3 min.
Premier Mateusz Morawiecki: 15 stycznia ruszają zapisy na szczepienia przeciwko COVID-19

Mateusz Morawiecki / gettyimages
„Po około 300 dniach od pierwszego przypadku koronawirusa w Polsce możemy zacząć myśleć o powrocie do normalności. Może się ona zdarzyć dzięki szczepionce – mówił Mateusz Morawiecki podczas niedzielnej konferencji prasowej. Premier poinformował na niej, że już 15 stycznia ruszą zapisy na szczepienia przeciwko COVID-19.
Spis treści
Zapisy na szczepienia przeciwko COVID-19
To już pewne – 15 stycznia 2021 roku startują zapisy na szczepienia przeciwko koronawirusowi.
„Zamierzam się tego pierwszego dnia zapisać na szczepienie zgodnie z harmonogramem uzgodnionym w ramach Narodowej Strategii Szczepień. Być może w drugim kwartale 2021 r. zaszczepi się wystarczająco dużo Polaków, aby koronawirus stał się mniejszym problemem” – mówił podczas niedzielnej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.
Premier dodał, że skuteczność szczepionki zależy również od liczby osób, które się zaszczepią.
Czy szczepionek wystarczy dla wszystkich Polaków? Mateusz Morawiecki zapewnił, że tak.
„Jest rzeczą niezwykle ważną, aby pamiętać, że skuteczność samej szczepionki w całej populacji zależy od tego, ile osób się zaszczepi. Im większy procent to będzie, tym szybciej pożegnamy się z koronawirusem, tym lepiej będziemy mogli bronić wzrostu gospodarczego i rozpocząć normalny wzrost gospodarczy” – tłumaczył premier.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Pandemia nadal zbiera żniwo
Jak mówił podczas konferencji premier Mateusz Morawiecki, w najbliższym czasie możemy zanotować zwiększoną liczbę dziennych zachorowań, gdyż Polacy spotykali się na świętach Bożego Narodzenia bardziej intensywnie niż do tej pory.
Właśnie dlatego zachęcał wszystkich do jak najszybszego zapisywania się na listę. Michał Dworczyk, rzecznik rządu, dodał podczas spotkania, że najprawdopodobniej w drugiej połowie stycznia rozpocznie się szczepienie grupy numer jeden. Mowa tutaj o seniorach, nauczycielach czy przedstawicielach służb mundurowych.
Premier wyjaśnił także, że być może będzie istnieć zależność między liczbą osób zaszczepionych a stopniowym odmrażaniem gospodarki.
„W konsekwencji szeroko zakrojonej akcji szczepień, jestem przekonany, że będziemy mogli szybciej otwierać poszczególne gałęzie gospodarki narodowej. A więc jest to nasza wspólna odpowiedzialność, dziś widzimy bardzo dokładnie wyraźnie, że powrót do normalności może nastąpić wtedy, kiedy rzeczywiście jakaś zasadniczo istotna część populacji będzie już zaszczepiona” – mówił.
Zmiany dotyczące przemieszczania się w Sylwestra
Podczas konferencji podjęto także tematu przemieszczania się w Sylwestra.
„Rząd nie wprowadza w sylwestra godziny policyjnej, bo w tym celu trzeba by wprowadzić stan wyjątkowy, apeluje jedynie o nieprzemieszczanie się i nieużywanie fajerwerków” – wyjaśniał premier Mateusz Morawiecki.
Nie zmienią się jednak zasady kwarantanny narodowej, którą wprowadzono.
Przypomnijmy: w dniach 28 grudnia – 17 stycznia:
- zamknięte będą hotele, również na ruch służbowy;
- zamknięte będą stoki narciarskie,
- zamknięte będą galerie, oprócz tych sklepów, które zapewniają zaspokojenie podstawowych potrzeb.
Wcześniejsze ograniczenia pozostają bez zmian.
Udostępnij
Zobacz także

„Kto chorował na COVID-19 i honorowo oddaje osocze, ma prawo do ulgi podatkowej”. Nowa zachęta dla ozdrowieńców

„Dzieci w izolacji mogły się nauczyć tego, co dorośli: skupienia się na sobie, zastanowienia się co lubi, organizowania własnego czasu albo nauczyły się po prostu nudzić”

„Jestem porównywany do SS-mana”. Młody Ratownik mówi „dość” antycovidowcom
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

20.03.2023
„Dla osoby głuchej język polski jest językiem obcym. We własnym kraju czujemy się jak obcokrajowcy” – mówi Zuzanna Szymańska z Akademii Młodych Głuchych

20.03.2023
„Profesjonalna ofiara karmi się zainteresowaniem emocjonalnym i zaangażowaniem innych” – mówi Dominika Cwynar

17.03.2023
Po operacji każdy poszedł za głosem swojego nowego serca, do innego domu. Jak kiedyś leczono: historia przeszczepów

17.03.2023