3 min.
Prof. Horban o szczepieniach na COVID-19: być może trzeba będzie wprowadzić obowiązek szczepień

Prof. Horban o szczepieniach na COVID-19: być może trzeba będzie wprowadzić obowiązek szczepień/ iStock
„Głównie zależy od nas, czy będzie następna fala, która będzie usiłowała pokazać się na jesieni” – powiedział prof. Andrzej Horban w rozmowie z „TVN24”. Główny doradca Prezesa RM ds. COVID-19 dodał także, że kwestia obowiązkowych szczepień jest do rozważenia.
Szczepienie osób 60+
„Za nami jest jest szczyt trzeciej fali, jesteśmy na fali schodzącej” – mówił główny doradca Prezesa Rady Ministrów ds. COVID-19 w porannym programie TVN24 „Jeden na jeden”. Prof. Andrzej Horban zaznaczył jednak, że choć sytuacja epidemiczna w Polsce się polepsza i liczba zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 spada, to „nie możemy spać spokojnie”.
„Głównie zależy od nas, czy będzie następna fala, która będzie usiłowała pokazać się na jesieni” – dodał.
Gość Agaty Adamek wyjaśnił, że dużym problemem jest w tym przypadku szczepienie osób starszych. To właśnie ta grupa wiekowa jest najbardziej narażona na ciężki przebieg COVID-19.
„Moim zdaniem w tej grupie powinni się zaszczepić bezwzględnie wszyscy – powiedział profesor.
Jak wyjaśnił, 90 proc. (a nawet 100 proc.!) seniorów powinno przyjąć szczepionkę. Do tej pory jednak zaszczepiona została dopiero połowa osób starszych, a chęć przyjęcia preparatu Pfizera, Moderny, AstraZeneki lub Johnson & Johnson w tej grupie wiekowej spada.
„Jeżeli będziemy mieli zaszczepione społeczeństwo, to czwarta fala będzie mało zauważalna, o ile w ogóle” – tłumaczył.
Czeka nas obowiązkowe szczepienie na COVID-19?
Horban, zapytany o wprowadzenie obowiązku szczepień, powiedział, że jest to kwestia do rozważenia. Temat ten jednak jeszcze nie pojawił się na posiedzeniach Rady Medycznej.
„Być może trzeba będzie wprowadzić obowiązek szczepienia przeciw COVID-19, jeżeli inne metody zawiodą, to oczywiście tak. To w zasadzie nie jest takie proste przełożenie obowiązkowe-nieobowiązkowe. Obowiązkowo oznacza to, że koszty szczepień pokrywa państwo i uruchamia takie, czy nie inne środki nacisku, jeśli obywatel się nie zaszczepi. Pierwszą część tego warunku mamy już spełnioną, ponieważ koszty szczepienia są pokryte przez państwo, przez nas, podatników” – wyjaśnił.
Jak dodał, trudno zmuszać ludzi do szczepień, kiedy pojawiają się kłopoty z dostawami szczepionek. Na koniec profesor oświadczył, że obecnie decydenci czekają na wyniki badań klinicznych odnośnie bezpieczeństwa i skuteczności szczepień dla młodszych. Jeśli te okażą się zadowalające, rząd wprowadzi szczepienie dzieci powyżej 12 roku życia.
Podeślij znajomym!
Zobacz także

„Wrzucamy wyższy bieg w programie szczepień” – zadeklarował premier. W majówkę zaszczepimy się bez umawiania wizyty w mobilnym kontenerze

Politico: szczepionka Novavax na COVID-19 może wkrótce stać się „znaczącym graczem”

Jedna, dwie czy trzy dawki? A może bezobjawowe przejście COVID-19? Co nas chroni przed koronawirusem?
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

29.05.2023
„20 proc. pacjentek, niejednokrotnie nawet z zaawansowaną endometriozą, nie ma żadnych dolegliwości bólowych” – mówi dr Jan Olek

27.05.2023
Uważano, że kobietom papierosy szkodzą szczególnie, niszcząc nie tyle ich zdrowie, co moralność. Jak kiedyś leczono tytoniem

25.05.2023
„Perspektywa psychoterapeuty nie ogranicza się do spojrzenia na indywidualne cierpienie. Sięga do tego, co się dzieje między światem a człowiekiem” – mówi Bogdan de Barbaro

23.05.2023