3 min.
Poradnik dla ozdrowieńców. WHO wyjaśnia, na co zwracać uwagę po zakażeniu koronawirusem

Poradnik dla ozdrowieńców / pexels
Co robić, gdy po przejściu zakażenia koronawirusem u pacjenta pojawią się nietypowe objawy? Jak radzić sobie w przypadku pojawienia się duszności u ozdrowieńca? Jakie ćwiczenia wykonywać, aby wyregulować oddech? Na te i inne pytania odpowiada Światowa Organizacja Zdrowia w publikacji „Wsparcie w samodzielnej rehabilitacji po przebyciu choroby związanej z COVID-19”.
Spis treści
Jak wyregulować oddech?
WHO opracowało poradnik dla osób, które wyzdrowiały po zakażeniu koronawirusem, który następnie przetłumaczyli specjaliści z Krajowej Izby Fizjoterapeutów. I tak „Wsparcie w samodzielnej rehabilitacji po przebyciu choroby związanej z COVID-19” w liczbie 10 tys. sztuk zostanie niebawem przekazane szpitalom jednoimiennym oraz rozdane pacjentom opuszczającym oddziały szpitalne.
A co w środku poradnika? Opisy ćwiczeń rehabilitacyjnych do samodzielnego wykonania w domu: od rozgrzewki, przez ćwiczenia sprawnościowe, po wzmacniające i wyciszające. Zebrane informacje mają wspomóc samodzielny powrót do pełnej sprawności i zwrócić uwagę na nietypowe, nawracające objawy.
Z informatora dowiemy się również, jak radzić sobie w przypadku pojawienia się duszności i jakie pozycje należy przyjąć, aby wyregulować oddech.
Jedną z proponowanych pozycji ułatwiających oddychanie jest pozycja siedząca z pochyleniem do przodu.
„Usiądź przy stole i pochyl górną część tułowia do przodu, opierając głowę i szyję na poduszce, a ramiona układając luźno na stole. Możesz również wykonać tę pozycję bez użycia poduszek” – czytamy w informatorze.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Poradnik dla osób po intubacji
W opracowaniu WHO znajdziemy też porady dla osób, które były sztucznie intubowane za pomocą rurki intubacyjnej. Dzięki instrukcjom dowiedzą się, jak przyjmować pokarmy, płyny oraz w jaki sposób przełykać, gdy mięśnie odpowiedzialne za przełykanie są osłabione.
„Siedź prosto za każdym razem, kiedy coś jesz lub pijesz. Nigdy nie spożywaj pokarmów lub płynów w pozycji leżącej. Pozostań w pozycji wyprostowanej (siedząc, stojąc lub spacerując) przez przynajmniej 30 minut po posiłku.
Staraj się spożywać pokarmy o różnej konsystencji (gęste, rzadkie), aby sprawdzić, które pokarmy są dla Ciebie najłatwiejsze do przełknięcia. Pomocne może być również wybieranie na początku miękkich, delikatnych i płynnych pokarmów lub krojenie stałych pokarmów na drobne kawałki” – czytamy.
Kiedy należy skontaktować się z personelem medycznym?
Ostatni rozdział informatora wskazuje na objawy, których nie należy bagatelizować.
„Każda osoba doświadcza skutków hospitalizacji i ciężkiej choroby w inny sposób. Bardzo ważne jest, aby skontaktować się z personelem medycznym (np. lekarzem rodzinnym, fizjoterapeutą, lekarzem specjalistą) jeśli:
-
duszność w spoczynku nasila się i nie ustępuje po zastosowaniu technik oddychania,
-
podczas wykonywania minimalnego wysiłku doświadczasz ciężkiej duszności, która nie ustępuje po zastosowaniu pozycji łagodzących uczucie duszności,
-
nie nastąpiła poprawa w zakresie koncentracji, pamięci i logicznego myślenia, co utrudnia Ci wykonywanie codziennych czynności lub uniemożliwia powrót do pracy i wykonywania innych obowiązków,
-
odczuwasz znaczne pogorszenie nastroju, zwłaszcza utrzymujące się przez kilka tygodni” – czytamy w poradniku.
Jesteś ozdrowieńcem i chcesz zapoznać się z treścią całego poradnika? Jest on dostępny TUTAJ. Szpitale i placówki medyczne niosące pomoc pacjentom covidowym mogą natomiast zgłaszać zapotrzebowanie na broszury pod adresem: wspolpraca@kif.info.pl.
Udostępnij
Zobacz także
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

22.03.2023
„Neurolog uznał, że nie mam zespołu Tourette’a, bo nie mam tiku przeklinania, który dotyczy 10 proc. chorych” – mówi Piotr, który z zaburzeniem tym żyje od 25 lat

21.03.2023
„Czym innym jest spędzać z dzieckiem czas i pytać je o różne rzeczy, a czym innym węszyć, podglądać, nasłuchiwać. To forma agresji”. O nadopiekuńczych rodzicach mówi psycholożka Magdalena Halicka

20.03.2023
„Dla osoby głuchej język polski jest językiem obcym. We własnym kraju czujemy się jak obcokrajowcy” – mówi Zuzanna Szymańska z Akademii Młodych Głuchych

20.03.2023