Przejdź do treści

Portret za osocze. Rewelacyjna akcja fotografki z Legnicy

Portret za Osocze
Portret za Osocze / Materiały prasowe
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Przeszłaś COVID-19? Oddaj osocze w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, a otrzymasz darmowy portret. Akcję „Portret za Osocze” zapoczątkowała fotografka z Legnicy Hanna Derecka. Darmową fotografię dostanie każdy ozdrowieniec, który odda osocze. Jest to forma podziękowania za ten dar – mówi pomysłodawczyni.

Portret za osocze

Osocze teraz jest na wagę złota, jednak wciąż mało osób decyduje się, żeby je oddać. Fotografka z Legnicy Hanna Derecka chce to zmienić poprzez swoją akcję Portret za Osocze. Podkreśla, że warto się do niej włączyć  –  nawet jeśli pomożemy tylko jednej osobie.

Liczę, że w pewnym stopniu przyczynimy się do zwiększenia zainteresowania oddawaniem osocza. Mam nadzieję, że przełoży się to na zwiększenie liczby dawców. Darmowy portret uzyska każdy ozdrowieniec, który odda osocze. Jest to forma podziękowania fotografów za ten dar – mówi Derecka.

W akcje włączyli się najlepsi fotografowie z całej Polski, potrwa do końca lutego. Jej organizatorka zdradziła, że planuje zorganizować wystawę portretów, które powstały w ramach inicjatywy.

Martwe urodzenia na świecie

Jak oddać osocze?

Oddanie osocza przez ozdrowieńców jest bardzo proste. Należy zgłosić się do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, najlepiej telefonicznie lub wysyłając wiadomość e-mail. W ten sposób uzgodnimy dogodny dla nas termin zjawienia się w placówce i oddania osocza.

Na miejscu sprawdzony zostanie ogólny stan zdrowia ozdrowieńca. Potem będzie on poproszony o rejestrację i skierowany na badanie krwi. Po uzyskaniu wyników dla próbki krwi, ozdrowieniec zostanie zaproszony na rozmowę z lekarzem a jeżeli ten ostatni nie wykluczy tej możliwości, chętny będzie mógł oddać osocze.

Osocze pobierane jest metodą plazmaferezy. Podczas plazmaferezy pobierana jest krew, którą rozdziela się  na osocze i pozostałe składniki, które są przetaczane z powrotem do tej samej żyły. Pobieranie osocza nie boli, jest całkowicie bezpieczne i trwa od 30 do 40 minut. Jednorazowo pobierane jest nie więcej niż 650 ml osocza.

Cesarskie cięcie u ciężarnej pacjentki w śpiączce farmakologicznej, połączonej do pozaustrojowego utlenowania krwi / Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu

Kto może oddać osocze?

Co ważne, nie każdy może oddać osocze. Ozdrowieniec musi spełnić kilka kryteriów, tj.:

  • mieć potwierdzony dodatni wynik badania na koronawirusa,
  • przejść leczenie i zostać uznanym za osobę w pełni zdrową,
  • uzyskać dwa ujemne wyniki badania na koronawirusa (od wykonania ostatniego badania musi minąć minimum 14 dni),
  • być w wieku 18-60 lat,
  • nie mieć i nie leczyć się z powodu przewlekłych chorób,
  • spełniać wymagania stawiane wszystkim potencjalnym dawcom krwi i osocza.

W przypadku kobiet, które były w ciąży, albo osób, które w przeszłości miały przetaczaną krew lub jej składniki, będzie konieczne wykonanie dodatkowych badań w Centrum.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.