4 min.
Potwierdzenie szczepienia na COVID-19 – jak je uzyskać?

Potwierdzenie szczepienia na COVID-19 – jak je uzyskać? Pexels.com
Potwierdzenie szczepienia na COVID-19 znacząco ułatwi podróżowanie z Polski oraz powrót do kraju, ponieważ zwolni z obowiązkowej kwarantanny oraz z wykonywania testu przed przekroczeniem granicy. Pozwoli także na zwiększenie limitu liczby osób, które mogą uczestniczyć w imprezach. Jak możemy uzyskać potwierdzenie przyjęcia szczepienia przeciw COVID-19?
Spis treści
Potwierdzenie szczepienia na COVID-19
Informacja o odbyciu szczepienia na COVID-19 wprowadzana jest na bieżąco do e-Kart Szczepień w systemie P1 – dostęp do znajdujących się tam informacji ma lekarz podstawowej opieki zdrowotnej. Dane dotyczące terminu wykonanego szczepienia, nazwy podanego preparatu i liczby przyjętych dawek pacjent może uzyskać za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta (IKP).
Z IKP już po otrzymaniu pierwszej dawki preparatu możemy pobrać stosowne zaświadczenie w formacie PDF. Plik zawiera podstawowe informacje dotyczące szczepienia zarówno w języku polskim, jak i angielskim. W celu uzyskania potwierdzenia musimy zalogować się na swoje IKP, wybrać zakładkę „Profilaktyka”, a następnie „Szczepienia”.
Po uzyskaniu pełnego uodpornienia na COVID-19, czyli przyjęciu dwóch dawek preparatu Comirnaty (Pfizer BioNTech), Moderna czy AstraZeneca lub jednej dawki preparatu Johnson&Johnson, wystawiany jest także kod QR, który ma ułatwić potwierdzanie wykonania szczepienia w różnych sytuacjach. Będziemy mogli go otrzymać po wprowadzeniu informacji o zaszczepieniu do systemu P1 przez pracowników placówki medycznej odpowiadającej za podanie nam preparatu.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Jak uzyskać kod QR potwierdzający szczepienie na COVID-19?
Kod QR potwierdzający przyjęcie szczepienia przeciwko COVID-19 możemy uzyskać:
- pobierając go z Internetowego Konta Pacjenta,
- prosząc o wydruk w punkcie szczepień (przychodni),
- korzystając z aplikacji mObywatel.
Jeśli chcemy potwierdzić, że zostaliśmy zaszczepieni, możemy okazać kod QR w formie wydrukowanej lub zamieszczonej w aplikacji mObywatel, dostępnej bezpłatnie na systemy Android i iOS.
Aby dodać nasz kod QR do aplikacji mObywatel należy:
- Pobrać aplikację z Google Play lub App Store.
- Uruchomić aplikację.
- Na głównym ekranie mObywatela wybrać „Dodaj dokument” lub – jeśli korzystasz z tej aplikacji pierwszy raz – „Dodaj swój pierwszy dokument”.
- Z listy dokumentów wybrać „Szczepienie Covid-19”.
- Zapoznać się z regulaminem usługi i go zaakceptować, a następnie kliknąć „Dalej”.
- * Jeśli korzystasz z mObywatela pierwszy raz – potwierdzić swoje dane korzystając z Profilu Zaufanego lub innej metody identyfikacji.
- Sprawdzić, czy potwierdzający szczepienie kod QR wyświetla się prawidłowo.
Kod QR ma określoną datę ważności, dlatego po upływie wyznaczonego czasu należy pobrać nowy kod wybierając przycisk „Odśwież”.
Wydana przez Ministerstwo Zdrowia aplikacja Zaszczepieni pozwala sprawdzić, czy okazany kod QR jest ważny i poprawny. W tej aplikacji wyświetlają się także podstawowe dane osobowe właściciela kodu (imiona, pierwsza litera nazwiska, dzień i miesiąc urodzin), co umożliwia sprawdzenie, czy na pewno należy on do określonej osoby.
Unijne zielone zaświadczenie cyfrowe jako potwierdzenie szczepienia na COVID-19
Podróżowanie za granicę ma stać się łatwiejsze dzięki ujednoliconym w całej Unii Europejskiej potwierdzeniom szczepień na COVID-19, czyli zielonym zaświadczeniom cyfrowym (z założenia honorowanym na całym świecie). Trwają prace nad wprowadzeniem związanego z nimi systemu oraz infrastruktury, które mają być gotowe latem 2021 roku.
Zielone zaświadczenie cyfrowe to kod QR stanowiący dowód, że dana osoba:
- została w pełni zaszczepiona przeciwko COVID-19,
- uzyskała ujemny wynik testu,
- przeszła COVID-19.
Za wydawanie zaświadczeń odpowiedzialne będą organy krajowe, np. szpitale lub ośrodki wykonujące testy. Przewiduje się możliwość wykorzystania dwóch wersji tzw. paszportów covidowych – cyfrowej (przechowywanej na urządzeniu mobilnym) lub papierowej.
Każdy posiadacz potwierdzenia ma zostać zwolniony ze związanych z pandemią ograniczeń w swobodnym przemieszczaniu się.
Bibliografia:
- Pacjent.gov.pl (2021) Zaświadczenie o szczepieniu przeciw COVID-19.
- Pacjent.gov.pl (2021) Sprawdź, czy ktoś jest zaszczepiony.
- Gov.pl (2021) Potwierdzenie szczepienia przeciwko COVID-19.
- Komisja Europejska (2021) COVID-19: zielone zaświadczenia cyfrowe.
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

07.02.2023
Agnieszka Matan: „Powiedzmy to głośno: zdarza się, że człowiek z cukrzycą się upije czy zje pizzę”

06.02.2023
Alicja Czarnecka: „Zakończyłam leczenie onkologiczne z ogromnym apetytem na życie. Nie sądziłam, że depresja dopadnie mnie po czasie”

05.02.2023
„Wyjście z toksycznego związku nie łatwe, ale jest możliwe. I trzeba to zrobić. Dla siebie”. Dr Bogdan Stelmach o niezdrowych relacjach w parze

04.02.2023