Przejdź do treści

Polscy naukowcy opracowali test na koronawirusa, którego wynik otrzymamy po godzinie!

Kobieta pracuje w laboratorium
Polscy naukowcy opracowali test na koronawirusa, którego wynik otrzymamy po godzinie!/ Pexels, fot. Polina Tankilevitch
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Naukowcy z Poznania opracowali szybki test genowy na koronawirusa. Do tej pory wynik badania otrzymywaliśmy po 6 godzinach. Najnowsza generacja testu skraca ten czas ponad dwukrotnie. To kolejny sukces polskich badaczy. Czy teraz chorzy będą diagnozowani szybciej?

Superszybki test na SARS-CoV-2 polskich naukowców

Najnowsza wersja testu w kierunku SARS-CoV-2 powstała dzięki naukowcom z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu (IChB PAN). Jest to już trzecia generacja testu, nad którym badacze pracowali od początku pandemii. Nowe testy są dwa razy szybsze od poprzednich. Dzięki nim znacznie skróci się czas oczekiwania na wyniki.

– Mieliśmy trzy generacje testów. W pierwszej był wykrywany tylko jeden gen wirusa, w drugiej dwa geny, ale w tzw. teście dwubiałkowym odbywało się to w dwóch osobnych reakcjach. W trzeciej generacji wszystko działo się w jednej reakcji. I to nadal podtrzymujemy – jest jedna reakcja – natomiast skróciliśmy czas dwukrotnie. Można powiedzieć, że jest to ulepszona trzecia generacja – opisała kierownik Pracowni Genomiki IChB PAN dr Luiza Handschuh.

Lekarze we Włoszech: grypa w tym roku będzie najłagodniejsza od 15 lat

Wynik testu na koronawirusa w godzinę?

Wynik testu w kierunku SARS-CoV-2 otrzymamy już po godzinie. W testach wcześniejszej generacji wynik otrzymywany był po 6 godzinach. Jak podkreśla Hansdchuh w rozmowie z Polsat News, skraca się etap detekcji materiału genetycznego wirusa w laboratorium. Inne czynności muszą pozostać takie same. Pacjent otrzyma więc wynik po ok. 2,5 godziny. Test przeszedł już wszelkie potrzebne badania i trafił do produkcji.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.