3 min.
Prototyp wrocławskiej szczepionki przeciwko COVID-19 jest już gotowy. Teraz pora na testy na zwierzętach

Prototyp wrocławskiej szczepionki przeciwko COVID-19 jest już gotowy. Teraz pora na testy na zwierzętach / iStock
Prototyp wrocławskiej szczepionki przeciwko Covid-19 jest już gotowy. Teraz czekają go testy na myszach. Co ciekawe, naukowcy, którzy pracują nad szczepionką, zakładają, że preparat miałby być podawany w zupełnie nowej formie – nie będzie to zastrzyk.
Badania nad szczepionką trwają
Pierwszy sukces naukowcy z Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN we Wrocławiu mają już za sobą – opracowali prototyp szczepionki przeciw COVID-19. Kolejny krok to uzyskanie zgody komisji etycznej na badania na myszach.
W tej chwili prowadzimy eksperymenty in vitro, czyli w probówkach. To wszystkie te doświadczenia laboratoryjne, które są niezbędne do zebrania obserwacji i doświadczeń. Analizujemy je w kierunku doboru jednego składnika, który powinien być tą substancją, która ma wywołać odpowiedź na cząstkę wirusową. A potem będą testy in vivo, to znaczy na zwierzętach – tłumaczy w rozmowie z RMF FM profesor Andrzej Gamian, dyrektor Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN we Wrocławiu.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Co wiemy o prototypie szczepionki?
Preparat, nad którym pracują naukowcy we Wrocławiu, to szczepionka podjednostkowa, czyli bazująca na fragmencie wirusa. Specjaliści badają, jak człowiek odpowiada na dany drobnoustrój, a wtedy wybierają jego najmniejszą część, żeby podać go do organizmu i wywołać odporność. Co ciekawe, zakładają oni, że ich szczepionka miałaby być podawana nie w formie zastrzyku, a sprayu do nosa.
Chcielibyśmy, żeby tak było. Ale to okaże się dopiero po testach na zwierzętach. Biologia tego wirusa jest bardzo skomplikowana. Mówiąc językiem, naukowca jest ciekawa. Chcemy też uwzględnić to, że pojawiają się nowe mutacje. Będziemy prowadzać badania równolegle. Wyzwania chwili są takie, że nie możemy mieć w tej chwili jakiegoś ostatecznego produktu, który spełniałby wszystkie nasze oczekiwania – tłumaczy profesor Gamian.
Kiedy szczepionka może być gotowa do podania jej ludziom? Jej twórcy podkreślają, że po etapie badań nie mogą się zajmować następnymi etapami – to poza ich możliwościami finansowymi. Będą poszukiwać pomocy, np. producentów.
Spodobał ci się artykuł? Poleć go znajomym
Zobacz także

„Jak słyszę, że lekarz odmawia szczepienia pomimo braku przeciwwskazań, to mam ochotę zapaść się pod ziemię” – pisze lekarka Dagmara Chmurzyńska-Rutkowska, Mama Pediatra

„Przyjdź na zakupy do IKEA, a dostaniesz szczepionkę”. Tak w Izraelu zachęca się do zaszczepienia się przeciwko COVID-19

„Szczepienia chronią nas i nasze rodziny”. Rekomendacje GIS dotyczące szczepień przeciw grypie
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

24.03.2023
Są wyrafinowanymi myśliwymi, którzy w wymyślny sposób uśmiercają swoje ofiary. Czy grzyby mogą uratować świat?

24.03.2023
Uważano, że ich przyczyną może być smutek, post, a nawet ciąża. Jak kiedyś leczono galopujące suchoty, czyli gruźlicę

22.03.2023
„Neurolog uznał, że nie mam zespołu Tourette’a, bo nie mam tiku przeklinania, który dotyczy 10 proc. chorych” – mówi Piotr, który z zaburzeniem tym żyje od 25 lat

21.03.2023