Przejdź do treści

Ponad 600 tys. dzieci w wieku 12-15 lat otrzymało szczepionkę na COVID-19

Nastolatka
Ponad 600 tys. dzieci w wieku 12-15 lat otrzymało szczepionkę na COVID-19/ Pexels, fot. Emily Garland
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Co najmniej 600 tys. dzieci w wieku od 12 do 15 lat otrzymało pierwszą dawkę szczepionki Pfizera i BioNTechu na COVID-19 w Stanach Zjednoczonych. Poinformowała  o tym dr Rochelle Walensky, dyrektorka CDC podczas konferencji prasowej we wtorek. Kiedy w Polsce preparat będzie dostępny dla nastolatków w tej grupie wiekowej?

Ponad 600 tys. dzieci zaszczepionych

Szczepionka Pfizera i BioNTechu ponad tydzień temu została zatwierdzona przez Agencję Żywności i Leków (FDA) w Stanach Zjednoczonych do stosowania w nagłych wypadkach u 12 i 15-latków. Od tego czasu pierwszą dawkę preparatu otrzymało ponad 600 tys. dzieci w tej grupie wiekowej.

„W sumie do tej pory zaszczepiono ponad 3,5 miliona nastolatków w wieku od 12 do 17 lat.  Jestem ostrożną optymistką, ponieważ liczba przypadków COVID-19 nadal spada i szczepimy od 1,5 do 2 milionów osób dziennie, w tym ponad 600 tys. 12-15-latków w zeszłym tygodniu” – powiedziała w czasie konferencji prasowej dr Rochelle Walensky. „Mój własny syn był jednym z nich” – dodała.

Według American Academy of Pediatrics od 13 maja odnotowano ponad 3,9 miliona przypadków zakażenia koronawirusem u dzieci. Stanowi to około 14 proc. wszystkich infekcji w USA. Główny amerykański epidemiolog dr Anthony Fauci powiedział, że prawdopodobnie do końca roku USA będzie dysponowało odpowiednią wiedzą, by zaszczepić dzieci w każdym wieku.

Obecnie Pfizer jest jedyną szczepionką dozwoloną w USA dla osób poniżej 18 roku życia. W marcu producent rozpoczął także testy swojej szczepionki u dzieci poniżej 12 roku życia. Wyniki badań spodziewane są w drugiej połowie 2021 roku.

Pfizer nie jest jedyną firmą, który przeprowadza badania szczepionki na COVID-19 wśród dzieci. Amerykański koncern Moderna rozpoczął badania swojego preparatu na dzieciach w wieku od sześciu miesięcy do 12 lat. Najmłodsi otrzymali już pierwsze dawki. Natomiast firma Johnson & Johnson ogłosiła plany badań szczepionki u nastolatków w wieku od 12 do 18 lat.

Kobieta szczepi się

Kiedy szczepienia dzieci w wieku 12-15 lat w Polsce?

W Polsce obecnie tylko szczepionka Comirnaty firmy Pfizer została dopuszczona przez Europejską Agencję Leków do stosowania u osób w wieku 17 i 18 lat. W poniedziałek 17 maja ruszyła rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19 nastolatków w tej grupie wiekowej. Prawdopodobnie niedługo się to zmieni, a granica wiekowa osób, które mogą otrzymać preparat, znacznie się powiększy.

„Rzeczywiście są chyba nadzieje, że w połowie czerwca już zostanie dopuszczona przez Europejską Agencję Leków ta szczepionka firmy Pfizer dla młodzieży od 12. do 15. roku życia. (…) Okres wakacyjny jest dobrym okresem, by rozszerzyć szczepienia właśnie tą szczepionką także w Polsce o tę grupę wiekową” – powiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. w rozmowie z „TVP1”

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.