3 min.
Przez pandemię COVID-19 spadła średnia długość życia w USA i Europie. Jest najniższa od II wojny światowej

Przez pandemię spadła oczekiwana długość życia, nawet o dwa lata. Tak źle nie było od II wojny światowej / iStock
25.05.2022
„Jest mi niedobrze”. Tiktokerka pokazała, dlaczego koniecznie należy prać nowo zakupione ubrania
25.05.2022
Narkoza – wszystko, co chciałabyś o niej wiedzieć, ale boisz się zapytać
25.05.2022
„Za czerwone, za duże, niesymetryczne, zrobione”. Magda Gessler apeluje do hejterów i wyjaśnia, z czego wynika nietypowy wygląd jej ust
24.05.2022
Billie Eilish o zespole Tourette’a: „Podczas rozmowy ze mną się tego nie zauważa, ale dla mnie to wszystko jest bardzo męczące”
24.05.2022
Zmiany klimatyczne zabierają nam sen. Zaskakujące odkrycie naukowców
W USA i Europie oczekiwana długość życia liczona rok do roku jest obecnie na najniższym poziomie od czasów II wojny światowej – wynika z analiz naukowców z Oxfordu. Niepokojący trend zanotowano w 27 z 29 badanych krajów.
Spis treści
Długość życia coraz krótsza
Naukowcy z Centrum Badań nad Demografią na Uniwersytecie Oksfordzkim porównali oczekiwaną długość życia w 29 krajach rozwiniętych w 2019 i 2020 r. Skupili się w swojej analizie głównie na państwach europejskich, ale wzięli pod lupę również USA i Chile. Wyniki opublikowali w „International Journal of Epidemiology”.
Wniosek płynący z badań jest bardzo niepojący: w 93 proc. krajów, czyli w aż 27 z 29 analizowanych państw, oczekiwana długość życia się zmniejszyła. Zmiana jest bardziej widoczna u kobiet niż u mężczyzn – średnia długość życia mężczyzn z 15 na 29 badanych krajów zmniejszyła się o ponad rok. Autorzy badania uważają, że spadkom winna jest pandemia COVID-19.
„To pokazuje, jak dewastująca pandemia okazała się dla wielu krajów” – twierdzi współautorka badań dr Ridhi Kashyap.
Z kolei jeden z głównych autorów badania, José Manuel Aburto, stwierdził w rozmowie z „Financial Times”, że w krajach Europy Zachodniej, takich jak Belgia, Włochy czy Anglia, ostatnio tak ogromne spadki oczekiwanej długości życia w ciągu zaledwie jednego roku zanotowano w czasie drugiej wojny światowej.
Jak jest w Polsce?
Jak podaje portal rynekzdrowia.pl, w ostatnich 30 latach średnia długość życia mieszkańców wszystkich polskich województw się wydłużała. Jednak pandemia COVID-19 sprawiła, że tendencja ta się odwróciła.
Z danych GUS cytowanych przez portal wynika, że przeciętna długość życia Polaków w 2020 r. wyniosła 72,6 roku, a Polek – 80,7 roku. W porównaniu z 2019 r. była ona krótsza o odpowiednio 1,5 i 1,1 roku. Według Głównego Urzędu Statystycznego spadki są efektem pandemii COVID-19.
Niepokojące są też dane mówiące o liczbie zgonów w 2020 r., które przekładają się na średnią długość życia Polek i Polaków. W ubiegłym roku zmarło 477 tys. osób – to aż o 67 tys. więcej niż rok wcześniej. A podczas drugiej fali pandemii odnotowano o 60 proc. zgonów więcej niż w tym samym okresie w 2019 r.
Źródła: „International Journal of Epidemiology”,”Rzeczpospolita”, rynekzdrowia.pl
Zobacz także

„1/3 pacjentów, którzy przeżyją, wyjdzie do domu z uszkodzonymi nerkami”. Ekspert ostrzega przed nową epidemią, spowodowaną COVID-19

„By osiągnąć odporność zbiorową, należałoby zaszczepić… 142,9 procent populacji!”. Naukowcy doszli do ciekawych wniosków

Gdyby nie szczepienia, wszystkie dzieci miałyby COVID-19. Tak uważa naczelny lekarz Wielkiej Brytanii
Spodobał ci się artykuł? Poleć go znajomym
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

25.05.2022
„Mnóstwo kobiet kumuluje napięcia w różnych rejonach ciała, część gromadzi je w miednicy. A te mięśnie nie są ze stali” – mówi Katarzyna Chanowska, fizjoterapeutka

23.05.2022
Dr Maciej Mazurec: Cytologia powoli przechodzi do lamusa. Mamy znacznie skuteczniejszy test, który zwiększa bezpieczeństwo pacjentek nawet do 70 proc.

22.05.2022
„Pocimy się, pozycje nam nie wychodzą, coś nas zaboli, robimy przerwy na siusiu, przeszkadzają nam zwierzęta”. Jak naprawdę wygląda nasz seks?

22.05.2022