3 min.
Poluzowanie zasad kwarantanny. Kto jest z niej zwolniony?

Poluzowanie zasad kwarantanny. Kto może jej uniknąć? / iStock
24 października weszły w życie nowe regulacje dotyczące kwarantanny. Zmienione przepisy mówią, że obowiązuje ona wyłącznie osoby, które miały osobisty i bezpośredni kontakt z osobą zarażoną koronawirusem SARS-CoV-2.
Spis treści
Nowe zasady kwarantanny
Od 24 października osoby zamieszkujące z kimś, kto miał kontakt z zakażonym lub jest podejrzewany o infekcję SARS-CoV-2, nie muszą już razem z nim poddawać się 10-dniowej kwarantannie. Innymi słowy – na kwarantannę nie zostaniemy wysłani, jeśli nie mieliśmy bezpośredniego kontaktu z osobą zakażoną koronawirusem.
Co więc istotne, gdy dziecko miało styczność z kimś zainfekowanym, rodzice nie są zobowiązani do odbycia kwarantanny razem z pociechą (oczywiście pod warunkiem, że sami nie mieli kontaktu z zakażonym uczniem czy nauczycielem).
Osoby odbywające kwarantannę po kontakcie z osobą zakażoną, uważane są za zdrowe – dopóki nie zaobserwują u siebie objawów mogących świadczyć o infekcji. Jeżeli symptomy nie wystąpią, osoby te nie są poddawane testowi PCR.
„Niemożność wykonywania pracy przez osobę odbywającą obowiązkową kwarantannę, jest traktowana na równi z niezdolnością do pracy z powodu choroby (dla celów wypłaty świadczeń pieniężnych z tytułu choroby, tj. wynagrodzenia za okres choroby lub zasiłku chorobowego). Do wypłaty świadczeń nie jest w takim przypadku potrzebne zwolnienie lekarskie” – czytamy w komunikacie ZUS-u.
Jeśli jednak pracownik w związku z odbywaniem kwarantanny nie wystąpi o zasiłek chorobowy, a w porozumieniu ze swoim pracodawcą będzie wykonywał pracę zdalną, prawo do zasiłku chorobowego nie będzie mu przysługiwało.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Kwarantanna a izolacja
Warto przypomnieć, że kwarantanna to nie to samo izolacja.
Izolację stosuje się wobec osób, o których wiadomo, że są chore. Ma ona za zadanie oddzielić osoby zdrowe od tych z potwierdzonym zakażeniem. Chorzy przebywający w izolacji mogą pozostawać pod opieką w swoich domach, w szpitalach lub w innych wyznaczonych placówkach opieki zdrowotnej. Jeżeli nie mają objawów COVID-19, nie mogą nigdzie wychodzić ani utrzymywać z nikim kontaktu przez 10 dni. Jeśli symptomy mają, o długości izolacji decyduje lekarz.
10-dniowa kwarantanna dotyczy zaś osób, które miały bezpośredni kontakt z osobą zakażoną lub podejrzaną o zakażenie koronawirusem. Czas kwarantanny liczony jest od ostatniego kontaktu z zarażoną osobą. Osoby objęte kwarantanną nie mogą wychodzić z mieszkania, nawet z psem na spacer, do sklepu czy do lekarza.
To, czy pozostają w miejscu swojego zamieszkania, sprawdzają funkcjonariusze policji. Na osoby, które kwarantanny nie przestrzegają, może zostać nałożona kara do 30 tys. zł.
Na Internetowym Koncie Pacjenta znajdziesz informację, czy skierowano cię na kwarantannę lub izolację domową.
Poleć artykuł znajomym
Zobacz także

Koronawirus. Niemcy i Francja wprowadzają lockdown, by zapobiec szerzeniu się pandemii

Personel medyczny z własnych środków stworzył „śluzę antycovidową”. Folia szklarniowa i czarne worki na śmieci mają chronić przed wirusem

Alarmujące dane. Polska na 5. miejscu pod względem liczby zgonów na COVID-19 w Unii Europejskiej
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

26.03.2023
Są wyrafinowanymi myśliwymi, którzy w wymyślny sposób uśmiercają swoje ofiary. Czy grzyby mogą uratować świat?

24.03.2023
Uważano, że ich przyczyną może być smutek, post, a nawet ciąża. Jak kiedyś leczono galopujące suchoty, czyli gruźlicę

22.03.2023
„Neurolog uznał, że nie mam zespołu Tourette’a, bo nie mam tiku przeklinania, który dotyczy 10 proc. chorych” – mówi Piotr, który z zaburzeniem tym żyje od 25 lat

21.03.2023