3 min.
Prezydent o wprowadzeniu obowiązku szczepień na COVID-19: „Wzbudza moje wątpliwości”

Prezydent o wprowadzeniu obowiązku szczepień na COVID-19: "Wzbudza moje wątpliwości"/ iStock
„Sam jestem zaszczepiony trzykrotnie przeciwko koronawirusowi (…) i wszystkich namawiam do tego, żeby się zaszczepić” – powiedział prezydent Andrzej Duda pytany o szczepienia na COVID-19. Jak jednak zaznaczył, wprowadzenie obowiązku szczepień to dla niego kwestia sporna.
Spis treści
Prezydent o obowiązkowych szczepieniach na COVID-19
Minister zdrowia 22 grudnia podpisał rozporządzenie dotyczące obowiązkowych szczepień na COVID-19 dla medyków. Pracownicy placówek medycznych, którzy jeszcze nie są zaszczepieni, mają więc czas do 1 marca, aby przejść pełny schemat szczepień. O rozporządzenie MZ został zapytany prezydent Andrzej Duda w programie „Gość Wydarzeń” w Polsat News. Jak wyjaśnił, sam nie jest zwolennikiem obowiązkowych szczepień przeciw koronawirusowi SARS-CoV-2.
„Nie będę ukrywał, że to temat (…) dla mnie trudny. Wielokrotnie deklarowałem, że jestem sceptycznie nastawiony wobec obowiązkowości szczepień, mówiliśmy przede wszystkim o szczepieniach przeciw grypie. Sam jestem zaszczepiony trzykrotnie przeciwko koronawirusowi (…) i wszystkich namawiam do tego, żeby się zaszczepić dlatego, że widzimy, co się dzieje” – tłumaczył.
Andrzej Duda zwrócił również uwagę na to, że coraz częściej chorują i umierają przez zakażenie koronawirusem ludzie młodzi. Jak dodał, sam w ostatnim czasie był na pogrzebie znajomego „w kwiecie wieku”, który zmarł w wyniku COVID-19.
„Nie był zaszczepiony i wiem o tym, że absolutna większość tych ciężkich i śmiertelnych przypadków to są osoby, które nie były zaszczepione. W związku z tym to jest jakby widomy dowód tego, że szczepienie przynosi pozytywny efekt. Że po prostu szczepienie ratuje życie” – mówił.
„Moja żona jest zwolennikiem obowiązkowych szczepień”
Prezydent w dalszej części rozmowy przyznał, że kwestia obowiązkowych szczepień na COVID-19 poróżniła go nawet z małżonką.
„Jest to dla mnie temat trudny, bo nawet mamy spór w domu. Moja żona jest zwolennikiem tego, by wprowadzić obowiązkowe szczepienia, przynajmniej dla poszczególnych grup zawodowych. Ja mam tutaj ogromne wahanie. Jestem zwolennikiem tworzenia pewnej presji, ale o charakterze: prosimy, zaszczep się. (…) Namawiania do tego, by się zaszczepić. Natomiast cały czas wzbudza moje wątpliwości nakładanie obowiązku szczepienia, dlatego że obawiam się, jakie to będzie miało u nas skutki społeczne” – wyjaśnił.
Szczepienia na COVID-19 dla poszczególnych grup zawodowych są obowiązkowe m.in. we Francji, Grecji, Wielkiej Brytanii czy we Włoszech. Prezydent pytany o to, czy podpisałby ustawę o obowiązku szczepień, odpowiedział, że „to dla niego trudna decyzja”. Podkreślił również, że Polacy są narodem przekornym i obawia się, że miałoby to odwrotne skutki od zamierzonych.
„Jeżeli do czegoś nas zmuszają, to zwykle zachowujemy się w sposób odwrotny, niż to, do czego próbują nas przymuszać. Ja się boję, że będzie taki bardzo silny przeciw społeczny i martwi mnie ta sytuacja ogromnie” – podsumował.
Szczepienia na COVID-19 w Polsce
Szczepienia na COVID-19 ruszyły w poranek po Bożym Narodzeniu, 27 grudnia 2020 roku. Wtedy do Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie trafiło 75 fiolek preparatu. Od tego czasu dwiema dawkami zaszczepiło się 20,9 mln Polek i Polaków, co daje 55,1 proc. zaszczepionej populacji w naszym kraju. To jednak wciąż zbyt mały odsetek zaszczepionych, by wirus przestał krążyć i tym samym mutować.
Udostępnij artykuł znajomym!
Zobacz także
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

29.05.2023
„20 proc. pacjentek, niejednokrotnie nawet z zaawansowaną endometriozą, nie ma żadnych dolegliwości bólowych” – mówi dr Jan Olek

27.05.2023
Uważano, że kobietom papierosy szkodzą szczególnie, niszcząc nie tyle ich zdrowie, co moralność. Jak kiedyś leczono tytoniem

25.05.2023
„Perspektywa psychoterapeuty nie ogranicza się do spojrzenia na indywidualne cierpienie. Sięga do tego, co się dzieje między światem a człowiekiem” – mówi Bogdan de Barbaro

23.05.2023