2 min.
Przełomowy test na COVID-19 wykrywa wirusa w kilka sekund! Działa jak alkomat

Przełomowy test na COVID-19 wykrywa wirusa w kilka sekund! Działa jak alkomat/ Pexels
Walijczycy stworzyli nowy, rewolucyjny test wykazujący zakażenie koronawirusem. Test oddechowy pozwoli na szybkie odróżnienie COVID-19 od innej infekcji układu oddechowego lub astmy. Jego dokładność ocenia się na 80 proc. Czy czeka nas przełom w badaniach?
Spis treści
Test oddechowy wykryje COVID-19 w kilka sekund?
Specjaliści z walijskiej firmy Imspex Diagnostics opracowali test oddechowy, który wykryje COVID-19 w zaledwie kilka sekund. Działa podobnie jak alkomat. Wystarczy dmuchnąć, by uzyskać wynik. Naukowcy zapewniają, że ich innowacyjne urządzenie jest w stanie odróżnić zakażenie koronawirusem od grypy, astmy czy innej infekcji układu oddechowego spowodowanej wirusami oraz bakteriami. Pismo medyczne „Lancet” informuje, że test sprawdzany jest w badaniach prowadzonych na pacjentach szpitalnych w Wielkiej Brytanii oraz w Niemczech.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Test oddechowy wykrywa substancje chemiczne w oddechu chorych
Początkowo nowa technologia naukowców była wykorzystywana do opracowywania testów do wykrywania chorób, takich jak rak płuc, oraz szybkiego rozróżniania między bakteryjnymi i wirusowymi chorobami układu oddechowego. Gdy koronawirus rozprzestrzenił się na cały świat, firma podjęła decyzję o skoncentrowaniu wysiłków diagnostycznych na nowej chorobie.
Test oddechowy działa w ten sposób, że wykrywa lotne substancje chemiczne, które znajdują się w wydychanych kropelkach osoby zakażonej koronawirusem. W 80 proc. przypadków naukowcy byli w stanie dokładnie przewidzieć, czy pacjent miał COVID-19 oraz zidentyfikować intensywność choroby.
Kiedy czeka nas przełom?
Badania na razie prowadzone są na małą skalę. Uczestniczyło w nich około 100 pacjentów. Jeśli test wejdzie do publicznego obiegu, będzie znacznym ułatwieniem w szpitalach, czy w innych zamkniętych przestrzeniach publicznych, takich jak np. lotniska.
Twórcy twierdzą, że jego testy mogą być gotowe do użycia w ciągu sześciu miesięcy, jeśli uda im się zapewnić finansowanie.
Spodobał ci się tekst? Udostępnij!
Zobacz także

Słowacja przetestowała na koronawirusa ponad 2,5 mln osób w jeden dzień. To bezprecedensowa operacja

Pacjenci skąpo i bezobjawowi otrzymają pulsoksymetr – zapowiedział Adam Niedzielski. Co to za urządzenie i jak z niego korzystać?

Deutsche Welle o „klęsce” polskiej ochrony zdrowia: jeśli wskaźnik zakażeń będzie utrzymywał się na tym samym poziomie, szpitale będą wypełnione po brzegi za 2 tygodnie
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

22.03.2023
„Neurolog uznał, że nie mam zespołu Tourette’a, bo nie mam tiku przeklinania, który dotyczy 10 proc. chorych” – mówi Piotr, który z zaburzeniem tym żyje od 25 lat

21.03.2023
„Czym innym jest spędzać z dzieckiem czas i pytać je o różne rzeczy, a czym innym węszyć, podglądać, nasłuchiwać. To forma agresji”. O nadopiekuńczych rodzicach mówi psycholożka Magdalena Halicka

20.03.2023
„Dla osoby głuchej język polski jest językiem obcym. We własnym kraju czujemy się jak obcokrajowcy” – mówi Zuzanna Szymańska z Akademii Młodych Głuchych

20.03.2023