Przejdź do treści

„Przekroczyliśmy barierę czwartej fali”. Minister zdrowia przekazał najnowsze dane

Kobieta
Gwałtowny wzrost zakażeń. Adam Niedzielski: Przekroczyliśmy barierę czwartej fali/ Pexels, fot. Alena Shekhovtcova
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

– Mamy powyżej 1,2 tys. nowych zakażeń SARS-CoV-2 – poinformował o rekordowej w ostatnich miesiącach liczbie infekcji w Polsce minister zdrowia Adam Niedzielski. Jak dodał, właśnie weszliśmy w czwartą falę pandemii COVID-19. Kiedy powinniśmy spodziewać się jej apogeum?

„Przekroczyliśmy barierę czwartej fali”

W ostatnich tygodniach w Polsce codziennie wzrasta liczba nowych przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Minister zdrowia Adam Niedzielski przyznał, że w naszym kraju rozpoczęła się czwarta fala pandemii COVID-19, która „rozwija się zgodnie z przewidywaniami ekspertów”.

Dzisiaj przekroczyliśmy barierę czwartej fali; mamy powyżej 1,2 tys. nowych zakażeń SARS-CoV-2″ – powiedział w Radiu Plus Niedzielski.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w środę o 1234 nowych przypadkach zakażeń i 22 osobach, które zmarły z powodu COVID-19. To rekordowe liczby infekcji koronawirusem od kilku miesięcy. Wiele osób obawia się wprowadzenia dodatkowych obostrzeń i powrotu podziału naszego kraju na strefy. Szef MZ wyjaśnił jednak, że obecnie nie jest konieczne zaostrzanie obowiązujących restrykcji.

Mimo że przekraczamy granicę 1000 zakażeń dziennie, to nie jest jeszcze moment, żebyśmy myśleli o restrykcjach. Liczby te nie są takim zagrożeniem dla wydolności systemu opieki zdrowotnej, żeby podejmować drastyczne decyzje” – dodał.

Niedzielski tłumaczył, że w danej chwili w Polsce mamy mniej zakażeń i hospitalizacji z powodu COVID-19 niż rok temu. Jak poinformowało MZ, w szpitalach przebywa obecnie 1566 chorych z COVID-19, a 174 z nich jest podłączonych do respiratorów. Natomiast kwarantanną objęto 83 537 osób.

Według ministra apogeum czwartej fali COVID-19 możemy spodziewać się na przełomie października i listopada. Liczba zakażeń dziennie ma wówczas przekraczać 20 tysięcy. Wtedy prawdopodobnie zostaną zaostrzone restrykcje. Jak jednak wyjaśnił szef resortu, w przypadku wzrostu infekcji, dodatkowe obostrzenia nie powinny dotyczyć osób w pełni zaszczepionych.

„Po pierwsze widzimy, że przełożenie infekcji na hospitalizacje jest mniejsze, a po drugie mamy takie przeświadczenie, że osoby zaszczepione nie powinny ponosić kosztów nieodpowiedzialności osób niezaszczepionych” – wyjaśnił.

Ręka chorej

Szczepienia w Polsce – bądźmy jak Skandynawowie

Loteria szczepionkowa raczej nie zachęciła niezdecydowanych Polek i Polaków do szczepień. Liczba zaszczepionych osób już dawno utknęła w martwym punkcie i wszyscy, którzy chcieli się zaszczepić, prawdopodobnie już to zrobili. Taki wniosek można wyciągnąć z ostatnich statystyk dostępnych na rządowych stronach. Jak pokazują, w Polsce podano ponad 37,2 mln dawek szczepionki na COVID-19. W pełni zaszczepiło się 19,4 mln osób, czyli 51,1 proc. społeczeństwa.  To wciąż zbyt mały procent wyszczepienia społeczeństwa, by wirus przestał krążyć i tym samym mutować.

Eksperci apelują, by zaszczepić jak najwięcej osób w jak najkrótszym czasie. Tylko wtedy będziemy mogli pożegnać obostrzenia związane z pandemią tak, jak to zrobili nasi skandynawscy sąsiedzi. W Szwecji w środę 29 września przestały obowiązywać wszelkie restrykcje związane z bezpieczeństwem w czasie pandemii. W kraju tym jednak w pełni zaszczepiło się 76,5 proc. osób powyżej 16 lat, a jedną dawkę szczepionki otrzymało 83,6 proc.

