2 min.
Powstał kalkulator, dzięki któremu sprawdzisz, jak będziesz przechodzić COVID-19

Powstał kalkulator, dzięki któremu sprawdzisz, jak będziesz przechodzić COVID-19 / GettyImages, Tang Ming Tung
Podczas gdy jedni przechodzą COVID-19 bardzo łagodnie, inni mają bardzo poważne objawy i wymagają hospitalizacji. Chcesz sprawdzić, jak byłoby w twoim przypadku? Teraz taką możliwość uruchomił rząd na stronie pacjent.gov.pl. Powstał specjalny kalkulator, który obliczy, jak duże jest prawdopodobieństwo, że przejdziesz ciężko COVID-19.
U kogo ciężki przebieg COVID-19?
„Zagrożenie ciężkim przebiegiem COVID-19 rośnie wraz z wiekiem, masą ciała, jest wyższe u mężczyzn i może być wyższe w przypadku pogorszenia się stanu zdrowia z powodu innych chorób współistniejących” – czytamy na stronie pacjent.gov.pl.
Naprzeciw osobom, które chcą sprawdzić, czy są w grupie ryzyka, wyszli naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Na podstawie danych zebranych od ponad tysiąca pacjentów z kilkunastu ośrodków klinicznych z całej Polski opracowali narzędzie, które pozwala porównać poziom naszego ryzyka wystąpienia ciężkiej postaci COVID-19 z sytuacją 20-letniej kobiety i 20-letniego mężczyzny, którzy mają prawidłową masą ciała.
Kalkulator przeznaczony jest dla osób niezaszczepionych przeciwko COVID-19 oraz tych, które nie przeszły zakażenia SARS-CoV-2. By dowiedzieć się, jak duże są szanse, że wystąpi u ciebie ciężki przebieg COVID-19, wystarczy wpisać płeć, wiek, wagę i wzrost. Dzięki temu otrzymasz informację, jakie jest prawdopodobieństwo poważnych objawów choroby w porównaniu ze zdrową 20-latką i 20-latkiem z prawidłowym BMI.
Dla przykładu: jeśli jesteś 30-latką o wzroście 170 cm i wadze 70 kg, to według kalkulatora szansa na wystąpienie ciężkiego przebiegu COVID-19 jest u ciebie 3 razy większa niż u 20-letniej kobiety z prawidłowym BMI i 1,5 raza większa niż u 20-letniego mężczyzny z prawidłowym BMI.
Wyłącznie cel edukacyjny
„Wyniki prezentowane przez kalkulator służą wyłącznie celom edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej, ani nie stanowią podstawy do podejmowania decyzji klinicznych” – czytamy na stronie pacjent.gov.pl.
Ministerstwo Zdrowia przypomina, że szczepienia chronią przed ciężką postacią COVID-19, niezależnie od wieku. Apeluje też, żeby przestrzegać zasad DDM (dystans, dezynfekcja, maseczka) oraz innych przepisów pandemicznych.
3 lutego Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 54 477 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Ostatnie dane mówią też o 307 zgonach pacjentów z COVID-19.
Zobacz także
Poleć artykuł znajomym
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Polecamy

07.06.2023
Uważano, że są siedliskiem duszy, uczuć i akumulatorem ciepła ludzkiego ciała. Jak kiedyś leczono nerki

07.06.2023
„Kiedy doświadczamy poważnych urazów psychicznych, nasz umysł może wyłączyć odczuwanie doznań z ciała” – mówi psychoterapeutka Anna Uściłowska

06.06.2023
„Nie sztuka, a serce liczy się w tej pracy. Nasze osobiste znaczenie, które nadajemy obrazowi”. O terapeutycznej mocy fotografii mówi Joanna Szeluga

02.06.2023