3 min.
Polska zamówiła od Pfizera i BioNTechu dodatkowo 25 milionów dawek szczepionki przeciwko COVID-19

Polska zamówiła od Pfizera i BioNTechu dodatkowo 25 milionów dawek szczepionki przeciwko COVID-19 / zdj. Vito Corleone/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)
W ramach kolejnej umowy Komisji Europejskiej z firmami Pfizer/BioNTech Polska zamówiła dodatkowo 25 mln dawek szczepionki na koronawirusa. Wynika z tego, że zrezygnowaliśmy z ok. 9 mln przysługujących nam dawek na rzecz innych krajów Unii Europejskiej. Skąd taka decyzja?
Spis treści
Zakup dodatkowych dawek szczepionek
Do tej pory Komisja Europejska podpisała umowy dotyczące zakupu szczepionek przeciw COVID-19 z ośmioma koncernami farmaceutycznymi:
- BioNtech-Pfizer,
- Moderna,
- AstraZeneca,
- Sanofi-GSK,
- Janssen Pharmaceutica NV (Johnson & Johnson),
- CureVac,
- Novavax,
- Valneva.
Dotychczas byliśmy informowani o 62 milionach dawek szczepionki, które Polska – w ramach umów z Unią Europejską – zamówiła od pięciu firm farmaceutycznych, z czego:
- w okresie od pierwszego do trzeciego kwartału 2021 r. Moderna ma dostarczyć łącznie na rynek europejski 160 mln dawek. Polska zamówiła 6,6 mln sztuk.;
- AstraZeneca ma wprowadzić na teren UE do 400 mln szczepionek. Polsce ma przypaść 16 mln sztuk;
- umowa z Janssen Pharmaceutica NV zakłada dostawę do 400 mln dawek dla krajów UE. Polska ma z tej puli otrzymać 16,9 mln;
- firma CureVac podpisała z KE umowę na zakup do 405 mln dawek. Polsce ma być przekazane 5,6 mln szczepionek.
Jeśli chodzi o Pfizera, byliśmy informowani o zakupie 600 mln szczepionek na koronawirusa, z czego Polska miała dostać 16,7 mln dawek. Jednak według ustaleń RMF FM polski rząd zamówił w ramach kolejnej umowy Komisji Europejskiej dodatkowych 25 milionów dawek tego preparatu. Oznacza to, że razem z dotychczas zamówionymi dawkami Polska będzie miała 41 milionów szczepionek Pfizer/BioNTech.
Doniesienia dziennikarzy potwierdził rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Wynika z tego, że w sumie Polacy mają zarezerwowanych 87 mln dawek szczepionek przeciwko COVID-19.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Szczepionka Pfizera: Polska nie wykorzystuje pełnej puli
Co ciekawe, z 600 mln dawek preparatu Pfizera przeznaczonych dla całej Unii Europejskiej, Polska mogłaby zamówić – proporcjonalnie do liczby mieszkańców – 50,7 mln szczepionek. Rezerwując 41 mln sztuk tego specyfiku, polski rząd nie skorzystał zatem z pełnej puli przeznaczonej dla nas (wynosi ona 8,5 procent).
Innymi słowy Polska zrezygnowała z około 9 mln dawek szczepionki Pfizera na rzecz innych krajów Unii Europejskiej. Dlaczego?
Jak tłumaczy rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz, te niewykorzystane dawki mogłyby być dostarczone dopiero w IV kwartale bieżącego roku. W tym czasie Polska ma dostać już szczepionki z innych firm. Rząd skupił się na dodatkowych dawkach jedynie w II i III kwartale 2021 r. Myślicie, że to słuszna decyzja?
Poleć artykuł
Zobacz także
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

24.03.2023
Są wyrafinowanymi myśliwymi, którzy w wymyślny sposób uśmiercają swoje ofiary. Czy grzyby mogą uratować świat?

24.03.2023
Uważano, że ich przyczyną może być smutek, post, a nawet ciąża. Jak kiedyś leczono galopujące suchoty, czyli gruźlicę

22.03.2023
„Neurolog uznał, że nie mam zespołu Tourette’a, bo nie mam tiku przeklinania, który dotyczy 10 proc. chorych” – mówi Piotr, który z zaburzeniem tym żyje od 25 lat

21.03.2023