W sobotę 25 września również Norwegia zniosła wszelkie obostrzenia, które wprowadzone zostały w związku z pandemią koronawirusa. W kraju tym do tej pory jedną dawką zaszczepiono 76,2 proc. całej populacji, a dwiema 66,5. W przypadku osób dorosłych wskaźniki te wynoszą odpowiednio: 90,5 oraz 83,4 proc.

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Rodzice nie chcą szczepić swoich dzieci. Alarmujące dane

Adam Niedzielski

Stan zagrożenia epidemicznego zostanie zniesiony. Adam Niedzielski podał konkretną datę

Tradycyjne zastrzyki pójdą w zapomnienie? Naukowcy sięgnęli po innowacyjną metodę

Pandemię koronawirusa spowodował wyciek z laboratorium? Departament Energii USA wydał swą ocenę

„Koszyki sklepowe to temat rzeka”. Czym i jak się zarażamy mówi mikrobiolożka Magdalena Grudzień

Tak źle nie było od dawna. Liczba urodzeń w Polsce gwałtownie spadła

Tak źle nie było od 1945 roku. Liczba urodzeń w Polsce gwałtownie spadła

Kobieta siedzi na łóżku

Czeka nas epidemia chorób autoimmunologicznych. Naukowcy nie mają wątpliwości

Ropę z pęcherzy ospy prawdziwej wprowadzano do nacięć na skórze tureckich niewolnic sprzedawanych do haremu. Jak kiedyś leczono szczepionkami

Pacjent dostawał co najmniej pięć dawek whisky i czternaście dawek rycyny – jak kiedyś leczono grypę

Nowy raport o stanie zdrowia Polek i Polaków nie nastraja optymistycznie. Gdzie w Polsce żyje się najkrócej?

Nowy raport o stanie zdrowia Polek i Polaków nie nastraja optymistycznie. Gdzie w naszym kraju żyje się najkrócej?

Szczepienie

Jest decyzja odnośnie do darmowych szczepień na HPV w Polsce. Otrzymają je dziewczęta i chłopcy z dwóch roczników

Maseczki ochronne

Rząd zdecydował. Maseczki zostaną z nami na dłużej

W polskich szpitalach powraca zakaz odwiedzin. Obowiązuje do odwołania

W polskich szpitalach powraca zakaz odwiedzin. Obowiązuje do odwołania

To nie koniec koronawirusa. Nowa mutacja Omikronu rozprzestrzenia się po Europie

Od 12 grudnia można zaszczepić na COVID-19 najmłodsze dzieci. Wystawiono już około 2 mln skierowań

Od 12 grudnia można zaszczepić na COVID-19 najmłodsze dzieci. Wystawiono już około 2 mln skierowań

Szczepienie dziecka

Szczepienia na COVID-19 dostępne dla dzieci od 6. miesiąca życia. „Zamówiliśmy pół miliona dawek” – zapewnia Adam Niedzielski

Kobieta z termometrem w ręce

Każda kolejna infekcja koronawirusem SARS-CoV-2 zwiększa ryzyko śmierci. Eksperci alarmują

„Coraz częściej mamy do czynienia z gruźlicą lekooporną” – alarmuje pulmonolog lek. Anna Kazjaka-Olszewska i tłumaczy, dlaczego ta choroba jest wciąż groźna

Szczepionka

Trwają przygotowania do kolejnej pandemii. Nowe szczepionki mają powstawać w 100 dni

Kobieta w kombinezonie ochronnym pobiera wymaz z nosa chorej do badania

Coraz więcej przypadków zakażenia najnowszymi subwariantami Omikrona BQ.1 i BQ.1.1. Pierwsze objawy choroby mogą być inne niż wcześniej

Czym możesz zarazić się od swojego zwierzaka i czym on może zarazić się od ciebie. „Powszechne przekonanie, że psia ślina wyleczy ludzką ranę, jest mitem”

Dzieci i nastolatki po COVID-19 mają większe szanse na rozwój cukrzycy? Nowe badanie nie pozostawia złudzeń

Wirus Marburg – czy angolski scenariusz z 2005 r. może się powtórzyć w Europie?

Nie ma leku i szczepionek na małpią ospę

W szpitalach nie ma leku dla chorych na małpią ospę, brakuje też szczepionek dla lekarzy. Rzecznik Praw Lekarza apeluje do ministra