch i smak po przejściu COVID-19? Kanadyjscy naukowcy odpowiadają
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

18.04.2021
„Zatracamy się w związku, bo chcemy, żeby wreszcie ktoś nas bezinteresownie i bezwarunkowo pokochał”. Dlaczego niektórzy kochają za mocno i jak z tego wyjść cało?

16.04.2021
„Wiem o dziewczynkach, które próbowały przyklejać podpaskę do ciała, nie majtek” – mówi Katarzyna Banasiak, edukatorka seksualna

15.04.2021
„Przynajmniej nigdy wam nie umrze”. Karolina Jonderko i Basia Smolińska wyjaśniają, co dają kobietom lalki reborn

14.04.2021