3 min.
Premier Izraela Benjamin Netanjahu w zabawnym spocie walczy z fake newsami na temat szczepionek przeciw COVID-19

Premier Izraela Benjamin Netanjahu w zabawnym spocie walczy z fake newsami na temat szczepionek przeciw COVID-19/ Photo by Florian Gaertner/Photothek via Getty Images
„Izrael jako pierwszy na świecie wygra walkę z koronawirusem” – zapewnia w zabawnym edukacyjnym spocie szczepionkowym premier Izraela Benjamin Netanjahu. Z okazji święta Purim opublikowano krótkie wideo, w którym premier wyjaśnia m.in. klaunowi, psu oraz Daenerys z „Gry o tron”, dlaczego warto się zaszczepić. Wideo podbija internet!
Benjamin Netanjahu w wirusowym spocie
Premier Izraela Benjamin Netanjahu jest gwiazdą nowej kampanii szczepień przeciw COVID-19. Lider polityczny wykorzystał izraelskie święto Purim, upamiętniające wyzwolenie narodu żydowskiego w starożytnej Persji. W tym czasie ludzie przebierają się w kolorowe stroje i wychodzą na ulice. W wideo opublikowanym w mediach społecznościowych widzimy więc Netanjahu, który pojawia się z megafonem w sportowej sali gimnastycznej zamienionej w miejsce do szczepień, wzywając ludzi do szczepień. Rozmawia m.in. z klaunem i Daenerys z „Gry o tron”. Wszystkie postaci nie ufają szczepionkom.
– Co jest w tych szczepionkach? – pyta premiera aktor przebrany za klauna, na co przywódca polityczny odpowiada, że są one bezpieczne i zatwierdzone przez najlepszych specjalistów na świecie. Następnie ubrany w kostium psa mężczyzna twierdzi, że szczepionka może zmienić jego DNA. Netanjahu żartuje i mówi, że celem szczepionki jest jedynie zaatakowanie wirusa. Podobne pytania padają także od mężczyzny w stroju bohatera oklejonym klawiaturami komputerów.
– Czemu szczepicie każdego? Chcecie wszczepić mikrochipy i śledzić ludzi? – docieka. – Koniec z fake newsami! – odpowiada wzburzony Netanjahu.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Na koniec premier zachęca do szczepień otrzymaniem zielonego paszportu. W tym momencie na ekranie pojawia się Deanerys – jedna z głównych postaci serialu „Gra o tron” – wraz ze smokiem. Jest to słowna gra, ponieważ „zielony paszport” i „smok” w języku izraelskim brzmią bardzo podobnie. W końcu, po kilku żartach Netanjahu, bohaterowie filmu postanawiają się zaszczepić.
„Izrael jako pierwszy na świecie wygra walkę z koronawirusem” – zapewnia w spocie Netanjahu i dodaje – „Życzę szczęśliwego Purim – ostatniego z koronawirusem”
WATCH: Prime Minister @netanyahu’s Purim video with English subtitles ?
Go vaccinate ?? pic.twitter.com/IZvtLSMJhn
— ??Avi Hyman?? (@AviHyman) February 25, 2021
Koronawirus w Izraelu
Spot Netanjahu powstał, aby zachęcić Izraelczyków do szczepień oraz jednocześnie zwalczać fałszywe wiadomości i sceptycyzm na temat szczepień. Izrael jest jednym z krajów o najbardziej zaawansowanym wskaźniku szczepień na świecie. Zaszczepiony został już tam co drugi dorosły. To 9 milionowe państwo bardzo szybko przeprowadza kampanię szczepień, ponieważ wymaga, by każdy mieszkaniec kraju należał do kasy chorych. Epidemiolodzy wskazują, że Izrael jest w stanie zaszczepić 95 proc. osób z grup ryzyka do marca, co mogłoby pozwolić na powrót do życia sprzed pandemii.
Izrael posiada też umowę z amerykańską firmą Pfizer, która zgodziła się na szybkie dostarczanie większej liczby dawek w zamian za częściowy dostęp do obszernej bazy danych prowadzonej przez kasy chorych. Do tej pory wzbudza to w mieszkańcach Izraela obawy o bezpieczeństwo informacji na ich temat.
Nieprzypadkowo w spocie pojawia się także kwestia zielonych paszportów. Osoby zaszczepione na COVID-19 otrzymują bowiem „zielony paszport”, który uprawnia ich do odwiedzania ośrodków sportowych, teatrów, muzeów i hoteli.
Podeślij znajomym!
Zobacz także

Dlaczego porównywanie jakości szczepionek przeciw COVID-19 na podstawie ich skuteczności jest błędem? Tłumaczy lekarz Bartosz Fiałek

Hiszpańskie miasto obwieszcza, że jest pierwszym, które pokonało pandemię COVID-19

Królowa Elżbieta II zachęca do szczepień. „Powinniśmy myśleć raczej o innych ludziach niż o sobie” – uważa
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

22.03.2023
„Neurolog uznał, że nie mam zespołu Tourette’a, bo nie mam tiku przeklinania, który dotyczy 10 proc. chorych” – mówi Piotr, który z zaburzeniem tym żyje od 25 lat

21.03.2023
„Czym innym jest spędzać z dzieckiem czas i pytać je o różne rzeczy, a czym innym węszyć, podglądać, nasłuchiwać. To forma agresji”. O nadopiekuńczych rodzicach mówi psycholożka Magdalena Halicka

20.03.2023
„Dla osoby głuchej język polski jest językiem obcym. We własnym kraju czujemy się jak obcokrajowcy” – mówi Zuzanna Szymańska z Akademii Młodych Głuchych

20.03.2023