3 min.
Ponad milion Polaków otrzymało dwie dawki szczepionki przeciw COVID-19

Ponad milion Polaków otrzymało dwie dawki szczepionki przeciw COVID-19/ iStock
Ponad milion osób otrzymało dwie dawki szczepionki przeciw COVID-19 w Polsce. Ogółem w kraju wykonano 2,8 mln szczepień. Zgłoszono także 2,8 tys. niepożądanych odczynów poszczepiennych. Jak wypadamy na tle Europy i świata?
Spis treści
Milion zaszczepionych Polaków dwiema dawkami szczepionki na COVID-19
Szczepienia w naszym kraju rozpoczęły się 27 grudnia 2020 roku z wykorzystaniem preparatu amerykańskiego koncernu Pfizer i niemieckiej firmy biotechnologicznej BioNTech. Następnie 12 stycznia 2021 roku do Polski dotarły pierwsze dawki szczepionki amerykańskiej firmy biotechnologicznej Moderna. Natomiast 12 lutego wdrożono szczepienia środkiem szwedzkiego koncernu farmaceutycznego AstraZeneca – trzecim zatwierdzonym w Unii Europejskiej.
Od tego czasu w Polsce wykonano ponad 2,8 mln szczepień z wykorzystaniem trzech różnych preparatów. Jak poinformował resort zdrowia, pierwszą dawkę szczepionki otrzymało 1 876 880 osób. Natomiast drugą dawkę uzyskało właśnie ponad milion Polaków.
„Przekroczyliśmy właśnie liczbę miliona osób zaszczepionych przeciw COVID-19 obiema dawkami szczepionki. Działamy zgodnie z harmonogramem opartym na deklarowanych przez producentów dostawach” – napisał w środę po południu na Twitterze szef kancelarii premiera i pełnomocnik ds. programu szczepień Michał Dworczyk.
Przekroczyliśmy właśnie liczbę miliona osób zaszczepionych przeciw COVID-19 obiema dawkami. Działamy zgodnie z harmonogramem opartym na deklarowanych przez producentów dostawach. Ogromne podziękowania dla wszystkich zaangażowanych w #NarodowyProgramSzczepień! #SzczepimySię pic.twitter.com/TbQSAqDMSK
— Michał Dworczyk (@michaldworczyk) February 24, 2021
Resort zdrowia poinformował także, że do środy wykonano w naszym kraju ogółem 2 832 659 szczepień. Ze wszystkich zaszczepionych osób odnotowano również 2 895 niepożądanych odczynów poszczepiennych.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Szczepienia na świecie
Obecnie najszybciej szczepienia wykonuje się w Izraelu. Od 28 stycznia 2021 r. pozostaje on krajem o najwyższym wskaźniku podawanych dawek w przeliczeniu na liczbę mieszkańców. Około 40 proc. całej populacji zostało tam zaszczepionych co najmniej jedną dawką. Epidemiolodzy przewidują, że Izrael do marca może zaszczepić 95 proc. osób z grup ryzyka, co mogłoby pozwolić na powrót do życia sprzed pandemii.
Drugim krajem mogącym pochwalić się najwyższym wskaźnikiem szczepień jest Serbia. Wśród pozostałych, które najszybciej szczepią swoich obywateli, są: Zjednoczone Emiraty Arabskie, Chile, Wielka Brytania, Turcja i Stany Zjednoczone.
Jeśli chodzi o kraje Unii Europejskiej, w tym zestawieniu… Polska stoi na podium. Zaraz za nami plasuje się Słowacja, Francja i Hiszpania.
Udostępnij znajomym!
Zobacz także

Polacy nie chcą się szczepić preparatami z Chin i Rosji. Nawet jeśli miałoby przyspieszyć termin szczepienia

Próbowałeś kiedyś dmuchać w butelkę? Podobnie jak ona zachowują się płuca w trakcie COVID-19

Ludzie szczęśliwi chętniej stosują się do obostrzeń – wynika z analizy zachowań społecznych w pandemii
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

22.03.2023
„Neurolog uznał, że nie mam zespołu Tourette’a, bo nie mam tiku przeklinania, który dotyczy 10 proc. chorych” – mówi Piotr, który z zaburzeniem tym żyje od 25 lat

21.03.2023
„Czym innym jest spędzać z dzieckiem czas i pytać je o różne rzeczy, a czym innym węszyć, podglądać, nasłuchiwać. To forma agresji”. O nadopiekuńczych rodzicach mówi psycholożka Magdalena Halicka

20.03.2023
„Dla osoby głuchej język polski jest językiem obcym. We własnym kraju czujemy się jak obcokrajowcy” – mówi Zuzanna Szymańska z Akademii Młodych Głuchych

20.03.2023