2 min.
Polscy naukowcy opracowali test na koronawirusa, którego wynik otrzymamy po godzinie!

Polscy naukowcy opracowali test na koronawirusa, którego wynik otrzymamy po godzinie!/ Pexels, fot. Polina Tankilevitch
Naukowcy z Poznania opracowali szybki test genowy na koronawirusa. Do tej pory wynik badania otrzymywaliśmy po 6 godzinach. Najnowsza generacja testu skraca ten czas ponad dwukrotnie. To kolejny sukces polskich badaczy. Czy teraz chorzy będą diagnozowani szybciej?
Superszybki test na SARS-CoV-2 polskich naukowców
Najnowsza wersja testu w kierunku SARS-CoV-2 powstała dzięki naukowcom z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu (IChB PAN). Jest to już trzecia generacja testu, nad którym badacze pracowali od początku pandemii. Nowe testy są dwa razy szybsze od poprzednich. Dzięki nim znacznie skróci się czas oczekiwania na wyniki.
– Mieliśmy trzy generacje testów. W pierwszej był wykrywany tylko jeden gen wirusa, w drugiej dwa geny, ale w tzw. teście dwubiałkowym odbywało się to w dwóch osobnych reakcjach. W trzeciej generacji wszystko działo się w jednej reakcji. I to nadal podtrzymujemy – jest jedna reakcja – natomiast skróciliśmy czas dwukrotnie. Można powiedzieć, że jest to ulepszona trzecia generacja – opisała kierownik Pracowni Genomiki IChB PAN dr Luiza Handschuh.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Wynik testu na koronawirusa w godzinę?
Wynik testu w kierunku SARS-CoV-2 otrzymamy już po godzinie. W testach wcześniejszej generacji wynik otrzymywany był po 6 godzinach. Jak podkreśla Hansdchuh w rozmowie z Polsat News, skraca się etap detekcji materiału genetycznego wirusa w laboratorium. Inne czynności muszą pozostać takie same. Pacjent otrzyma więc wynik po ok. 2,5 godziny. Test przeszedł już wszelkie potrzebne badania i trafił do produkcji.
Poleć artykuł znajomym
Zobacz także
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

31.03.2023
„Jak się żyje w szpitalu psychiatrycznym, na oddziale zamkniętym? Trochę jak w małej wiosce, gdzie wszyscy się znają i wiele ich łączy” – mówi Krystyna Piątkowska

31.03.2023
Uważano, że jest karą za zepsucie moralne. Chorym podawano opium i kamienie szafiru. Jak kiedyś leczono dnę moczanową

31.03.2023
Aktywność może być praktykowana nie po to, żeby „wyglądać”, a żeby „się czuć” – dobrze i zdrowo. Jak nie zrezygnować z siłowni po miesiącu

29.03.2023