Przejdź do treści

Ponad 5 mln dzieci straciło opiekunów przez COVID-19. „Pandemia ciągle zbiera swoje żniwo, więc te liczby będą rosły”

Ponad 5 mln dzieci straciło opiekunów przez pandemię. "Pandemia ciągle zbiera swoje żniwo, więc te liczby będą rosły"
Ponad 5 mln dzieci straciło opiekunów przez pandemię. "Pandemia ciągle zbiera swoje żniwo, więc te liczby będą rosły" / Pexel.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Jak wynika z danych zgromadzonych przez naukowców i opublikowanych w czasopiśmie „The Lancet Child & Adolescent Health”, ponad 5,2 mln dzieci pozostało bez rodziców lub opiekunów w wyniku pandemii COVID-19. Najwięcej z nich straciło ojców i pozostało tylko pod opieką matki.

5,2 mln dzieci bez opiekunów

Jak wykazali naukowcy, w drugim roku pandemii COVID-19 liczba dzieci, które straciły rodziców, drastycznie wzrosła. Podwoiła się w okresie od maja do października 2021 r. w porównaniu do pierwszych 14 miesięcy jej trwania.

Badacze podają, że grupa wiekowa, która najbardziej ucierpiała, to 10-17 lat. To właśnie najczęściej w takim wieku małoletni stracili przynajmniej jednego z rodziców. Najwięcej osieroconych dzieci straciło ojców.

Choć liczba 5,2 mln dzieci pozostawionych bez opiekunów szokuje, to autorzy badania przyznają, że ich obliczenia są niedoszacowane. Podejrzewają, że ta liczba wzrośnie, kiedy więcej krajów udostępni swoje najnowsze statystyki.

Jak rozmawiać z dziećmi o lęku przed wojną? Radzi psycholożka dziecięca Anita Janeczek-Romanowska

Naukowcy apelują o badania

„Nasze szacunki kończą się na listopadzie 2021 r., tymczasem dane ze stycznia 2022 r. mówią już o 6,7 mln osieroconych dzieci. Pandemia ciągle zbiera swoje żniwo, więc te liczby będą rosły” – wskazuje jedna z autorek badania, dr Juliette Unwin z Imperial College London.

Międzynarodowe badania jasno pokazują, że dzieci, które straciły opiekunów, są znaczenie bardziej narażone na wykorzystywanie seksualne, biedę i przemoc. Dlatego eksperci apelują: trzeba zrobić wszystko, co tylko możliwe, żeby uniknąć skierowanie ich do domów dziecka. Według nich pomóc może wsparcie w kilku obszarach. Oprócz pomocy ekonomicznej, bardzo istotna jest również edukacja oraz stały kontakt z tą częścią rodziny, która została przy dziecku.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.