Ponad 1,6 mln Polaków zaszczepionych na COVID-19. Jakie wystąpiły niepożądane odczyny poszczepienne?

się ten artykuł?
Przeanalizowaliśmy dane publikowane przez Ministerstwo Zdrowia dotyczące niepożądanych reakcji organizmu występujących po podaniu szczepionki przeciw COVID-19. Jakie zaburzenia najczęściej występują i jak często? Odpowiadamy.
U ilu osób wystąpił NOP po szczepionce?
Niepożądana reakcja poszczepienna (NOP) to zaburzenie stanu zdrowia, które występuje w okresie do 4 tygodni po podaniu szczepionki. Zalicza się tu przede wszystkim omdlenia, duszności, pokrzywkę, wysoką gorączkę, wymioty, drgawki a nawet zgon. Takich reakcji organizmu obawia się wiele osób, przez co niektórzy rezygnują ze szczepienia. Przeanalizowaliśmy więc dane publikowane przez Ministerstwo Zdrowia odnośnie niepożądanych odczynów występujących po podaniu szczepionki na COVID-19.
W Polsce do 8 lutego zaszczepiło się ponad 1,6 mln osób. Według danych z raportu resortu zdrowia od pierwszego dnia szczepienia (27.12.2020 r.) do 6.02.2021 r. do Państwowej Inspekcji Sanitarnej zgłoszono 1393 niepożądane odczyny poszczepienne, z czego 1174 miały charakter łagodny. Do takich objawów zalicza się zaczerwienienie oraz krótkotrwałą bolesność w miejscu wkłucia.
Silniejsze reakcje niepożądane po szczepionce na COVID-19
W niektórych przypadkach reakcje te były także silniejsze. Zaobserwowano osłabienie, duszności, senność, zaburzoną pracę serca (w tym tachykardię), omdlenia, ból głowy, bóle kostno-stawowe, pokrzywkę, bladość powłok skórnych, nudności, drętwienie i obrzęk języka, trudność z przełykaniem śliny, potliwość, metaliczny posmak w ustach, powiększenie regionalnych węzłów chłonnych, spadek ciśnienia tętniczego 90/60, ból ręki, dreszcze, drętwienie kończyn, rumień twarzy i dekoltu, gorączkę. W kilku przypadkach wystąpiły także napady astmy oraz wstrząs anafilaktyczny, czyli jedna z najpoważniejszych reakcji alergicznych, które mogą zagrażać życiu.
Większość pacjentów, u których zaobserwowano niepożądane odczyny poszczepienne, nie wymagała jednak pobytu w szpitalu. Hospitalizowani zostali przeważnie pacjenci: z udarem mózgu, trzepotaniem przedsionków, napadami padaczki, zaburzeniami rytmu serca, napadami częstoskurczu komorowego, niedowładem lewostronnym i osłabioną siłą mięśniową.
Przypadki zgonów odnotowanych po szczepieniu na COVID-19
W kilku przypadkach po szczepieniu na COVID-19 odnotowano także przypadki zgonów. Ministerstwo zaznacza, że nie można stwierdzić jednoznacznie, że ich przyczyną było szczepienie. Zostały włączone do raportu, ponieważ zgon wystąpił bezpośrednio po szczepieniu. Resort nie podaje także wieku zmarłych. Jakie to przypadki?
22 stycznia, Oleśnica (dolnośląskie). U mężczyzny pojawiła się gorączka, spadło ciśnienie tętnicze, doszło do tachykardii i zatrzymania krążenia.
5 stycznia, Kraków. Kobieta z chorobami zasadniczymi, miażdżycą, nadciśnieniem, niewydolnością krążeniową. W opinii lekarza zgon nie ma związku z podaniem szczepionki.
27 stycznia, powiat ciechanowski (mazowieckie). U mężczyzny wystąpiły duszności, saturacja spadła do 82 proc., tętno skoczyło do 120, doszło do utraty przytomności i zatrzymania krążenia.
29 stycznia, powiat brzeziński (woj. łódzkie). Kobieta zmarła trzy dni po podaniu dawki szczepionki. Z relacji rodziny wynika, że w godzinach wieczornych poczuła ból brzucha, który utrzymywał się również w kolejnych dniach. Ból leczono samodzielnie w warunkach domowych lekami przeciwbólowymi i spazmolitycznymi – bez wyraźnej poprawy. Pacjentka przez cały ten czas nie kontaktowała się z przychodnią POZ. Jak podaje MZ, brak pewności, czy szczepienie mogło mieć wpływ na zgon, dlatego zdarzenie zostaje zgłoszone jako NOP.
29 stycznia, Mysłowice (woj. śląskie). U kobiety utrzymywała się gorączka do 38,4 stopni, biegunka i wymioty. Doszło do obrzęku płuc (podejrzenie zapalenia płuc).
2 luty, Siemianowice Śląskie (woj. śląskie). Zmarł mężczyzna, który cierpiał na silne bóle kostno-mięśniowe i osłabienie. Nie był hospitalizowany, rodzina odmówiła zgody na proponowaną sekcję zwłok. Zgon nastąpił najprawdopodobniej z przyczyn sercowych.
2 luty, powiat lubliniecki (śląskie). Mężczyzna zmarł tydzień po szczepieniu. Jako przyczynę podano pęknięcie tętniaka aorty wstępującej.
Polecamy

Nowy śmiertelny wirus atakuje tuż za naszą granicą. Ogłoszono alert w całym kraju

Koronawirus znów w natarciu, alarmujące dane. „Mamy tyle zakażeń COVID-19, ile jesienią 2020 roku” – ostrzega Paweł Grzesiowski

Kora wierzby działa przeciwwirusowo. Może być przełomem w walce z groźnymi infekcjami
