2 min.
Przez pandemię COVID-19 spadła średnia długość życia w USA i Europie. Jest najniższa od II wojny światowej

Przez pandemię spadła oczekiwana długość życia, nawet o dwa lata. Tak źle nie było od II wojny światowej / iStock
W USA i Europie oczekiwana długość życia liczona rok do roku jest obecnie na najniższym poziomie od czasów II wojny światowej – wynika z analiz naukowców z Oxfordu. Niepokojący trend zanotowano w 27 z 29 badanych krajów.
Spis treści
Długość życia coraz krótsza
Naukowcy z Centrum Badań nad Demografią na Uniwersytecie Oksfordzkim porównali oczekiwaną długość życia w 29 krajach rozwiniętych w 2019 i 2020 r. Skupili się w swojej analizie głównie na państwach europejskich, ale wzięli pod lupę również USA i Chile. Wyniki opublikowali w „International Journal of Epidemiology”.
Wniosek płynący z badań jest bardzo niepojący: w 93 proc. krajów, czyli w aż 27 z 29 analizowanych państw, oczekiwana długość życia się zmniejszyła. Zmiana jest bardziej widoczna u kobiet niż u mężczyzn – średnia długość życia mężczyzn z 15 na 29 badanych krajów zmniejszyła się o ponad rok. Autorzy badania uważają, że spadkom winna jest pandemia COVID-19.
„To pokazuje, jak dewastująca pandemia okazała się dla wielu krajów” – twierdzi współautorka badań dr Ridhi Kashyap.
Z kolei jeden z głównych autorów badania, José Manuel Aburto, stwierdził w rozmowie z „Financial Times”, że w krajach Europy Zachodniej, takich jak Belgia, Włochy czy Anglia, ostatnio tak ogromne spadki oczekiwanej długości życia w ciągu zaledwie jednego roku zanotowano w czasie drugiej wojny światowej.
Jak jest w Polsce?
Jak podaje portal rynekzdrowia.pl, w ostatnich 30 latach średnia długość życia mieszkańców wszystkich polskich województw się wydłużała. Jednak pandemia COVID-19 sprawiła, że tendencja ta się odwróciła.
Z danych GUS cytowanych przez portal wynika, że przeciętna długość życia Polaków w 2020 r. wyniosła 72,6 roku, a Polek – 80,7 roku. W porównaniu z 2019 r. była ona krótsza o odpowiednio 1,5 i 1,1 roku. Według Głównego Urzędu Statystycznego spadki są efektem pandemii COVID-19.
Niepokojące są też dane mówiące o liczbie zgonów w 2020 r., które przekładają się na średnią długość życia Polek i Polaków. W ubiegłym roku zmarło 477 tys. osób – to aż o 67 tys. więcej niż rok wcześniej. A podczas drugiej fali pandemii odnotowano o 60 proc. zgonów więcej niż w tym samym okresie w 2019 r.
Źródła: „International Journal of Epidemiology”,”Rzeczpospolita”, rynekzdrowia.pl
Zobacz także

„1/3 pacjentów, którzy przeżyją, wyjdzie do domu z uszkodzonymi nerkami”. Ekspert ostrzega przed nową epidemią, spowodowaną COVID-19

„By osiągnąć odporność zbiorową, należałoby zaszczepić… 142,9 procent populacji!”. Naukowcy doszli do ciekawych wniosków

Gdyby nie szczepienia, wszystkie dzieci miałyby COVID-19. Tak uważa naczelny lekarz Wielkiej Brytanii
Spodobał ci się artykuł? Poleć go znajomym
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

02.02.2023
„Toksyczna pozytywność to rodzaj filtra blokującego rzeczywistość” – mówi Tomasz Żółtak, psycholog i psychoterapeuta

31.01.2023
Kamila Belczyk-Panków dostała nerkę od swojej mamy. „Nie chciałam jej narażać. A dla niej to było naturalne. Dziś żyję każdym dniem”

28.01.2023
Pozostawiano macicę niezaszytą, uważając, że zrośnie się dzięki naturalnym skurczom. Jak kiedyś robiono cesarskie cięcie

25.01.2023