Przejdź do treści

Prezydent Francji ogłosił stworzenie pakietu psychiatrycznego dla dzieci z depresją w związku z pandemią

Prezydent Francji ogłosił stworzenie pakietu psychiatrycznego dla dzieci z depresją
Prezydent Francji ogłosił stworzenie pakietu psychiatrycznego dla dzieci z depresją / GettyImages, fot. Justin Paget
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział utworzenie pakietu pomocy psychiatrycznej dla dzieci z depresją spowodowaną  pandemią koronawirusa. Pakiet ten będzie składał się z 10 przedpłaconych sesji z psychologiem. – Dziś mamy problem, dotykający nasze dzieci i młodzież, który jest dodatkowym zjawiskiem epidemii – oświadczył Macron.

Pomoc dla dzieci i młodzieży z depresją

Według badań w ciągu ostatniego roku odsetek Francuzów zgłaszających lęk lub depresję gwałtownie wzrósł, dotykając prawie jedną trzecią (31 proc.) populacji. Korzystanie z pomocy w nagłych wypadkach psychiatrycznych wzrosło o 40 proc. w 2020 r., a 40 proc. rodziców zadeklarowało, że zauważyło u swojego dziecka oznaki niepokoju podczas pierwszego lockdownu, w szczególności z powodu braku relacji społecznych.

Z obserwacji psychiatrów dziecięcych wynika, że wiele dzieci i znaczny odsetek młodzieży cierpi na zaburzenia psychiczne w czasie pandemii koronawirusa. Często zmagają się z depresją, zaburzeniami odżywiania, odmawiają też nauki w szkole.

Pomóc ma pakiet dla dzieci i młodzieży w wieku od 3 do 17 lat, który będzie składał się z 10 przedpłaconych sesji z psychologiem – podaje agencja AFP.

Joanna Okuniewska

Francja to nie odosobniony przypadek

Francja to niejedyny kraj, w którym wyraźnie widać problemy psychiczne związane z pandemią COVID-19. Z depresją, stanami lękowymi czy zaburzeniami odżywiania borykają się dzieci i młodzież na całym świecie – również w Polsce.

Kondycji psychicznej uczniów przyjrzała się organizacja działająca na rzecz rozwoju edukacji w Polsce Szkoła 2.0. Na pytanie, czy w trakcie nauczania zdalnego zmieniło się ich samopoczucie, aż 38 proc. ankietowanych stwierdziło, że się pogorszyło.

Dzieci i młodzież najczęściej skarżą się na brak kontaktu z rówieśnikami, wskazało go ponad 36 proc. badanych. Drugim czynnikiem, który wpłynął na pogorszenie się samopoczucia nastolatków, jest obciążenie nauką, co wskazało 25,73 proc badanych. Niestety dzieci często nie otrzymują pomocy, której potrzebują.

Seria podcastów o lęku, technikach relaksacji i konfliktach w rodzinie, zachęcanie do aktywności fizycznej oraz podawanie informacji o telefonach zaufania – to jak na razie jedyna zaoferowana przez rządzących pomoc. Pozostaje mieć nadzieje, że prezydent Francji zainspiruje ich do tego, żeby znaleźć środki w budżecie na realną pomoc dla dzieci i młodzieży dotkniętych depresją.


Źródła: AFP, PAP

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.